Pare od EU za poljoprivredu dogodine, ako opet ne zabrljamo
Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Branislav Nedimović potvrdio je za „Dnevnik” da je Generalni sekretarijat Evropske unije
za poljoprivredu Ministarstvu poljoprivrede krajem prošlog meseca dostavio odbijenicu na zahtev za akreditaciju Uprave za agrarna plaćanja za korišćenje novca iz IPARD fondova, zbog čega naša država ove godine neće moći da iskoristi 175 miliona evra za srpske poljoprivrednike.
– Kontrola o tome da li Uprava ispunjava uslove bila je u maju, a odbijenica je stigla krajem prošlog meseca – rekao je za naš list Nedimović. – Radimo na otklanjanju minusa, odnosno onoga što nam nedostaje. Zapošljavamo ljude u Upravu i rešavamo problem prilagođavanja objekta Uprave standardima ISO 27001 i 27002.
Mada je bilo jasno da srpska Uprava za agrarna plaćanja, pre svega zbog malog broja zaposlenih, nije ispunila uslove koje je pred nju postavila EU, zahtev za akreditaciju poslat je u aprilu, ali se ipak verovalo da će je Srbija dobiti, i samim tim moći da koristi novac iz IPARD fondova. Tadašnja ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković objašnjava da ne zna zašto je tada poslati zahtev odbijen, tvrdeći da je učinjeno sve što je trebalo i da je sve teklo po planu, iako dobro zna da je bilo nedostataka na koje su svi ukazivali i bez kojih je teško bilo očekivati pozitivan odgovor iz Brisela.
Da ipak sve nije teklo po planu, govori i podatak da, i pored odobrenja Vlade Srbije za zapošljavanje u Upravi za agrarna plaćanja, potreban broj radnika nije primljen i da se to čini tek sada, i pored nesporne činjenice da je to jedan od najvažnijih uslova za akreditaciju tog tela zaduženog za sprovođenje IPARD programa. Naime, tek sada se povećava broj zaposlenih u toj upravi i radi na prilagođavanju evropskim standardima, iako je to trebalo da bude urađeno još do aprila ove godine. Jer, da je tada urađeno ono na štaa je revizor Generalnog direktorata EU za poljoprivredu skretao pažnju, Srbija sada ne bi bila odbijena i srpski poljoprivrednici bi odmah mogli konkurisati za blizu 175 miliona evra. Ovako, taj novac ostaje za narednu godinu, pod uslovom da se ispune standardi koje EU traži.
Inače, Uprava za agrarna plaćanja je prva specijalizovana institucija koja se bavi isključivo subvencijama u poljoprivredi. Njen zadatak je da omogući poljoprivrednim proizvođačima da se jasno i na pouzdan način obaveste o svim aktuelnim podsticajima u poljoprivredi, da im pomogne da ostvare subvencije na koje imaju pravo i obezbedi efikasnu i brzu isplatu novca poljoprivrednim gazdinstvima. Ona je jedan od osnovnih instrumenata kroz koji se isplaćuju subvencije proizvođačima u celoj Evropskoj uniji, a njeno osnivanje je bilo i uslov da Srbija koristi pretpristupne fondove EU namenjene agraru.
Formiranjem Uprave ispunjen je osnovni institucionalni uslov da srpska poljoprivredna gazdinstva koriste novac iz pretpristupnih fondova EU, a potom, kada Srbija postane članica EU, da kroz korišćenje novca iz Evropskog garantnog fonda i Evropskog fonda za ruralni razvoj, prilagode svoj način rada u skladu sa zajedničkom poljoprivrednom politikom EU.
LJ. Malešević
Izbor za posao u Upravi do kraja godine
Uprava za agrarna pitanja je prošlog meseca raspisala konkurs za prijem 50 izvršilaca, a stiglo je 2.200 prijava. S obzirom na veliki broj prijava, procenjeno je da rezultate konkursa ne treba očekivati pre kraja godine. Vlada Srbije odobrila je krajem prošle zapošljavanje 103 izvršioca u Upravi za agrarna pitanja, što je jedan od uslova za akreditaciju državnih organa i tela zaduženih za sprovođenje IPARD programa za koji je Evopska komisija Srbiji dala zeleno svetlo i koji srpskoj poljoprivredi donosi 175 miliona evra. Na prvom konkursu, februara ove godine, odabrano je 43 izvršioca, koji su tek nedavno počeli da rade u Upravi.