scattered clouds
19°C
19.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Нема бизниса којег се треба стидети

22.03.2016. 19:58 13:33
Пише:

Истраживање Светске банке о предузетништву показало је да грађани Србије сматрају да је ризично почети бизнис. У исто време, објаснио је шеф канцеларије Светске банке у Београду Тони Верхеијен,

 по анкети те финансијске организације, у Србији има спремности за предузетништво, али и даље постоји јаз између опште спремности и конкретног преузимања корака ка пословном осамостаљењу.

Он је указао на то да се 46 одсто грађана Србије изјаснило да мисли да постоје сви предуслови за започињање бизниса, као и да имају општу спремност да започну сопствени бизнис. Грађани, додао је, препознају да постоје средства, али и истрајност и посвећеност потреби да започну бизнис, али, на другој страни, када се постави питање ко се већ ангажује на осамостаљењу, јави се свега осам одсто њих. Такође, свега 28 одсто конкретно размишља о томе да крене у самостални бизнис.



– Тај јаз између 46 одсто, који сматрају да постоје предуслови за кретање у бизнис, и свега осам одсто који раде на осамостаљењу, односно 28 одсто који размишљају о сопственом бизнису, треба превазићи – оценио је Верхеијен. – Неопходно је да се подстакне предузетнички дух у Србији јер и даље 85 одсто грађана сматра да је предузетништво везано за ризике. Држава може контролисати многе елементе, попут недостатка приступа финансијама, бирократске препреке и корупцију, питања које грађани често наводе као препреку за осамостаљење.



На презентацији истраживања Светске банке о ставовима грађана о предузетништву, министар привреде Жељко Сертић истакао је да очекује да ће програми подршке предузетницима у оквиру Године предузетништва променити такве оцене и ставове о сопственом бизнису. Подсетио је на то да је од укупне суме планиране за подршку у овој години, а реч је о 16 милијарди динара, тренутно доступно 10,7 милијарди подршке, пре свега кроз кредите Фонда за развој, подршку за извоз, факторинг и свега што ради Агенција за осигурање и промоцију извоза.



– Предузетништво није само питање отварања фирме и питање рада већ је то и креативност, право и обавеза, филозофија и начин живота – рекао је Сертић. – Данашње компаније које су водеће у свету, и које су веће и од државе, попут „Кока-Коле”, „Мекдоналса” и сличних, почеле су од идеје једног човека или породице, као предузетничке делатности. Истраживање Светске банке изузетно је важно јер ће нам дати почетне позиције и стање ствари, након чега се морају поставити циљеви и тачке мерења.



– Предузетништво је стуб привреде и млади људи у Србији не треба да имају страх од уласка у бизнис – поручује потпредседник Привредне коморе Србије Мирослав Милетић, додајући да не постоји разлика између малог и великог бизниса, већ да постоји само добар бизнис и онај који пропада. – У целом свету многи бизниси, породичне компаније, представљају основу привреде, па тако у ЕУ 95 одсто економије припада младим и средњим предузећима.



Није лако започети бизнис, а поготово у Србији, која је, за разлику од других земаља, у економској кризи већ три деценије. Због тога се на томе мора радити с младима, а Година предузетништва пружа прилику за промену климе и односа према предузетништву. Порука младима је да слушају своје срце и да искористе модерне алате информисања које пружа Привредна комора Србије, почев од портала пословања, да крену у бизнис без много страха. Нема бизниса којег се треба стидети!



Љ. Малешевић

 

Спремна 33 програма



Влада Србије доста чини на томе да унапреди привредни амбијент, који је погодан и за предузетништво, смањењем административних препрека, успостављањем могућности електронског аплицирања за порез и слично. Процедуре за добијање помоћи за покретање бизниса су једноставније, а услови знатно лакши него до сада. Намера је да се у овој години омогући да део новца добију и они који имају идеју за исплатив посао и чија је основна гаранција успеха квалитет онога што су осмислили и план како да замишљено остваре. Држава је припремила 33 програма помоћи предузетницима, који обухватају не само новац него и пружање неопходног знања за покретање и вођење сопственог посла.

Пише:
Пошаљите коментар