Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Zagađenje vazduha u Boru manje nego lani za 88,7 odsto

18.02.2022. 17:12 17:14
Piše:

BEOGRAD: Zagađenje vazduha u Boru, koncentracija sumpor-dioksida, manja je za 88,7 odsto u odnosu na parametre u periodu od januara do jula 2021, saopštila je kompanija Srbija Ziđin Koper navodeći da je za poboljšanje kvaliteta vazduha u tom gradu uložila 30 miliona dolara.

Tako je od avgusta do decembra 2021. prosečna koncentracija sumpor-dioksida iznosila samo 14,8 odsto, što je ispod najviše dozvoljene granične vrednosti SO2 u vazduhu.



Kako je navedeno, u odnosu na prosečnu koncentraciju u 2020. godini, to je smanjenje od 91,5 odsto.



Ziđin navodi da ubrzano radi na tehničkoj rekonstrukciji i izgradnji novih konvertora, novih anodnih peći i drugih postrojenja, kako bi se ubuduće prikupljale i tretirale sve čestice prašine iz procesa topljenja, a biće zamenjen i elektrostatički filter u sistemu.



Izgradnja sistema biće završena tokom ove godine, nakon čega će kvalitet vazduha u Boru biti još bolji, kažu u kompaniji.



Podaci pokazuju da upravljanje, praćenje i kontrola kvaliteta vazduha, tla i vode u Boru i Majdanpeku, kroz stalni monitoring i investicije Zijina daju dobre rezultate, navodi Ziđin.



Nakon puštanja u rad sistema za prikupljanje i odsumporavanje dimnih gasova, u Boru je uspostavljen trend kontinuiranog i stabilnog poboljšanja kvaliteta vazduha.



U izgradnju i usavršavanje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda kompanija je uložila ukupno 7,1 milion dolara.



Otpadne vode iz jezera Robule se, nakon što budu prečišćene, više neće izlivati u donji sliv Borske reke, a kvalitet vode u toj reci biće znatno poboljšan, navedeno je u saopštenju.



RTB Bor je, pre strateškog partnerstva sa Ziđinom, izgradio jednostavno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda.



Oprema koju je nova kompanija nasledila bila je dostrajala, tehnologija zastarela, a stopa prečišćavanja otpadnih voda bila je niska.



Velika količina otpadnih voda se bez prečišćavanja ispuštala u okolne rečne sisteme, što je imalo veliki uticaj na okolne reke i nizvodno okruženje.



U cilju eliminisanja uticaja otpadnih voda iz rudnika i topionice na kvalitet vode u rekama, Ziđin je, kako je naveo, nakon što je "stao na noge", odmah sproveo proveru vodotokova, utvrdio vodni bilans u proizvodnom sistemu i sproveo projekat čišćenja i preusmeravanja otpadnih voda.



Kisele otpadne vode iz rudnika Jama, Novo Cerovo, Veliki Krivelj i drugih rudarskih područja mešane su sa bazičnom jalovinom i ispuštane u flotacijsko jalovište Veliki Krivelj, radi ponovnog korišćenja u proizvodnom procesu.



Izgrađen je privremeni sistem za prečišćavanje otpadnih elektrolita iz procesa metalurške prerade, kao i sistem za prečišćavanje kanalizacije iz rudnika Veliki Krivelj i Novo Cerovo.



Završena je tehnička rekonstrukcija sistema za prečišćavanje kiselih otpadnih voda iz topionice, kao i izgradnja sistema za prečišćavanje kiselih otpadnih voda iz Jame i sistema za prečišćavanje kiselih otpadnih voda iz majdanpečkog Severnog revira.



U cilju kontrole i upravljanja prašinom sa kopova i postrojenja za drobljenje, Ziđin je nabavio pet cisterni za vodu i prskanje puteva, kao i šest topova za spuštanje prašine koja dolazi iz rudnika.



Izrada projekta za otprašivanje sistema za drobljenje u rudniku poverena je projektantskoj kući, a u nabavku opreme za otprašivanje uloženo je pet miliona dolara.



Završena je ugradnja opreme za otprašivanje u rudnicima Veliki Krivelj, Majdanpek i Jama , kao i na Kriveljskom kamenolomu, pa je količina prašine smanjena za više od 99 odsto.



U toku je priprema za instaliranje opreme za otprašivanje u flotaciji rudnika Novo Cerovo, kao i ugradnja opreme za otprašivanje u Krečani.

Piše:
Pošaljite komentar