Фамозна афа одржава „мађарску руту”
Најпопуларније туристичке дестинације код нас су увек биле оне које су скопчане са шопингом. Шездесетих година прошлог века ишли смо у Трст, па седамдесетих у Солун.
После смо открили Истанбул. Онда су дошле санкције и омиљена дестинација постао је Сегедин и ту титулу овај град је задржао практично до данас. Поготово што су се у међувремену у пограничном делу развиле и бање које су за кратко време постале веома популарне код наших грађана, па се често комбинује одмор и шопинг.
Посета тржним центрима је и на тим излетима “обавезна”, али наши потрошачи често могу да закључе да су, уз часне изузетке, цене тамо и овде врло сличне. Оно што још увек држи у животу шопинг код комшија је повраћај пореза на додату вредност - популарна “афа”. Србија није чланица ЕУ и зато наши туристи који потроше најмање 170 евра у куповини, на граници Уније имају право на повраћај суме од 17 до 27 одсто, зависно од стопе којим је артикал опорезован.
Већина посленика из сиве економије поред тога што често купују робу пре истека рока трајања, када су цене ниже, или у великим трговинским ланцима на акцијама, па уз повраћај “афе” могу да зараде препродајући робу најчешће на пијацама по Србији где су са ценом прилично конкурентни у односу на домаће ланце маркета.
Процедура повраћаја афе није компликована што олакшава посао препродавцима. Наиме, ко у Мађарској купи робу у вредности од најамање 54.000 форинти или 170 евра, на граници се са рачуном јавља мађарским цариницима који му дају попуњен и оверен формулар са којим се у продавници у којој је купљена роба, аутоматски добија повраћај пореза.
Овој трговини на руке иду и наши прописи. Прехрамбена роба и хемијске кућне потрепштине не подлежу царини на уласку у нашу земљу ако не прелазе вредност од сто евра. Значи уколико се у путничком аутомобилу налазе три особе од којих је свако купио робе у вредности од сто евра царину не плаћају, а “афа” се свакако враћа.
Подаци говоре да је нето плата у Србији у просеку 379 евра, а у Мађарској 609. Ако се суди само по ценама из самоуслуга и по роби на акцијама, код северних суседа се живи отприлике за трећину боље.
Србија сваке године бележи привредни раст, али када се упореде подаци са тржишта, никако да пристигнемо суседе.
„На то питање није једноставно дати одговор јер, док ми будемо бележили раст, и Мађари ће такође напредовати“, каже професор Економског факултета у Београду др Милојко Арсић. “Ја бих пре поставио питање када ће код нас просек плата бити као што је сада код њих. Уколико у наредних пет година будемо имали стални раст од бар пет одсто, имамо све шансе да за седам-осам година дођемо до поменуте плате у Мађарској.
Арсић подсећа на то да смо ми и Мађари 1990. године били на истом нивоу по већини показатеља, па и платама. Али десет година санкција и ратна збивања у бившој СФРЈ учинили су своје. Када је дошла 2000, били смо по платама на половини, или, тачније, 45 одсто онога што су у међувремену достигли суседи.
Саговорник наглашава да наш стандард и онај у Мађарској не треба мерити само на основу основних прехрамбених и хигијенских потрепштина већ би требало узети у обзир и цене услуга. То посебно важи за оне које плаћа свако домаћинство, попут комуналних, струје, али и других, као што је, рецимо, шишање. Те су цене ниже у Србији.
Домаћи потрошачи који купују у Мађарској листом иду у велике трговинске ланце попут „Лидла”, „Теска” и сличних. Конкуренција је велика, али и тамошњи домаћи трговци су успели да опстану и издрже конкуренцију из иностранства попут “Коп”-а који и даље покрива тржиште целе земље.
Душанка Вујошевић