Mrkšićevi salaši, zadruga sa 314 zaposlenih i 397 kooperanata
SRPSKI ITEBEJ: Želimo da imamo zadrugu u svakom većem selu, poručio je ministar Milan Krkobabić tokom posete zadruzi "Mrkšićevi salaši" u Srednjebanatskom upravnom okrugu.
Ovakve zadruge vraćaju veru u opstanak sela. Ovo je primer da jedno selo zahvaljujući zadruzi opstaje i ima budućnost. Iza nas je, za nekoliko godina, preko šest stotina novoosnovanih zadruga i 1,7 miliona dinara uloženog novca, kazao je ministar zadužen za regionalni razvoj.
Zadruga "Mrkšićevi salaši" osnovana je 1992. godine, ima 21 člana, 307 kooperanata i čak 314 zaposlenih. Kako Srpski Itebej danas ima 1900 stanovnika, govoto trećina žitelaj je na neki način ekonomski vezana za zadrugu, a ako se tom broju dodaju i članovi njihovih porodica jasno je da mesto opstaje zahvaljujući zadruzi.
Ova zadruga u svom vlasništvu ima 170 hektara obradive zemlje, a sami zadrugari obrađuju 700 hektara ratarskih kultura.
Zadruga poseduje 16 maloprodajnih objekata i ogranke i u procesu su izgradnje novog pogona za preradu mesa. Preko zadruge se godišnje proizvede, preradi i proda 2,5 tone mesa.
Projekat zadruge delom finansiran iz programa Vlade Srbije podrazumeva nabavku dve četvorokolične komore za dimljenje mesa, ukupne vrednosti 30 miliona dinara od čega je 15 miliona iz budžeta, a 15 miliona su sopstvena ulaganja zadruge.
Ministar je sa svojim saradnicima obišao sedište, mašinski park, silosne kapacitete, klanicu i proizvodni pogon ove zadruge.
Vojislav Mrkšić, direktor zadruge rekao je da bi za ostanak mladih na selu bila potrebna radna mesta, dobra infrastruktura i društveni život.
Pokazujemo svojim primerom da uspešna zadruga treba da iskorači i širi svoje delatnosti. Mi u okviru zadruge imamo pekaru, klanicu, restoran, benzinsku pumpu....Naše selo koje se nalazi u siromašnoj opštini u rubnom delu zemlje, može se pohvaliti vrtićem i osnovnom školom punom đaka, naveo je Mrkšić.
Radislav Jovanov, predsednik Zadružnog saveza Vojvodine kazao je prilikom obilaska proizvodnih kapaciteta zadruge da je projekat "500 zadruga u 500 sela" dokaz da se zahvaljujući samo jednom većem privrednom subjektu može kvalitetno živeti jer "živa zadruga znači živo selo".
Ove godine u budžetu Srbije planirano je novih 580 miliona dinara namenjenih zadrugarstvu.