overcast clouds
11°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За 20.000 радних места 6,55 милијарди динара

22.02.2022. 10:49 10:50
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Национална служба за запошљавање је у сарадњи са Привредном комором Србије представила у активне мере запошљавања за 2022. годину чији је акценат на категоријама теже запошљивих особа.

Представници НСЗ-а су говорили су о стандардним мерама у које спадају стручна пракса, приправништво за младе с високим образовањем, приправништво за незапослене са средњим образовањем, стицање практичних знања, обука на захтев послодавца за незапослене, субвенција за запошљавање незапослених лица из категорије теже запошљивих, субвенција за самозапошљавање и јавни радови. За ове намене планирано је 6,55 милијарди динара, а НСЗ очекује да ће у мере финасијске подршке запошљавању бити укључено 20.165 незапослених, од којих је 2.285 особа с инвалидитетом.

Као и prеthodnih година, тежиште мера је усмерено ка теже запошљивим категоријама особа у које спадају млади до 30 година старости, без завршеног средњег образовања, старији од 50 година, Роми, особе с инвалидитетом, дугорочно незапослени, корисници новчане социјалне помоћи и особе у статусу вишка запослених.

Представница НСЗ-а Биљана Жирић рекла је да се субвенција послодавцима за запошљавање теже запошљивих особа исплаћује једнократно ради запошљавања младих до 30 година без средње школе, младих у домском смештају, хранитељским и старатељским породицама, старијих од 50 година, Рома, особа с инвалидитетом, радно способним корисницима новчане социјалне помоћи, незапосленима који су на евиденцији дуже од 12 месеци и жртвама породичног насиља. Она је прецизирала да ова мера траје 12 месеци, а висина субвенције је од 200.000 до 250.000 динара по особи, у зависности од степена развијености локалне самоуправе у којој се мера спроводи.


Јавни позиви и конкурси

Јавни позиви и конкурси за учешће расписани су 31. децембра прошле године, а највећи број њих биће отворен до 30. новембра ове године, док је рок за подношење захтева за мере намењене особама с инвалидитетом 31. децембар 2022. године. Јавни позив за доделу субвенција за самозапошљавање биће отворен до 31. марта, а рок за подношење захтева за меру јавних радова истиче 15. марта.


- Износи се увећавају за 20 одсто за особе с инвалидитетом, радно способне кориснике социјалне помоћи, младе у домском смештају, хранитељским и старатељским породицама и жртве породичног насиља и крећу се од 240.000 динара па до 300.000 динара - рекла је Биљана Жирић и додала да у току календарске године послодавац може да поднесе више захтева, у зависности од својих потреба за запошљавањем.

Она је навела да мера јавних радова траје четири месеца, да се на њој ангажује најмање три особе са инвалидитетом или пет незапослених, а јавни радови се спроводе у областима социјалне заштите и хуманитарног рада, одржавања јавне инфраструктуре, одржавања и заштите животне средине и природе, а за особе с инвалидитетом и у области културе. Незапослени који обављају јавне радове добијају месечну накнаду од 22.000 динара. Говорећи о реализацији мере самозапошљавања, она је истакла да она траје годину дана, уз коришћење једнократне субвенција у износу од 300.000 динара, односно 330.000 динара за незапослене с инвалидитетом.

Биљана Јеленковић из НСЗ-а је представила мере запошљавања особа с инвалидитетом по посебном Закону о пословној рехабилитацији по коме послодавац, уколико запошљава особу с инвалидитетом за послове за које она нема радно искуство, има право на државну помоћ у висини 75 процената зараде с порезима и доприносима на 12 месеци, што је око 550.000 динара годишње по једном уговору. Друга мера подразумева да НСЗ рефундира ангажовање радног асистента у трајању од 12 месеци, уколико новозапосленом треба стручна подршка за обављање посла и рефундира трошкове техничко-технолошког прилагођавања радног места за особу с инвалидитетом другог степена. Субвенција за асистента је око 700.000 динара годишње, а за прилагођавање радног места износи до 400.000 динара.

Д. Млађеновић

Пише:
Пошаљите коментар