Zbog krađe struje 300 domaćina otišlo u zatvor
Po svemu sudeći, u Srbiji krađa električne energije nije retkost jer je prošle godine zbog toga 300 ljudi završilo je u zatvoru.
Po podacima JP „Elektroprivreda Srbije”, lane je ukradeno struje za 1.026.023.535 dinara. Čak 65 odsto ukupnog iznosa odnosi se na domaćinstva, te iz EPS-a kazuju na to da su domaćinstva po tom osnovu prošle godine oštetila EPS za 658.563.186 dinara, dok je ostalim kradljivcima struje fakturisano 367.460.349 dinara. Da krađe struje ne jenjavaju, potvrđuje i podatak da ih je od početka ove godine otkriveno 1.630, a da je neovlašćeno potrošeno električne energije za 280 miliona dinara.
Iako se, naravno, ogroman broj građana tom nedozvoljenom radnjom ne bavi, oni koji to čine, znaju i načine kako da to urade. Struja se može ukrasti različitim intervencijama na strujomeru, a to omogućava da se potrošnja struje beleži, odnosno da se kilovati broje, ali ne svi. Međutim, sad se sve češće krade s bandera, na koje se direktno priključuju najveći potrošači – kotlovi, termoakumulacione peći i drugi uređaji i mašine. Monterske ekipe to veoma lako otkrivaju, ali često dolaze i po prijavi, najčešće komšija. Da li je razlog da komšija prijavi krađu struje razvijena svest građana ili nešto drugo, teško je reći, ali ima i slučajeva da je lošiji kvalitet napona u domaćinstvima koja redovno i uredno plaćaju potrošenu struju razlog da se prijavi problem, prilikom čijeg se otklanjanja utvrdi da neko neovlašćeno troši električnu energiju.
Da bi se smanjila neovlašćena potrošnja, odnosno krađa struje, iz EPS-a kažu da se kontinuirano čine veliki napori i sprovode aktivnosti na području cele Srbije. Analizira se potrošnja struje kod svih potrošača da bi se otkrila potencijalna mesta neovlašćenog korišćenja. U tom preduzeću navode da se rade opsežne kontrole mernih mesta na kojima postoji sumnja za eventualne zloupotrebe. Kao mere za sprečavanje i prevenciju krađe električne energije izmeštaju se mesta merenja, čime se istovremeno olakšava pristup brojilima za kontrolu i očitavanje. Unapređuje se oprema da bi se lakše odredila mikrolokacija gubitaka na mreži, čime se lakše otkriva i eliminiše neovlašćena potrošnja. Akcije na otkrivanju krađe električne energije i neovlašćenog priključivanja na mrežu, ističu u EPS-u, sprovode se 24 časa dnevno, 365 dana u godini. Sprovode ih specijalno formirani timovi zaposlenih ODS „EPS distribucije”.
Protiv svih koje kradu struju podnose se krivične prijave, potrošači se isključuju s mreže i prave se obračuni po zapisniku o neovlašćenoj potrošnji, kažu u EPS-u. Takođe, u toj kompaniji ističu da je za uspešniju borbu protiv krađe struje, koja u Evropi gotovo i da ne postoji, neophodan uslov da se pooštre kazne jer je jedini način za sprečavanje ponavljanja tog krivičnog dela – odgovarajuće kažnjavanje odgovornih.
– EPS će se izboriti s krađom struje kad izmesti brojila iz dvorišta svima za koje je dokazano da su krali da više ne bi mogli da manipulišu njima, i kada pojedinci iz EPS-a, koji pomažu onima koji kradu struju, dobiju otkaz – kaže urednica internet portala „Balkanmagazin” Jelica Putniković
Pametna brojila, koja EPS treba da uvede do 2020. godine, trebalo bi da eliminišu gubitke po osnovi krađa. Građani protrošnju mogu pratiti i kroz grafički prikaz na računima. Uz pametno brojilo postoji mogućnost da se prati da li potrošnja struje odstupa od uobičajene ili ne.
D. Mlađenović