Budžet za 2019. godinu: Veće plate, penzije, subvencije
NOVI SAD: Vlada Srbije uputila je poslanicima Skupštine Srbije Predlog zakona o budžetu za 2019. godinu sa setom pratećih zakona.
Predloženi budžet za narednu godinu predviđa ukupne prihode i primanja od 1.246,2 milijardi dinara, dok su rashodi i izdaci 1.269 milijardi.
Po rečima ministra finansija Srbije Siniše Malog, prilikom izrade budžeta za 2019. godinu država je slušala privredu i njene predloge.
Budžet za 2019. godinu je koncipiran tako da se proces rasta naše ekonomije nastavi u budućnosti, objasnio je Mali.
Kako je dodao, ima tri osnovne karakteristike: povećanje životnog standarda građana Srbije, veći iznos namenjen kapitalnim investicijama i umanjenje operećenja poslodavcima.
Mere koje bi naredne godine trebalo da dovedu do povećanja životnog standarda su povećanje svih penzija u proseku od osam do 13 odsto u odnosu na 2014. godinu. Drugim rečima, penzije koje se isplaćuju ovog i narednog meseca određene su Uredbom Vlade Srbije, a za celu 2019. one su u okviru budžeta, što znači da će se nastaviti isplata u istom iznosu. Čak će, ukoliko rast bude ostvaren, biti prostora i za povećanje penzija.
Budžetski dodatak za redovnu isplatu povećanih penzija koji država isplaćuje Fondu PIO naredne godine biće 181,4 milijardu dinara, dok je ove bio 185,8 milijardi. To pak znači da država računa naredne godine na porast zapošljavanja pa samim tim i rast prihoda Fonda PIO od uplate doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Jer, kada raste prihod Fonda PIO od doprinosa, potreba za izdvajanjem novca iz budžeta države je manja.
U meru koja naredne godine treba da dovede do povećanja životnog standarda svakako spada i stavka u buyetu po kojoj se plate u javnom sektoru povećavaju od sedam do 12 odsto. Za plate u 2019. godini planira se 19 milijardi dinara više nego ove, odnosno opredeljeno je 228 milijardi, a ove godine je taj iznos bio 209 milijardi. Izdvajanja 19 milijardi dinara više za plate u javnom sektoru posledica su povećanja plata zaposlenima u tom sektoru, koje će porasti od januara naredne godine.
Takođe, od početka 2019. godine – a to je moralo biti uređeno budžetom – minimalna cena rada povećava se na 27.000 dinara. Novina koja je morala da se nađe u budžetu je i prihodovna strana, koja će biti smanjena odlukom države da se smanje opterećenja na zarade i ukine doprinos za nezaposlene na teret poslodavaca od 0,75 odsto. Ministar Mali ističe da je reč o „istorijskoj odluci koja se decenijama čekala”, mada su poslodavci očekivali veće rasterećenje. Ipak, dobro je da se od nečeg kreće, a pomenuta odluka primenjivaće se od 1. januara.
Posebno važno je što buyet za narednu godinu predviđa veća izdvajanja za kapitalne investicije: obezbeđeno je gotovo 220 milijardi dinara za mostove, tunele...
Po Predlogu budžeta za narednu godinu, deficit će biti pet milijardi manji nego ove, 2018. Transferi lokalnim samoupravama dogodine biće na ovogodišnjem nivou i iznosiće 33,3 milijarde dinara.
Od PDV-a država naredne godine očekuje 539,1 milijardi dinara, dok je ove planirano 503,4 milijarde. Očekuje se i rast prihoda od akciza: ove je planirano 286,5 milijardi dinara, a u narednoj se očekuje 291,4 milijarda.
U 2019. godini država će više novca dati i za subvencije – ukupno 101,1 milijardu dinara, što je znatno više nego ovogodišnjih 89,3 milijardi. Najveći deo tog iznosa u narednoj godini – 41 odsto – biće dat za dotacije poljoprivednicima, zatim 17 odsto privredi, 14,5 odsto železnici i devet odsto za puteve. Poljoprivreda će dobiti šest milijardi dinara više nego ove godine, dok će buyet za privredu biti 2,5 milijarde dinara veći. U isto vreme, kultura će dobiti isti budžet kao prošle godine – četiri milijarde dinara.
Budžetom za narednu godinu država povećava ulaganja u zdravstvo, a duplo će biti uvećana i izdvajanja za Nacionalnu službu za zapošljavanje. Od javnih preduzeća i agencija država naredne godine ne očekuje ništa više nego ove pa tako „Srbijagas”, EPS, „Srbijašume” i druga javna preduzeća imaju obavezu da uplate do 50 odsto dobiti. U planu je da dogodine u državni budžet od javnih preduzeća pristigne 15,5 milijardi, a od državnih agencija 1,6 milijarda dinara.
LJ. Malešević