Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Zamrzavanje cena, ako zatreba, i posle prvih dana maja

17.03.2022. 09:04 09:07
Piše:
Foto: pixabay.com

BEOGRAD: Ministarka trgovine Tatjana Matić izjavila je da su Robne rezerve pune, da je srpsko tržište dobro snabdeveno osnovnim namirnicama i da će vlada, ukoliko bude potrebno, produžiti ograničenje cena, koje po važećim uredbama traje do početka maja.

"Snabdevenost tržišta je odlična i tako će i ostati. Uredba (ograničenja cena osnovnih namirnica) je na snazi i, ukoliko bude potrebe, mi ćemo je produžiti na još jedan period", rekla je Matićeva Tanjugu.

Podsetila je da je vlada donela Uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica: šećera kristala u pakovanju od jednog kilograma, brašna tipa T - 400 glatkog u pakovanju do pet kilograma, uključujući i pet kilograma, brašna tipa T-500 u pakovanju do pet kilograma, uključujući i pet kilograma, jestivog suncokretovog ulja od jednog litra, kao i svinjskog mesa - but i UXT mleka sa 2,8 procenata mlečne masti u pakovanju od jednog litra, i navela da ona važi do 2. maja.

Matićeva dodaje da uredba o ograničenju cene hleba "sava" od brašna tipa 500 važi do 10. maja.

Istakla je da se svi maloprodajni i veleprodajni objekti pridržavaju ograničenja cena.

"Kada govorimo o Robnim rezervama, one su pune. Vlada je već donela odluku i one su dva puta reagovale, sa pozajmicom brašna odnosno žita, prvo je bilo 20.000 i 30.000 tona, što je išlo ka mlinarima i pekarima. Reagovali smo zbog cene hleba i kako bi snabdevenost tržišta bila dobra", navela je ministarka za Tanjug.

Poručila je da će država i dalje ograničavati cene osnovnih životnih namirnica jer osnovni standard stanovništva mora biti zaštićen, s obzirom na to da je došlo do poremećaja na globalnom tržištu i kada je reč o sirovinama i prehrambenim proizvodima.

"Nadamo se, a i analize svetskih stručnjaka govore, da bi krajem ove godine, od septembra trebalo da dođe do stabilizacije tržišta. Takođe, nadamo se da će se i rat u Ukrajini u neko dogledno vreme smiriti, što će sve uticati i na smirivanje cene energenata, kao i cene sirovina i hrane", navela je ona.

Matićeva je naglasila da je Srbija jedan od najvećih proizvođača hrane i prehramenih proizvoda i podsetila da je Srbija u 2021. izvezla poljoprivredne i prehrambene proizvode u vrednosti od 4,2 milijarde evra.

"Mi nemamo razloga za brigu i strah, proizvodimo dovoljno i za sebe i za izvoz. Imaćemo sigurno dovoljno i hrane za nas, kao i za izvoz. Najvažnije je da ne podlegnemo bilo kakvom psihološkom pritisku i panici i da znamo da ćemo imati dovoljno osnovnih namirnica, kao i kada govorimo o gorivu, odnosno derivatima nafte", rekla je ministarka.

Podseća da je vlada donela uredbu na osnovu koje se vrši usklađivanje cene goriva u Srbiji sa cenom na berzi, kako ne bi dolazilo do veštačkih nestašica.

Vidimo da je snabdevenost nafte i naftnih derivata dobra i tako će i ostati, poručila je Matićeva.

Z. Delić

 

Proizvođači traže slobodan izvoz brašna

Grupacija proizvođača žitarica Privredne komore Srbije, udruženja proizvođača i izvoznika žitarica i Produktne berze zatražili su od Vlade Srbije da dozvoli slobodan izvoz brašna, kao i uvođenje izvoznih kvota za pšenicu i kukuruza roda 2021. godine, uz poštovanje raspoloživih zaliha.

Na zajedničkom sastanku predstavnika Grupacije, udruženja „Žitounija“ i „Žita Srbije“ i Produktne berze Novi Sad, posvećenom odluci o privremenoj zabrani izvoza osnovnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda bitnih za stanovništvo, definisana je zajednička inicijativa privrede ka Vladi Srbije da dozvoli slobodan izvoz brašna, kao i izvoz žitarica (pšenica i kukuruz), uz definisanje maksimalnih kvota. To je izjavio sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS Aleksandar Bogunović, a saopšteno iz PKS.

Piše:
Pošaljite komentar