Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Cene u Srbiji 43 odsto niže od proseka u EU

01.07.2020. 14:06 14:08
Piše:
Foto: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

Na osnovu podataka Eurostata vezanih za visinu potrošačkih cena u Evropskoj uniji i drugim zemaljama Evrope, one koje su važile prošle godine u Srbiji bile su gotovo upola manje nego u zemljama EU jer je indeks cena bio 57, što je svrstava među zemlje u kojima su troškovi potrošačke korpe niži nego u zemljama u EU.

Prosto rečeno ono što u EU košta u proseku 100 evra kod nas je 57 evra.

Podaci Eurostata zasnovani su na rezultatima istraživanja cena više od 2.000 proizvoda široke potrošnje i usluga u  Evropi, a zemlje u kojima je indeks nivoa cena veći od 100 pripadaju onim koje su relativno skuplje od proseka EU, a uz indeks niži od 100, zemlja je relativno jeftinija od proseka EU.  Isti indeks cena kao i Srbija zabeležile su Albanija i Crna Gora, u Bosni i Hercegovini inedeks cena bio je 55 posto proseka EU, Severnoj Makedoniji 50. Od zemalja EU, Danska je s 141 posto proseka EU prošle godine imala najviši nivo cena, a najniži indeks cena je u Bugarskoj - 53 posto i Rumuniji - 55 posto.

Treba reći da podaci Eurostata pokazuju ukupne nivoe cena koji se odnose na izdatke za krajnju potrošnju domaćinstava, koji se sastoji od svih rashoda koje jedno domaćinstva izdvaja za robe i usluge, uključujući i najamnine za stanovanje. Reč je  troškovima za hranu i bezalkoholna pića, alkoholna pića i duvan, odeću, telkomunikacije i elektroniku, lični prevoz, opremu, rezervne delove i gorivo, te restorane i hotele.


Prevoz nije jeftin

U Srbiji je dostignut visok nivo proseka EU kada su u pitanju  troškovi prevoza, opreme, rezervnih delovai goriva jer se zaustavio na  86 odsto evropskog proseka. Veoma su slični procenti i u zemljama u okrueženju - u BiH 85 posto proseka EU, Albaniji - 89 posto, Crnoj Gori 85 posto i Severnoj Makedoniji 90 posto proseka EU. Od zemalja EU prosek ovih cena najviši je u Danskoj - 138 posto proseka EU, a najmanji u  Slovačkoj - 82.


Kada je reč o prošlogodišnjem nivou cena uporedive korpe hrane i bezalkoholnih pića u zemljama EU može se videti da su razlike velike. Tako su troškovi za te namene u Rumuniji bili na nivou 66 posto proseka u EU, a u Danskoj 129. Troškovi koje su građani Srbije izdvajali za te namane bili su na nivou 78 posto preseka EU, u BiH 76 posto, Albaniji 82 posto, Crnoj Gori 79 posto, a Severnoj Makedoniji 61 posto.

Poznato je da građani Srbije dosta novca izdvajaju za alkoholna pića i duvan, a tako je bilo i prošle godine kada je taj izdatak dostigao 62 posto preseka EU. U BiH je izdatak je bio 60 posto proseka EU, Albaniji 68 posto, Crnoj Gori 74 posto, a u Severnoj Makedoniji se na ime tih troškova izdvajalo manje od 50 posto proseka EU - 48. U EU je najniži nivo cena za alkoholna pića i duvan registrovan u Bugarskoj - 62 posto proseka, a najviši u Irskoj - 188 posto proseka. Vidljivo je da su razlike u cenama značajne, a one su posledica razlika u oporezivanju tih proizvoda u državama.

Velike razlike postoje i u nivou cena u kategoriji restorani i hoteli, pa su se u EU  kretali od - 45 posto proseka EU, koliko je zabeleženo u Bugarskoj do čak 156 posto proseka EU u Danskoj . Srbija je u ovoj kategoriji dostigla nivo od 51 posto proseka EU, BiH - 55 posto, Albanija - 46 posto, Crna Gora - 57 posto, a Severna Makedonija 45 posto.

Troškovi namenjeni kupovini odeće pokazuju manju razliku cena u zemljama EU, a slično je i u našem regionu. U Srbiji je dostignut nivo od 94 posto preseka EU, BiH - 95 posto, Albaniji - 97 posto Crnoj Gori - 88 posto, a u Severnoj Makedoniji 76 posto proseka EU. Što se tiče zemalja EU, u Bugarskoj je za ove troškove dostignut nivo od 79 posto proseka EU, a u Danskoj 132 posto tog proseka.

Veoma su zanimljivi podaci Eurostata kada su u pitanju troškovi za televizore, audio sisteme, fotoaparate, računare, monitore, štampače, skenere, softvere... jer su cene u Srbiji premašile prosek EU. Na ime ovih troškova potrebno je 113 posto proseka EU, a više nego u Srbiji potrebno je samo građanima Islanda - 134 posto proseka EU. I u zeljama u našem okruženju je slično - u BiH ti troškovi dostižu nivo od 107 posto proseka EU, Albaniji 106 posto, Crnoj Gori 102 posto i Severnoj Makedoniji 97 posto proseka EU. 

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar