POČELI PREGOVORI O NAJNIŽOJ CENI RADA Sindikalci izračunali da MINIMALAC BUDE OKO 62.000 DINARA
Razgovori socijalnih partnera o tome koliko će novca naredne godine biti u kovertama radnika koji u Srbiji rade za minimalnu zaradu započeli su juče i trebalo bi da se okončaju do 15. septembra.
Konkretnih predloga nije bilo, a svi učesnici su se složili da je povećanje potrebno. Koliki bi procenat povećanja mogao biti trebalo bi da bude poznato u ponedeljak, kada će biti održan novi sastanak. Ukoliko do 15. septembra ne dođe do dogovora, odluku o visini minimalne zarade doneće Vlada Srbije, što se poslednjih nekoliko godina i dešavalo.
Po rečima predsednika Saveza samostalnih sindikata Vojvodine Gorana Milića, na sastanku su predstavnici Vlade obrazložili parametre na osnovu kojih će se utvrđivati visina minimalne zarade za 2025. godinu, a predstavnici reprezentativnih sindikata izneli su svoj stav o tome koliko bi trebalo da bude minimalna zarada.
Minimalna zarada sada 47.154 dinara
Sadašnja minimalna zarada iznosi 47.154 dinara, a minimalna satnica je 271 dinar. Nijednog meseca minimalac nije manji od 43.000 dinara, a najviši je blizu iznosa od 50.000 dinara, odnosno kreće se u rasponu od 43.360 dinara do 49.864 dinara.
- Kada se uzme u obzir da se visina zarade za narednu godinu urtvrđuje na osnovu parametara iz aprila tekuće, mi se zalažemo da ona bude u visini 60 odsto prosečne potrošačke korpe, koja je oko 103.000 dinara - rekao je Milić. - To bi značilo da bi procenat povećanja bio 31,2 odsto, minimalna satnica 355 dinara, a minimalac 61.858 dinara. Pregovori se nastavljaju u ponedeljak, a okvir u kojem bi sindikati mogli da se kreću je u rasponu od 31,2 pa do 17,8 odsto. Naime, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u januaru rekao da će do 2027. godine minimalna zarada biti 650 evra , što bi trebalo da znači da će do tada svake godine povećanje biti u istom procentu kao i prilikom utvrđivanja visine minimalca za ovu godinu - 17,8 odsto.
On je ukazao da minimalna potrošačka korpa ne omogućava ni biološki opstanak, te da je prošle godine visina takozvane zarade za život, koja je, zapravo termin za minimalnu zaradu u Evropi, i koja obezbeđuje pristojan i dostojanstven život, ali i uštedu od oko 10 odsto za nepredviđene troškove, u Srbiji bila nešto viša od 144.000 dinara. Po njegovim rečima, predstavnici poslodavaca će na sledećem sastanku, na kojem će Vlada Srbije izneti realne okvire za povećanje minimalca, izneti svoj stav, a juče su istakli da su spremni na povećanje, uz uslov da se smanje porezi i doprinosi.
- Sinidkati sigurno neće pristati da se smanje doprinosi jer oni i te kako utiču na kvalitet života radnika u Srbiji - rekao je Milić.
Prema rečima članice pregovaračkog tima Unije poslodavaca Srbije Ljiljane Pavlović, povećanje minimalca je potrebno, ali u tom slučaju valjalo bi smanjiti poreze i doprinose na zarade.
- Čekamo naredni sastanak, na kojem će predstavnici Vlade izneti sve važne informacije vezane za raspon rasta minimalca, i naš je stav da se to mora bazirati na rastu VDP-a i rastu inflacije - dva parametra ključna za privredu - kaže Ljiljana Pavlović. - Ukoliko država ponudi viši procenat, to se mora kompenzovati kroz poreske olakšice - smanjenje poreza i doprinosa i povećanje neoporezivog dela zarade.
D. Mlađenović