Polise sve raznovrsnije u osiguranju turista
Zdravstveni problemi nisu jedina neprijatnost koja može snaći turistu na letovanju. Tu su još krađa, gubitak prtljaga ili platnih kartica. Od tih nezgoda putnici se mogu osigurati.
Poznato je da se leti najčešće obijaju stanovi. Lopovi obilaze zgrade, gledaju gde su danima spuštene roletne ili gde se u večernjim satima ne uključuje svetlo pa krenu u akciju. Od štete koja može nastati posle odrađenog posla bezbedi su oni koji uplaćuju polise za osiguranje stana preko komunalnih preduzeća zajedničke naplate. Dodatnu pogodnost nudi Unika osiguranje. Turisti koji tu kupe polisu zdravstvenog osiguranja, za samo jedan jedini dinar mogu dobiti dodatno osiguranje stana dok su na putu. Ta šteta pokrivena je do 33.000 evra za građevinski objekat, šteta od krađe do 500 evra, izliv vode u stanu 1.000 evra a eventualne štete na pokućstvu 3.000 evra.
Poznati pevač Željko Joksimović nedavno se požalio da je imao problema na letovanju zbog gubitka kofera. Kada se tako nešto događa zvezdama, šta mogu očekivati obični ljudi? Jedna od osiguravajućih kompanija koje nude polise i za tu mogućnost je „Triglav”. S polisom koja staje 5.119 dinara može se pokriti šteta do 15.000 evra. Ona nešto skuplja staje 7.678 dinara i pokriva štete do 30.000 evra. Obe se odnose na desetodnevno letovanje. Te polise pokrivaju zdravstveno osiguranje, uključujući i bolnički dan, kao i brojne druge štete. Tu je i šteta koja osiguraniku nastane na ličnim stvairma, gde je uračunat i gubitak prtljaga. Zanimljivo je da se ovde pokrivaju i štete vezane za platne kartice do pomenute sume koja je pokrivena polisom. Paket važi za desetodnevno letovanje.
Ovog leta često smo mogli u medijima da čujemo o otkazima već uplaćenog letovanja zbog finanisjskih teškoća u agencijama. Putnici se snalaze kako koji. Neki uspevaju da nadoknade troškove preko polise koju su agencije zaključile s osiguravajućim kućama. Suma je ograničena pa tu često ne stanu svi oštećeni turisti. Šta se pak događa kada putnik otkaže već uplaćene aranžman agenciji nekoliko dana pre polaska na put? Može se i od toga osigurati. Tako, recimo, „Grave osiguranje” ima porodični paket „Travel star”. Pokriva letovanje do 17 dana i brojne rizike i zdravstvneo i ostala osiguranja. Tu je i otkaz. Porodična polisa staje 226,55 evra i pokriva trošak od 120.000 evra.
Novac kada se vratite kući
Kupac polise može računatina to da će novac koji mu sleduje zbog nastupanja osiguranog slučaja dobiti tek kada se vrati kući. Dok je na letovanju bez kofera ili sličnih stvari moraće sam da se snađe. Jedino zdravstvena polisa se aktivira odmah. Čak i kada se desi nezgoda koja je pokrivena polisom, ne znači da je sve uredu. Recimo, ako se dogode nezgoda, krađa ili se prtljag izgubi, sve je u redu za štetu. Međutim, ukoliko vozač/pilot zaboravi da zatvori prtljažnik na autobusu ili avionu pa koferi i torbe ispadnu, osiguranje to ne pokriva.
Kada se odlučuju da krenu na put i žele da se osiguraju, turisti moraju sami da procene koji je rizik za njih najveći pa da izaberu osiguranje koje im odgovara. Pre toga treba videti da li već imaju bilo koju polisu. Ukoliko je odgovor potvrdan, treba videti šta ona pokriva pa tek onda birati novu. Jedno što treba obavezno uzeti je zdravstveno osiguranje, bilo da se uzima preko RFZO-a, ako je moguće, ili preko osiguravajućih kompanija.
D. Vujošević