O upravljanju ruralnim zemljištem: Kamasacija jedan od prioriteta
NOVI SAD: U poslednjih 10 godina postupak ukrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta putem komasacije pokrenut je na 125.000 hektara, ali su potrebe višestruko veće, pa je ovu proceduru neophodno unaprediti donošenjem posebnog zakona i uspostavljanjem stabilnijeg sistema finansiranja.
Ovo je rečeno na nacionalnoj konferenciji o upravljanju ruralnim zemljištem, koju su organizovali Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i Nemačka razvojna agencija (GIZ), na kojoj se obratio i pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dr Vuk Radojević.
To su, ujedno, i ključne preporuke analize efekata komasacije koju su sproveli NALED i GIZ, u okviru projekta „Jačanje upravljanja zemljištem na nivou lokalnih samouprava u Srbiji“.
Analiza koja je rađena u saradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je pokazala da komasacija donosi velike koristi za državu, ali doprinosi i uštedama.
Radojević je ukazao da ova oblast utiče na socio-ekonomsko i demografsko stanje u ruralnim područjima.
Komasacija je jedan od prioriteta Pokrajinske vlade i u prethodne tri godine u komasacione postupke je investirano oko 565 miliona dinara. Mi ćemo i u narednom budžetu AP Vojvodine opredeliti finansijska sredstva za komasaciju, istakao je Radojević.
On je iskoristio i ovu priliku, te pozvao lokalne samouprave sa teritorije Vojvodine da budu proaktivne, da pripreme neophodnu dokumentaciju, da konkurišu i da ostvare pravo na bespovratna finansijska sredstva.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je da su ključni prioriteti u oblasti poljoprivrede upravo komasacija, sistem za navodnjavanje i elektrifikacija polja.
On je rekao da je potreban novi pristup, i poseban zakon, kao i da se utvrde nova pravila igre.
Predsednik Upravnog odbora NALED-a Vladimir Novaković istakao je da je sveobuhvatna analiza efekata komasacije na kojoj su radili eksperti NALED-a u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i uz podršku GIZ-a, pokazuje da je u prethodnih 10 godina čak 125.000 hektara poljoprivrednog zemljišta bilo uključeno u proces preraspodele vlasništva i ukrupnjavanja.