Belorusi zainteresovani za naše voće, mi za njihov maslac
BEOGRAD: Srbija, kao jedan od lidera u proizvodnji malina i šljiva, zanimljiva je beloruskim privrednicima kako bi od srpskog voća proizvodili voćne jogurte, dok Belorusija, s druge strane, našem tržištu može ponuditi maslac i mleko u prahu, koje nedostaje našoj konditorskoj industriji.
To je zaključeno tokom sastanka ministara poljoprivrede Srbije i Belorusije, Branislava Nedimovića i Anatolija Hotka, koji se održao danas u Beogradu, a uoči susreta dvojice predsednika, Aleksandra Vučića i Aleksandra Lukašenka.
Nedimović je u izjavi medijima nakon sastanka kazao da je Srbiji neophodno da uveze maslac i mleko u prahu, dodajući da su potrebe naše konditorske industrije za tom robom 2.000 tona godišnje, a da svega ima 30 do 40 tona.
To je zato što nemamo viška mleka i zato je neophodno da se taj nedostatak pokrije. Srbija će za 15 do 20 dana izaći sa posebnim pravilima za uvoz te vrste robe bez carine, a smatram da Belorusija, kao jedan od lidera u toj oblasti, može da nam pomogne, rekao je Nedimović.
Kaže da je tema razgovora sa ministrom poljoprivrede Belorusije bila i kako da Srbija na najkvalitetniji način iskoristi Sporazum o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom unijom, gde je uključena i Beorusija, i da im predstavi listu proizvoda koji su njima neophodni, a koje bi naša zemlja mogla da im plasira.
Među njima su, navodi Nedimović, neke vrste voćnih rakija, mesne prerađevine, voće.
On je najavio i da će sutra biti potpisan sporazum između mlekare "Ub" i jedne mlekare iz Belorusije o međusobnoj saradnji radi plasmana proizvoda na treća tržišta, kao što su tržište EU, rusko i ostala zainteresovana tržišta.
Ministar kaže da je robna razmena poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda između dve zemlje ispod 20 miliona dolara i ističe da ona može biti i do dva ili tri puta viša s obzirom na pogonosti iz Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom unijom.
Tema razgovora, kazao je Nedimović, bila je i da u sektoru semenske robe bude veće učešće srpskih sorti, jer je, podseća, Srbija registrovana na beloruskim sortnim listama.
Srbija u razmeni sa Belorusijom ostvaruje pozitivan spljnotrgovnski bilans, navodi Nedimović, u iznosu od 500.000 dolara.
Prema njegovim rečima, najviše izvozimo stočne hrane, a najviše uvozimo mladi krompir, mlečne proizvode i luk.
Ministar poljoprivrede Belorusije Anatolij Hotko kaže da je ta zemlja jedan od lidera u proizvodnji mlečnih proizvoda, ali, ističe, da im nedostaje voće i voćni koncetrati za, na primer, proizvodnju voćnih jogurta.
Mi znamo da je Srbija lider u proizvodnji maline i šljive i to je za nas interesantno i imaćemo to i vidu, rekao je Hotko novinarima nakon sastanka s Nedimovićem.
Navodi da je na sastanku izražena obostrana želja da rast razmene poljoprivredne i prehrambene robe bude uzajamno visok.
Saglasan sam s Nedimovićem da Srbija i Belorusija imaju uzajamne isporuke, tako da ćemo mi to što se proizvodi u Srbiji sa zadovoljstvom kupovati i, takođe, praviti isporuke iz Belorusije, rekao je Hotko.
Razgovarali su, kaže on, i o uzgajanju bilja, dodajući da je ta tema od posebnog značaja za razvoj saradnje u oblasti obrazovanja, kao i da imaju dobre odnose sa Poljoprivrednim fakultetom u Novom Sadu. Hotko kaže da se Belorusija raduje investicijama iz Srbije, dodajući da srpski biznis ima kapacitete da učestvuje u agrarnom sektoru Belorusije.
I sutrašnji biznis forum biće još jedan stimulans da se razviju investicije. Moram da kažem da se za devet meseci izvoz iz Belorusije u Srbiju povećao više od tri puta, rekao je Hotko.
Saradnja u oblasti poljoprivede između Srbije i Belorusije realizuje se kroz međusobnu trgovinu poljoprivredno-prehrambenim proizvodima, kao i saradnju nadležnih veterinarskih i fitosanitarnih službi dve zemje, a u cilju olakšavanja međusobne trgovne.
Najveći obim međusobne razmene poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda ostvaren je u 2014. godini kada je dostigao nivo od 17,3 miliona američkih dolara.
U 2018. godini ukupna razmena poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iznosila je 10,4 miliona američkih dolara, od čega je naš izvoz iznosio oko osam miliona američkih dolara, dok je uvoz iz Belorausije bio 2,4 miliona američkih dolara.
U prvih deset meseci 2019. u Belorusiju je izvezeno poljoprivrednih proizvoda u količini od 3,4 hiljade tona, ukupne vrednosti 5,2 miliona američkih dolara, najviše stočne hrane, konzervisani kukuruz šećerac, grašak.
Dok je u prvih deset meseci ove godine iz Belorusije uvezno poljoprivrednih proizvoda u količini od 12.000 tona, ukupne vrednosti 4,7 miliona američkih dolara i to najviše mladog krompira i crnog luka.