Famozna afa održava „mađarsku rutu”
Najpopularnije turističke destinacije kod nas su uvek bile one koje su skopčane sa šopingom. Šezdesetih godina prošlog veka išli smo u Trst, pa sedamdesetih u Solun.
Posle smo otkrili Istanbul. Onda su došle sankcije i omiljena destinacija postao je Segedin i tu titulu ovaj grad je zadržao praktično do danas. Pogotovo što su se u međuvremenu u pograničnom delu razvile i banje koje su za kratko vreme postale veoma popularne kod naših građana, pa se često kombinuje odmor i šoping.
Poseta tržnim centrima je i na tim izletima “obavezna”, ali naši potrošači često mogu da zaključe da su, uz časne izuzetke, cene tamo i ovde vrlo slične. Ono što još uvek drži u životu šoping kod komšija je povraćaj poreza na dodatu vrednost - popularna “afa”. Srbija nije članica EU i zato naši turisti koji potroše najmanje 170 evra u kupovini, na granici Unije imaju pravo na povraćaj sume od 17 do 27 odsto, zavisno od stope kojim je artikal oporezovan.
Većina poslenika iz sive ekonomije pored toga što često kupuju robu pre isteka roka trajanja, kada su cene niže, ili u velikim trgovinskim lancima na akcijama, pa uz povraćaj “afe” mogu da zarade preprodajući robu najčešće na pijacama po Srbiji gde su sa cenom prilično konkurentni u odnosu na domaće lance marketa.
Procedura povraćaja afe nije komplikovana što olakšava posao preprodavcima. Naime, ko u Mađarskoj kupi robu u vrednosti od najamanje 54.000 forinti ili 170 evra, na granici se sa računom javlja mađarskim carinicima koji mu daju popunjen i overen formular sa kojim se u prodavnici u kojoj je kupljena roba, automatski dobija povraćaj poreza.
Ovoj trgovini na ruke idu i naši propisi. Prehrambena roba i hemijske kućne potrepštine ne podležu carini na ulasku u našu zemlju ako ne prelaze vrednost od sto evra. Znači ukoliko se u putničkom automobilu nalaze tri osobe od kojih je svako kupio robe u vrednosti od sto evra carinu ne plaćaju, a “afa” se svakako vraća.
Podaci govore da je neto plata u Srbiji u proseku 379 evra, a u Mađarskoj 609. Ako se sudi samo po cenama iz samousluga i po robi na akcijama, kod severnih suseda se živi otprilike za trećinu bolje.
Srbija svake godine beleži privredni rast, ali kada se uporede podaci sa tržišta, nikako da pristignemo susede.
„Na to pitanje nije jednostavno dati odgovor jer, dok mi budemo beležili rast, i Mađari će takođe napredovati“, kaže profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu dr Milojko Arsić. “Ja bih pre postavio pitanje kada će kod nas prosek plata biti kao što je sada kod njih. Ukoliko u narednih pet godina budemo imali stalni rast od bar pet odsto, imamo sve šanse da za sedam-osam godina dođemo do pomenute plate u Mađarskoj.
Arsić podseća na to da smo mi i Mađari 1990. godine bili na istom nivou po većini pokazatelja, pa i platama. Ali deset godina sankcija i ratna zbivanja u bivšoj SFRJ učinili su svoje. Kada je došla 2000, bili smo po platama na polovini, ili, tačnije, 45 odsto onoga što su u međuvremenu dostigli susedi.
Sagovornik naglašava da naš standard i onaj u Mađarskoj ne treba meriti samo na osnovu osnovnih prehrambenih i higijenskih potrepština već bi trebalo uzeti u obzir i cene usluga. To posebno važi za one koje plaća svako domaćinstvo, poput komunalnih, struje, ali i drugih, kao što je, recimo, šišanje. Te su cene niže u Srbiji.
Domaći potrošači koji kupuju u Mađarskoj listom idu u velike trgovinske lance poput „Lidla”, „Teska” i sličnih. Konkurencija je velika, ali i tamošnji domaći trgovci su uspeli da opstanu i izdrže konkurenciju iz inostranstva poput “Kop”-a koji i dalje pokriva tržište cele zemlje.
Dušanka Vujošević