Junad i govedina idu za Drač
U drugoj polovini marta trebalo bi da krene domaći izvoz žive junadi i goveđeg mesa za Albaniju, pošto je dogovor o tome postignut između Industrije mesa “Kazazi” iz Drača i Udruženja „Agroprofit” iz Novog Sada.
Klaničari iz Albanije, saopštio je “Agroprofit”, obišli su više farmi u Srbiji. Zadovoljni su ponudom, ocenivši je kao najbolju u regionu, pa se ovdašnji tovljači nadaju da će spram robe dobiti i dobru cenu.
Predsednik Udruženja Čedo Keco za “Dnevnik je kazao da bi kilogram žive vage junadi mogao biti između 2,65 i 2,8 evra. – To je malo viša cena u odnosu na region, ali po kvalitetu domaća junad ne mogu da se porede sa grlima iz okruženja - naveo je Keco.
Poslovni aražman “Agroprofita” i Industrije mesa u Draču naišao je na interesovanje ovdašnjih gazdinstava koja očekuju da se ostvari i izvoz junadi mlečnih rasa, dok u Udruženju saopštavaju da će i to biti omogućeno tokom ovog leta.
Vlasnik najveće farme šarolea u regionu - u Gunarošu kod Bačke Topole Tibor Berza, kazao je da je izvoz za Albaniju značajan za obe strane, tovljače i za “Agroprofit”. - Cilj nam je da imamo tov za poznatog kupca – kazao je Berza i dadao da ukoliko bi se uskoro otvorilo tržište Grčke i Libana, svi koji imaju kvalitetnu junad proširili bi posao
Početak izvoza očekuje se u drugoj polovini marta jer je potrebno da Udruženje odabere pouzdanog izvoznika i klaničara jer se kao neprofitabilna organizacija ne bavi takvim poslovima. Plaćanje žive junadi i mesa je pre isporuke, a počeće izvozom 40-60 junadi nedeljno. Na startu ovog izvoznog aražmana sa Albanijom, učestvuju članovi Proizvodne grupe u Udruženju „Agroprofit”, koji trenutno u tovu imaju oko 4.100 junadi.
– Izvesno je da sada imamo junadi da svake nedelje za Albaniju ode od 40 do 60 grla, a videćemo dokle će to trajati jer nije svih 4.100 junadi dostiglo težinu i spremno za izvoz – rekao je Keco.
On navodi da bi u izvoz nedeljno moglo da ode do Drača i od pet do deset tona domaće govedine, mada “Agroprofit” nije baš voljan da se govedina prodaje napolju. - Protiv smo klanja krava sve dok mogu da služe za priplod – naveo je Keco.
Po rečima Keca, ukupne potrebe Albanije za junećim mesom se kreću oko 30.000 junadi godišnje. - Međutim, njihova klanična industrija, zbog niskog standarda potrošača, nudi najviše goveđeg mesa na tamošnjem tržištu. Razvojem turizma uz more u Albaniji, među hotelijerima je sve veće interesovanje za kvalitetnu junad i lagerovanje ove robe pa tu vidimo našu šansu – kazao je predsednik Udruženja “Agroprofit” Čedo Keco naveo da bi u Drač mogli mesečno da izvezemo oko 40 tona junetine.
Udruženje “Agroprofit” je ovih dana sprovelo i detaljnu analizu troškova tova i uticaj najnovijeg povećanja cena žitarica na cenu junadi, a sagledane su i hranidbene zalihe farmera. - U ovom času Udruženje predlaže odgajivačima da ako imaju zaliha hrane od prošle godine ne prodaju goveda dok se rast cena žitarica ne zaustavi. Ova pauza u prodaji biće korisna da se proveri sa kojom prodajnom cenom se mogu pokriti troškovi ulaganja i nabavke teladi. Najlošija varijanta je kada se utovljeno june proda, a farmer nema novac da obnovi tov.
Z. Delić