Toza Marković radi punom parom, Srbijagas preuzima dugovanja
NOVI SAD: Pogoni kikindske Fabrike crepa i pločica “Toza Marković” rade punim kapacitetom pa su u ovom gigantu građevinskog materijala ove godine planirali proizvodnju 35 miliona komada crepa i dva miliona kvadratnih metara keramičkih pločica.
Generalni direktor “Toze” Vladimir Ilić ističe da su se kao odlična investicija pokazala ulaganja u novu liniju za proizvodnju crepa i nabavku digitalnih štampača za pločice u vrednosti oko 2,5 miliona evra.
U toku zimskog perioda nije bilo zastoja u proizvodnji, što je praktikovano prethodnih desetak godina, a po Ilićevim rečima očekuje se da će rad pogona punim kapacitetom omogućiti ostvarenje ambicioznih planova. Od ukupne proizvodnje crepa nešto više od polovine je crep većeg formata, čija proizvodnja je tokom prošle godine usledila na zahtev tržišta i kupaca. I proizvodnja pločica je usklađena sa zahtevima tržišta, tako da se proizvode novi modeli i u pogledu veličine i dizajna. U većem formatu proizvode se crepovi “klasik” i “velika Kikinda”.
U kikindskoj fabrici su pre dve godine ponovo pokrenuli proizvodnju pločica sopstvenog brenda “Toza Marković”, koje su kupci odlično prihvatili, dok je deo uslužna proizvodnja. Po Ilićevim rečima, ozbiljno se razmišlja i o novim ulaganjima u savremeniju tehnologiju u proizvodnji pločica.
Konverzijom dugovanja “Toze Markovića” prema bankama u iznosu od oko 50 miliona evra JP “Srbijagas” postaće vlasnik kikindske fabrike s udelom od 80 odsto, što će, kako se očekuje, biti verifikovano unapred pripremljenim planom reorganizacije, o čemu će izjašnjavanje biti 29. maja u Privrednom sudu u Zrenjaninu.
Kako je rekao Ilić je rekao pošto se sve neophodne formalnosti završe, fabrika neće više imati dugovanja nastala nakon katastrofalne privatizacije.
M. Mitrović
Izvoz u 16 zemalja
Pored plasmana na domaćem tržištu, proizvodi iz farbike „Toza Marković“ izvoze se u 16 zemalja.
Crep i pločice najviše se izvoze u Rumuniju, a u poslednje vreme zabeležen je porast izvoza u Bugarsku.
Prodaja na Kosovu je onemogućena što je, prema rečima Vladimira Ilića, pođednako štetno za fabriku, ali i za partnere na Kosovu s kojima kikindska fabrika sarađuje već četiri decenije.