VELIKI ULAZAK NAJVEĆE SRPSKE KOMPANIJE U ZELENU ENERGIJU EPS će praviti struju i na vetar i na sunce
U proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora sve se više ulaže, a tim putem ide i „Elektroprivreda Srbije”.
To potvrđuje i to što su pokrenuta dva značajna zelena projekta ove kompanije - Vetroelektrana „Kostolac” i Solarna elektrana „Petka”. Očekuje se da će one na elektroenergetsku mrežu biti priključene do kraja 2024. godine, odnosno početkom 2025. godine, a njihov kapacitet je 66 MW za vetropark i 9,75 MW iz solarne elektrane.
Po rečima rukovodioca Programa Projekata u EPS-u Predraga Đorđevića, Vetropark „Kostolac” imaće 20 vetroturbina, snage po 3,3 megavata.
- Planirana godišnja proizvodnja ove elektrane, koja će koristiti snagu vetra, biće 184 miliona kilovat-časova godišnje, što je dovoljno za snabdevanje zelenom električnom energijom oko 30.000 domaćinstava - rekao je Đorđević. - Pripremni radovi su u toku, uređen je teren, kao i sve neophodne studije, među kojima je i studija o uticaju vetrogeneratora na životnu sredinu, ptice i slepe miševe.
Na ovom prostoru planirana je izgradnja trafostanice, razvodnog postrojenja i unutrašnje kablovske mreža. U toku je izrada projekata za izvođenje za temelje i platforme, izgrađeno je četiri interne pristupne saobraćajnice, a za deo stalnih priključaka na državne puteve u toku je dobijanje neophodnih dozvola za izvođenje radova.
Za proizvodnju zelene struje koristiće se iskorišćeni kopovi uglja i odlagališta jalovine. Vetropark „Kostolac” će se prostirati na lokacijama Drmno, Petka, Ćirikovac i Klenovnik, na mestu iscrpljenih površinskih kopova i odlagališta TE KO „Kostolac”. Solarna elektrana „Petka” gradiće se na spoljašnjem odlagalištu Površinskog kopa „Ćirikovac”.
U skladu sa potpisanim ugovorima za isporuku i ugradnju opreme i za izvođenje radova, rok za završetak radova na izgradnji VE „Kostolac” je 2024. godine, a očekuje se da će ova elektrana biti priključena na mrežu početkom 2025. godine. Projekat se finansira iz kredita KfW banke u vrednosti od 80 miliona evra i realizuje u skladu sa strateškim ciljevima Republike Srbije u oblasti obnovljivih izvora energije utvrđenih Strategijom razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine, s projekcijama do 2030. godine. Ovaj strategija se, pre svega, odnosi na povećanje udela energije iz obnovljivih izvora energije u bruto finalnoj potrošnji u Srbiji. EPS su odobrena dodatna sredstva u iznosu od 30 miliona evra od WBIF.
Kada je reč o SE „Petka”, ona će se prostirati na površini od 11,6 hektara, planirana vrednost investicije je 1,36 milijardi dinara i finansira je EPS. Prva fotonaponska elektrana u Kostolcu proizvodiće električnu energiju metodom konverzije neakumuliranog sunčevog zračenja u jednosmernu struju preko solarnih modula na bazi poluprovodničke tehnologije. Uz instalisanu snagu od 9,75 megavata, planirana je godišnja proizvodnja od 15,6 gigavat-časova električne energije. Planirano je da se ugradi 18.720 fotonaponskih modula, koji će biti postavljeni pod uglom od 25 stepeni. Imaće ukupno 98 invertora - 97 snage 100 kW i jedan od 50 kW. Uz to, biće i 10 transformatorskih stanica i jedno razvodno postrojenje, odakle će se struja plasirati na trafostanicu Požarevac.
Budući da je SE „Petka” pilot-projekat i mala elektrana, radiće se fiksni oslonci za panele, a u EPS-u će razmotriti i fleksibilni ugao pri izgradnji većih solarnih elektrana. Paneli će se sklopiti u fotonaponsko polje i sastojaće se od 32 modula, koji će biti postavljeni u dva reda, na rastojanju od 5,05 metara. Cilj je da se u zimskom periodu, pri niskim uglovima sunčevih zraka, ne pravi senka na panel koji se nalazi iza.
Investicija u izgradnju solarne elektrane ekonomski je isplativa jer je proračunato da je period povrata uloženih sredstava 12 godina, a period eksploatacije elektrane - 25 godina. Nakon toga se menjaju samo paneli, a konstrukcije, putevi i infrastruktura, koji čine znatan deo ukupnog ulaganja, ostaju. Zamenom panela elektrana se revitalizuje za novih 25 godina eksploatacije.
D. Mlađenović