Slučajevi trovanja pčela svedeni na minimum
BEOGRAD: Saradnja pčelara i nadležnih organa je sve bolja, što potvrđuje i broj slučajeva trovanja pčela koji je ove godine sveden na minimum, rečeno je danas na konferenciji u Beogradu.
Predsednik Odbora za zaštitu pčela Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Miloš Bogdanović, istakao je da je saradnja pčelara i nadležnih organa dobra i kao primer naveo slučaj u Nacionalnom parku "Fruška Gora" gde je prošle godine postignut dogovor da se tretiranje krpelja sprovodi što kasnije, kako ne bi dolazilo do potencijalne opasnosti po pčele.
"Taj dogovor je ispoštovan i ove godine, a nadam se da će i sledeće kako pčele ne bi bile u problemu", rekao je Bogdanović.
Naveo je da je tokom ove godine bilo dosta primera preventivnog delovanja u cilju sprečavanja trovanja pčela, ali da je zabeležen i jedan veći slučaj trovanja pčela.
"Došlo je do trovanja pčela u Sivcu, u opštini Kula gde je stradalo više od 500 pčelinjih zajednica. Nadležni organi, Fitosanitarna inspekcija i Veterinarska inspekcija, izašli su na teren, uzeli uzorke i trenutno je taj postupak u sudskoj proceduri", rekao je Bogdanović i zahvalio tim inspekcijama na izuzetnoj saradnji.
Načelnik Fitosanitarne inspekcije u Upravi za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede Nenad Milojević je rekao da saradnja sa SPOS-om traje poslednjih 4-5 godina i da je dala dobre rezultate jer, dodao je, svake godine ima sve manje prijava od strane pčelara da se nepravilno koriste sredstva za zaštitu bilja.
Dodao je da je Fitosanitarna inspekcija, kroz svoj rad, delovala preventivno pre svega u cilju sprečavanja upotrebe pesticida kako bi pčele bile zaštićene od uginuća.
Milojević je apelovao na sve poljoprivredne proizvođače, posebno na voćare, da sredstva za zaštitu bilja koriste u skladu sa deklarisanim uputstvom kako bi se smanjio uticaj na pčele.
Načelnik Veterinarske inspekcije u Upravi za veterinu Ministarstva poljopriovrede Zoran Ivanović je rekao da je saradnja Uprave za veterinu, Uprave za zaštitu bilja i SPOS-a svake godine sve bolja.
"Zaista bih voleo da u budućnosti zajedno radimo na rešavanju i drugih problema koji nas muče, a ne samo trovanja pčela zato što u pčelarstvu postoje i drugi problemi koje moramo da rešavamo, konkretno oko pojave zaraznih bolesti pčela", kazao je on.
Koordinator stručne službe SPOS-a Radivoje Ranković je rekao da je SPOS jedno od tri udruženja koji su dobili projekat koji finansira USAID.
Naveo je da je reč o projektu javno-privatnog dijaloga i da je SPOS konkurisao sa tematikom borbe i sprečavanja trovanja pčela.
"Projekat uveliko traje, jedna od primarnih stvari je izrada akcionog plana koji će nam pomoći u našem javno-privatnom dijalogu, u komunikaciji koja je odlična, ali koja može još više da napreduje sa resornim upravama i ministarstvima i smatramo da je to veliki korak u ovoj borbi i velika stvar za srpsko pčelarstvo", rekao je Ranković.