Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nema biznisa kojeg se treba stideti

22.03.2016. 19:58 13:33
Piše:

Istraživanje Svetske banke o preduzetništvu pokazalo je da građani Srbije smatraju da je rizično početi biznis. U isto vreme, objasnio je šef kancelarije Svetske banke u Beogradu Toni Verheijen,

 po anketi te finansijske organizacije, u Srbiji ima spremnosti za preduzetništvo, ali i dalje postoji jaz između opšte spremnosti i konkretnog preuzimanja koraka ka poslovnom osamostaljenju.

On je ukazao na to da se 46 odsto građana Srbije izjasnilo da misli da postoje svi preduslovi za započinjanje biznisa, kao i da imaju opštu spremnost da započnu sopstveni biznis. Građani, dodao je, prepoznaju da postoje sredstva, ali i istrajnost i posvećenost potrebi da započnu biznis, ali, na drugoj strani, kada se postavi pitanje ko se već angažuje na osamostaljenju, javi se svega osam odsto njih. Takođe, svega 28 odsto konkretno razmišlja o tome da krene u samostalni biznis.



– Taj jaz između 46 odsto, koji smatraju da postoje preduslovi za kretanje u biznis, i svega osam odsto koji rade na osamostaljenju, odnosno 28 odsto koji razmišljaju o sopstvenom biznisu, treba prevazići – ocenio je Verheijen. – Neophodno je da se podstakne preduzetnički duh u Srbiji jer i dalje 85 odsto građana smatra da je preduzetništvo vezano za rizike. Država može kontrolisati mnoge elemente, poput nedostatka pristupa finansijama, birokratske prepreke i korupciju, pitanja koje građani često navode kao prepreku za osamostaljenje.



Na prezentaciji istraživanja Svetske banke o stavovima građana o preduzetništvu, ministar privrede Željko Sertić istakao je da očekuje da će programi podrške preduzetnicima u okviru Godine preduzetništva promeniti takve ocene i stavove o sopstvenom biznisu. Podsetio je na to da je od ukupne sume planirane za podršku u ovoj godini, a reč je o 16 milijardi dinara, trenutno dostupno 10,7 milijardi podrške, pre svega kroz kredite Fonda za razvoj, podršku za izvoz, faktoring i svega što radi Agencija za osiguranje i promociju izvoza.



– Preduzetništvo nije samo pitanje otvaranja firme i pitanje rada već je to i kreativnost, pravo i obaveza, filozofija i način života – rekao je Sertić. – Današnje kompanije koje su vodeće u svetu, i koje su veće i od države, poput „Koka-Kole”, „Mekdonalsa” i sličnih, počele su od ideje jednog čoveka ili porodice, kao preduzetničke delatnosti. Istraživanje Svetske banke izuzetno je važno jer će nam dati početne pozicije i stanje stvari, nakon čega se moraju postaviti ciljevi i tačke merenja.



– Preduzetništvo je stub privrede i mladi ljudi u Srbiji ne treba da imaju strah od ulaska u biznis – poručuje potpredsednik Privredne komore Srbije Miroslav Miletić, dodajući da ne postoji razlika između malog i velikog biznisa, već da postoji samo dobar biznis i onaj koji propada. – U celom svetu mnogi biznisi, porodične kompanije, predstavljaju osnovu privrede, pa tako u EU 95 odsto ekonomije pripada mladim i srednjim preduzećima.



Nije lako započeti biznis, a pogotovo u Srbiji, koja je, za razliku od drugih zemalja, u ekonomskoj krizi već tri decenije. Zbog toga se na tome mora raditi s mladima, a Godina preduzetništva pruža priliku za promenu klime i odnosa prema preduzetništvu. Poruka mladima je da slušaju svoje srce i da iskoriste moderne alate informisanja koje pruža Privredna komora Srbije, počev od portala poslovanja, da krenu u biznis bez mnogo straha. Nema biznisa kojeg se treba stideti!



LJ. Malešević

 

Spremna 33 programa



Vlada Srbije dosta čini na tome da unapredi privredni ambijent, koji je pogodan i za preduzetništvo, smanjenjem administrativnih prepreka, uspostavljanjem mogućnosti elektronskog apliciranja za porez i slično. Procedure za dobijanje pomoći za pokretanje biznisa su jednostavnije, a uslovi znatno lakši nego do sada. Namera je da se u ovoj godini omogući da deo novca dobiju i oni koji imaju ideju za isplativ posao i čija je osnovna garancija uspeha kvalitet onoga što su osmislili i plan kako da zamišljeno ostvare. Država je pripremila 33 programa pomoći preduzetnicima, koji obuhvataju ne samo novac nego i pružanje neophodnog znanja za pokretanje i vođenje sopstvenog posla.

Piše:
Pošaljite komentar