ПОЧЕЛИ ПРЕГОВОРИ О НАЈНИЖОЈ ЦЕНИ РАДА Синдикалци израчунали да МИНИМАЛАЦ БУДЕ ОКО 62.000 ДИНАРА
Разговори социјалних партнера о томе колико ће новца наредне године бити у ковертама радника који у Србији раде за минималну зараду започели су јуче и требало би да се окончају до 15. септембра.
Конкретних предлога није било, а сви учесници су се сложили да је повећање потребно. Колики би проценат повећања могао бити требало би да буде познато у понедељак, када ће бити одржан нови састанак. Уколико до 15. септембра не дође до договора, одлуку о висини минималне зараде донеће Влада Србије, што се последњих неколико година и дешавало.
По речима председника Савеза самосталних синдиката Војводине Горана Милића, на састанку су представници Владе образложили параметре на основу којих ће се утврђивати висина минималне зараде за 2025. годину, а представници репрезентативних синдиката изнели су свој став о томе колико би требало да буде минимална зарада.
Минимална зарада сада 47.154 динара
Садашња минимална зарада износи 47.154 динара, а минимална сатница је 271 динар. Ниједног месеца минималац није мањи од 43.000 динара, а највиши је близу износа од 50.000 динара, односно креће се у распону од 43.360 динара до 49.864 динара.
- Када се узме у обзир да се висина зараде за наредну годину уртврђује на основу параметара из априла текуће, ми се залажемо да она буде у висини 60 одсто просечне потрошачке корпе, која је око 103.000 динара - рекао је Милић. - То би значило да би проценат повећања био 31,2 одсто, минимална сатница 355 динара, а минималац 61.858 динара. Преговори се настављају у понедељак, а оквир у којем би синдикати могли да се крећу је у распону од 31,2 па до 17,8 одсто. Наиме, председник Србије Александар Вучић је у јануару рекао да ће до 2027. године минимална зарада бити 650 евра , што би требало да значи да ће до тада сваке године повећање бити у истом проценту као и приликом утврђивања висине минималца за ову годину - 17,8 одсто.
Он је указао да минимална потрошачка корпа не омогућава ни биолошки опстанак, те да је прошле године висина такозване зараде за живот, која је, заправо термин за минималну зараду у Европи, и која обезбеђује пристојан и достојанствен живот, али и уштеду од око 10 одсто за непредвиђене трошкове, у Србији била нешто виша од 144.000 динара. По његовим речима, представници послодаваца ће на следећем састанку, на којем ће Влада Србије изнети реалне оквире за повећање минималца, изнети свој став, а јуче су истакли да су спремни на повећање, уз услов да се смање порези и доприноси.
- Синидкати сигурно неће пристати да се смање доприноси јер они и те како утичу на квалитет живота радника у Србији - рекао је Милић.
Према речима чланице преговарачког тима Уније послодаваца Србије Љиљане Павловић, повећање минималца је потребно, али у том случају ваљало би смањити порезе и доприносе на зараде.
- Чекамо наредни састанак, на којем ће представници Владе изнети све важне информације везане за распон раста минималца, и наш је став да се то мора базирати на расту ВДП-а и расту инфлације - два параметра кључна за привреду - каже Љиљана Павловић. - Уколико држава понуди виши проценат, то се мора компензовати кроз пореске олакшице - смањење пореза и доприноса и повећање неопорезивог дела зараде.
Д. Млађеновић