Za novo radno mesto subvencije od 3.000 do 7.000 evra
Na prvoj ovogodišnjoj sednici Vlada Srbije donela je Uredbu o određivanju kriterijuma za dodelu podsticaja radi privlačenja direktnih ulaganja, po kojoj su subvencije za svako novootvoreno radno mesto, u zavisnosti od stepena razvijenosti opštine, od 3.000 evra do 7.000 po radniku.
Subvencije za podsticanje privlačenja direktnih ulaganja mogu se dodeliti za realizaciju investicionih projekata u proizvodnom sektoru i za projekte usluga servisnih centra. U isto vreme, ne mogu se dodeliti za realizaciju investicionih projekata u sektoru saobraćaja, razvoja softvera, osim ako nisu u funkciji unapređenja proizvoda, proizvodnog procesa ili pružanja usluga servisnih centara, ugostiteljstva, igara na sreću, trgovinu, proizvodnje sintentičkih vlakana, uglja i čelika, rudarstva, duvana i duvanskih prerađevina, oružja i municije, brodogradnje pomorskih trgovačkih plovila na sopstveni pogon preko 100 bruto registrovnaih tona, aerodroma, komunalnim delatnostima, sektoru energetike, širokopojasne mreže, ribarstva i akvakulture.
Pravo na subvencije države imaju domaći i strani investitori. Pravo na dodelu novca ne mogu ostvariti privredna društva u teškoćama, ona koja imaju dospele a neizmirene obaveze po osnovu poreza u Srbiji, preduzeća u kojima država, pokrajina ili opština imaju učešće u vlasništvu i ona s kojima je raskinut utovor o dodeli podsticaja, osim u slučaju sporazumnog raskida ugovora.
Uslov da bi preduzeća dobila državne subvencije je da su registrovana u Agenciji za privredne registre. Maksimalni iznos subvencija za velika privredna društva može se utvrditi najviše do 50 odsto opravdanih troškova za realizaciju investicionog projekta. Maksimalan dozvoljen iznos za srednje privredno društvo može biti najviše do 60 odsto opravdanih troškova, a za mala limit je do 70 odsto opravdanih troškova za realizaciju investicionih projekata.
Subvencije se mogu dodeliti za investicione projekte u proizvodnom sektoru kod kojih opravdani troškovi ulaganja u materijalna i nematerijalna sredstva iznose najmanje 100.000 evra i u kojima se obezbeđuje zapošljavanje najmanje deset novih radnika na neodređeno vreme. Zatim za one koji ulažu najmanje 200.000 evra i obezbeđuju najmanje 20 novih radnih mesta , a ulažu u opštine četvrte kategorije razvijenosti. kao i oni koji realizuju investiciju u lokalnim samoupravama trećeg stepena razvijenosti, a ulaganja su najmanje 300.000 evra i otvaraju 30 novih radnih mesta.
Za tehnologiju u prehrambenoj industriji
Vlada je usvojila i Uredbu o uslovima i načinu privlačenja direktnih ulaganja u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda, koja se odnosi na dodelu subvencija za opremu i tehnologiju za veći stepen prerade u okviru prehrambene industrije. Praktično, državnu pomoć u oblasti prehrambene industirije dobijaće investitori za nabavku nove opreme i nove tehnologije, a sve je povezano s brojem novootvorenih radnih mesta. Tu se, takođe, subvencije po radniku kreću od 3.000 do 7.000 evra u zavisnosti od stepena razvijenosti opština.
Subvencije mogu dobiti i investicioni projekti od najmanje 400.000 evra u drugoj grupi razvijenosti opština koji obezbeđuju 40 novih radnih mesta, kao i oni koji ulože najmanje 500.000 evra i otvore 50 novih radnih mesta u opštinama prve grupe razvijenosti. Subvencije se dodeljuju i za investicione projekte koji se odnose na usluge servisnih centara čija je minimalna vrednost 150.000 evra i kojima se obezbeđuje zapošljavanje najmanje 15 novih radnika na neodređeno vreme.
Za svako otvoreno radno mesto Vlada Srbije odredila je visinu subvencija koje se mogu dodeliti. Tako su za otvaranje radnih mesta u lokalnim samoupravama koje su u prvoj grupi razvijenosti subvencije po radnom mestu 3.000 evra, za lokalne samouprave u drugoj kategoriji razvijenosti su 4.000 po radniku, za treću grupu opština po razvijenosti one iznose 5.000, a za četvrtu 6.000 evra po radniku. Za investitore koji ulažu u devastirana područja maksimalno može biti dodeljeno 7.000 evra po novootvorenom radnom mestu.
LJ. Malešević