Za 20.000 radnih mesta 6,55 milijardi dinara
Nacionalna služba za zapošljavanje je u saradnji sa Privrednom komorom Srbije predstavila u aktivne mere zapošljavanja za 2022. godinu čiji je akcenat na kategorijama teže zapošljivih osoba.
Predstavnici NSZ-a su govorili su o standardnim merama u koje spadaju stručna praksa, pripravništvo za mlade s visokim obrazovanjem, pripravništvo za nezaposlene sa srednjim obrazovanjem, sticanje praktičnih znanja, obuka na zahtev poslodavca za nezaposlene, subvencija za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih, subvencija za samozapošljavanje i javni radovi. Za ove namene planirano je 6,55 milijardi dinara, a NSZ očekuje da će u mere finasijske podrške zapošljavanju biti uključeno 20.165 nezaposlenih, od kojih je 2.285 osoba s invaliditetom.
Kao i prethodnih godina, težište mera je usmereno ka teže zapošljivim kategorijama osoba u koje spadaju mladi do 30 godina starosti, bez završenog srednjeg obrazovanja, stariji od 50 godina, Romi, osobe s invaliditetom, dugoročno nezaposleni, korisnici novčane socijalne pomoći i osobe u statusu viška zaposlenih.
Predstavnica NSZ-a Biljana Žirić rekla je da se subvencija poslodavcima za zapošljavanje teže zapošljivih osoba isplaćuje jednokratno radi zapošljavanja mladih do 30 godina bez srednje škole, mladih u domskom smeštaju, hraniteljskim i starateljskim porodicama, starijih od 50 godina, Roma, osoba s invaliditetom, radno sposobnim korisnicima novčane socijalne pomoći, nezaposlenima koji su na evidenciji duže od 12 meseci i žrtvama porodičnog nasilja. Ona je precizirala da ova mera traje 12 meseci, a visina subvencije je od 200.000 do 250.000 dinara po osobi, u zavisnosti od stepena razvijenosti lokalne samouprave u kojoj se mera sprovodi.
Javni pozivi i konkursi
Javni pozivi i konkursi za učešće raspisani su 31. decembra prošle godine, a najveći broj njih biće otvoren do 30. novembra ove godine, dok je rok za podnošenje zahteva za mere namenjene osobama s invaliditetom 31. decembar 2022. godine. Javni poziv za dodelu subvencija za samozapošljavanje biće otvoren do 31. marta, a rok za podnošenje zahteva za meru javnih radova ističe 15. marta.
- Iznosi se uvećavaju za 20 odsto za osobe s invaliditetom, radno sposobne korisnike socijalne pomoći, mlade u domskom smeštaju, hraniteljskim i starateljskim porodicama i žrtve porodičnog nasilja i kreću se od 240.000 dinara pa do 300.000 dinara - rekla je Biljana Žirić i dodala da u toku kalendarske godine poslodavac može da podnese više zahteva, u zavisnosti od svojih potreba za zapošljavanjem.
Ona je navela da mera javnih radova traje četiri meseca, da se na njoj angažuje najmanje tri osobe sa invaliditetom ili pet nezaposlenih, a javni radovi se sprovode u oblastima socijalne zaštite i humanitarnog rada, održavanja javne infrastrukture, održavanja i zaštite životne sredine i prirode, a za osobe s invaliditetom i u oblasti kulture. Nezaposleni koji obavljaju javne radove dobijaju mesečnu naknadu od 22.000 dinara. Govoreći o realizaciji mere samozapošljavanja, ona je istakla da ona traje godinu dana, uz korišćenje jednokratne subvencija u iznosu od 300.000 dinara, odnosno 330.000 dinara za nezaposlene s invaliditetom.
Biljana Jelenković iz NSZ-a je predstavila mere zapošljavanja osoba s invaliditetom po posebnom Zakonu o poslovnoj rehabilitaciji po kome poslodavac, ukoliko zapošljava osobu s invaliditetom za poslove za koje ona nema radno iskustvo, ima pravo na državnu pomoć u visini 75 procenata zarade s porezima i doprinosima na 12 meseci, što je oko 550.000 dinara godišnje po jednom ugovoru. Druga mera podrazumeva da NSZ refundira angažovanje radnog asistenta u trajanju od 12 meseci, ukoliko novozaposlenom treba stručna podrška za obavljanje posla i refundira troškove tehničko-tehnološkog prilagođavanja radnog mesta za osobu s invaliditetom drugog stepena. Subvencija za asistenta je oko 700.000 dinara godišnje, a za prilagođavanje radnog mesta iznosi do 400.000 dinara.
D. Mlađenović