Kurs dinara ponegde zamka za turiste
Jačanje dinara znatno je uticalo na menjačke poslove u Srbiji. Dok je ranijih godina većina običnih potrošača menjala evro da bi makar malo sebi povećala standard uoči božićnih i novogodišnjih praznika, sada je zbog jakog dinara situacija nešto drugačija.
U menjačnicama širom Vojvodine evro se više kupuje. U tome prednjače preduzetnici i vlasnici manjih preduzeća koji ovu godinu završavaju uz dobit. Žure da zarađeno, dok je dinar jak, prebace u evro i tako pripreme sebi nego što ih očekuje u 2018. Evro se najviše prodaje na severu Bačke, gde turisti iz susedne Mađarske sve češće dolaze u šoping. Zbog tih razlika u ponudi i tražnji, i prodajni i kupovni kursevi su prilično različiti. Zato je savet svima koji se uključuju u te finansijske transakcije da na sajtovima ili u šetnji provere kursne liste menjačnica pre nego što se odluče da obave transakciju.
– Država je na finansijsko tržište plasirala dinarske hartije od vrenosti s dobrim prinosom – kaže finansijski stručnjak Nenad Gujaničić. – Zato su mnogi strani investitori menjali evro u dinare da bi ih kupili. To je znatno doprinelo jačanju kursa domaće valute. Kada to prođe, smanjiće se i efekti koje su te transakcije donele.
Narodna banka Srbije svojim propisima ne ograničava menjačnice u pogledu kursa. Jedino u istom danu ne smeju da prodaju i otkupljuju strane valute po istom iznosu. Razlike između kupovnog i prodajnog kursa evra u menjačnicama su bile neobiče: u Beogradu se, na primer, evro otkupljivao po 118,20, a prodavao za 118,80 dinara. U drugim mestima prodajni i kupovni kurs nisu bili gotovo pa slepljeni. Kada se krene malo severnije, i situacija je drugačija. U menjačnicama „Eldorado”, koji, sem u Beogradu, ima svoje lokale i u Novom Sadu, evro se otkupljivao za 117,50 a prodavao za 119,50. Menayer iz te menjačnice Dragan Jokić kaže da se ovih dana evro više kupuje nego što se prodaje.
U Zrenjaninu, u lancu menjačnica „Spin” evro se otkupljivao i prodavao po istom kursu.
– Evro se mnogo više kupuje – kaže vlasnik „Spina” Milan Majstorović. – Mahom su kupci poslovni ljudi koji čiste račune i masovno dinar pretvaraju u evro. Procenili su da im je najbolje da dobit pretvore u devize.
Kod banaka je kurs uvek bio nepovljniji od menjačkog. Kupovni je kod većine njih u petak bio nešto malo iznad 115 dinara za jedan evro, a prodajni obavezno preko 120. Ima, naravno, i izuzetaka. Kod Halk banke evro se otkupljivao za 114,08 dinara, a prodavao za 122,59. Bankarski kursevi važe za stranke, ali ne i za komitente. Njima se nudi povoljniji kurs. A koliko – to zavisi od klijenta.
Sasvim drugačija je kursna lista u menjačnici „Ekskluziv” u Subotici: tu se evro otkupljuje za 115,60 dinara a prodaje za 118,90. To je, ako ne najveća razlika u Srbiji, veoma velika razlika. Pođednako se i kupuje i prodaje. Turistima koji dolaze iz Mađarske u provod na severu Bačke i šoping sve je malo skuplje. Ali ne bi bilo loše da zbog kursnih razlika krenu i malo južnije – zaštedeće.
Ko je u ovoj pretprazničnoj menjačkoj groznici bio na dobitku a ko na gubitku, saznaćemo već početkom 2018.
D. Vujošević