Subvencije po radnom mestu od 3.000 do 7.000 evra
NOVI SAD: Mada je VladaSrbije pre samo dva meseca donela Uredbu o uslovima i načinu privlačenja direktnih investicija, na poslednjoj sednici je usvojila novu, koja će stupiti na snagu naredne nedelje. Tim aktom se bliže uređuju kriterijumi, uslovi i načini privlačenja direktnih investicija i vođenje evidencije o odobrenim podsticajima za svako novootvoreno radno mesto.
Razlika između nove Uredbe i one usvojene 8. marta je u tome što se konkretizuju subvencije za projekte usluga hotlskog smeštaja na teritoriji lokalne samouprave na kojoj je utvrđeno područje banje. Prilog novousvojenoj Uredbi je spisak od 30 banjskih i klimatskih mesta u Srbiji koja stiču pravo na subvencionisanje.
Iz Vojvodine na tom spisku su banje Kanjiža, „Termal” u Vrdniku, „Rusanda” u Melencima, „Palić” u Subotici i Bečej.
Nepromenjena ostaje podela investicionih projekata po broju radnika koje bi trebalo da zaposle, ali su zato precizirani kriterijumi u zavisnosti od broja ljudi koji će doći do radnog mesta, odnosno da li će ih biti do 100 ili više od tog broja po konkretnom projektu. Novac, koji se obezbeđuje u buyetu Srbije, može se koristiti za finansiranje investicionih projekata u proizvodnom sektoru i sektorima usluga međunarodne trgovine i usluga hotelskog smeštaja.
Ujedno, ne mogu se koristiti za finansiranje investicionih projekata u sektoru saobraćaja, razvoja softvera – osim ako nisu u funkciji unapređenja proizvoda, proizvodnog procesa ili pružanja usluga međunarodne trgovine, ugostiteljstva, igara na sreću, trgovine, proizvodnje sinteničkih vlakana, uglja i čelika, rudarstva, duvana i duvanskih prerađevina, oružja i municije, brodogradnje pomorskih trgovinskih plovila, aerodroma, logističkih cenatra, komunalnom sektoru i sektoru energetike, širokopojasne mreže, ribarstva i akvakulture.
Važna novina je uvođenje sistema bodovanja za investicione projekte koji podrazumevaju do 100 novozaposlenih. Odgovarajući broj bodova biće dodeljivan na osnovu iskustva u obavljanju delatnosti, procene povrata investicije, poslovnih rezultata, pokazatelj zaduženosti. Dodela podsticaja za investicone projekte do 100 novih zaposlenih sprovodi se isključivo po javnom pozivu, dok za one koji će zaposliti više od tog broja investitor u svakom trenutku može Razvojnoj agenciji Srbije podneti Pismo o namerama.
U periodu od 2006. godine do 2016. država je za subvencionisanje radnih mesta iz budžeta izdvojila 501,8 milion evra. Uz pomoć tih subvencija otvoreno je 82.015 novih radnih mesta.
Čak 90 odsto tog iznosa dobili su strani investitori, mada i nova Uredba nudi jednake mogućnosti za dobijanje subvencija i domaćim.
I u novoj Uredbi ostali su isti iznosi koji mogu biti dodeljeni, a koji se određuju u odnosu na opravdane troškove ulaganja. Konkretno, to znači da će država i dalje novozaposlenima u firmama koje su dobile subvencije garantovati osnovnu zaradu utvrđenu najmanje u visini minimalne zarade plus 20 odsto, tako da ugovorena zarada zaposlenog iznosi najmanje 120 odsto utvrđenog minimalca. Subvencije po radnom mestu ostaju vezane za stepen razvijenosti opština i kreću se od 3.000 evra po radniku za prvu grupu do 7.000 u devastiranim lokalnim samoupravama. Rok za realizaciju investicionog projekta i otvaranje novih radnih mesta je tri godine, uz mogućnost da se eventualno produži do najviše pet godina od dana podnošenja prijave, i to po odobrenju Saveta za ekonomski razvoj.
Inače, subvencionisanje otvaranja novih radnih mesta, odnosno model subvencionisanja investitora, uvedeno je još 2006. godine po uzoru na irski i slovački model. Kroz prethodne godine model je pomalo menjan, a sve s ciljem da što više nezaposlenih dođe do radnog mesta jer je Srbija pre samo nekoliko godina imala stopu nezaposlenosti od 24 odsto. Na kraju prošle godine ta stopa je znatno smanjena i bila je 13,5 odsto, što daje mogućnost državi da dodatno menja način državnih subvencija i da više subvencioniše visoku tehnologiju i veće zarade radnika.
LJ. Malešević