Sve više ratara traži usluge berze u Novom Sadu
Trenutna cenovna kretanja primarnih poljoprivrednih kultura na berzama prevazišla su procene mnogih tržišnih znalaca.
Početak ove sezone već je kvalifikovan kao odličan za proizvođače jer je kilogram kukuruza trenutno 17 dinara, bez poreza na dodatu vrednost, što je 20 odsto viša cena u odnosu na isti period prošle godine. Kod soje je cenovni rast još izraženiji. Ta uljarica se trenutno prometuje po 43 dinara, bez PDV-a, u poređenju s prošlogodišnjih 36,20 dinara. I cena pšenice je u značajnom porastu u odnosu na lane. Preko Produktne berze u Novom Sadu poslednji ugovor je zaključen po 20 dinara, bez PDV-a, dok je 2019. godine cena bila 17,60 dinara.
Paralelno s rastom cena osnovnih poljoprivrednih kultura, raste i interesovanje poljoprivrednika za berzansko kretanje cena. Naime, od maja i stupanja na snagu Zakona o robnim berzama, individualni poljoprivrednici mogu samostalno da trguju na Berzi bez posredovanja agencija, koje su umesto njih nudile proizvode i zarađivali na njihovoj muci i trudu.
– Već sada je uočljivo koliko je bio potreban novi sistem berzanskog trgovanja jer je samo protekli mesec broj članova Berze porastao čak 35 odsto, među kojima su gazdinstva, zadruge, trgovci – izjavio je za „Dnevnik” direktor Produktne berze Miloš Janjić. – I broj transakcija i količina u pojedinačnim ugovorima uvećani su u poslednja tri meseca, i to će dati pozitivan zamajac u narednom periodu.
On je kazao da su na kraju procesa usaglašavanja poslovanja s regulativom novog Zakona o robnim berzama. Da bi odredbe tog zakona zaživele na pravi način, pomoć im pruža Nemačka razvojna banka.
– Ako ne bude nekih iznenađenja, do kraja godine novi sistem treba u potpunosti da bude u primeni. Sve menjamo – od softvera za trgovanje, preko sistema plaćanja robe, garancija, praćenja isporuke i kontrole kvaliteta robe, pa do pravila komunikacije sa članovima i objavljivanja informacija. Trudimo da sistem koji se uvodi ne predstavlja veliku promenu u samoj tehnologiji trgovanja sa stanovišta članova Berze, odnosno da ostane što jednostavniji, da svaki član Berze ima mogućnost direktnog ispostavljanja naloga tako da na svom računaru kotira prodaju ili tražnju i da dobija sve relevantne informacije o cenama na Berzi – istakao je Janjić.
Po njegovim rečima, Berza će preko brokera pratiti isporuku i kvalitet isporučene robe.
– Jednostavno, cilj je da svako dobije ono što je ugovorio – kupac robu, a prodavac novac jer je zarada u trgovanju poljoprivrednim proizvodima mnogo manja nego što je bila pre desetak godina. Zato ćemo organizovati kompaktan berzanski sistem, gde će pod jednim krovom biti brokerski sektor, obračun i plaćanje i kontrola. Na osnovu iskustava drugih svetskih berzi i velikog broja razgovora s klijentima, definisali smo model garancija, koji, s jedne strane, mora da bude likvidan, a s druge, da ne predstavlja preveliko opterećenje za članove Berze. Produktna berza će, ističe Janjić, primenjivati takozvani model marginskih računa, što znači da će i kupac i prodavac uplaćivati novac na račun Berze.
– Marginski račun će predstavljati garanciju u određenom procentu od vrednosti ugovora. Na terminskom tržištu će visina garancije biti dodatno usklađivana s trenutnom cenom ugovorene robe. Prevashodni cilj je da i kupac i prodavac ne „iskoče” iz ugovora, odnosno da, u suprotnom, budu obeštećeni. Svemu tome značajno doprinosi uvođenje regulatora u vidu Komisije za hartije od vrednosti, koja će, kao nezavisno telo, kontrolisati rad robne berze i trgovanja berzanskim robama.
Zakon o robnim berzama je omogućio i plaćanje robe u stranoj valuti, što predstavlja osnov da kupci iz inostranstva, odnosno druge berze, naprave s Produktnom berzom link za lakši promet robe preko zajedničke platforme.
– Sarađujmo s berzama u Beču, Budimpešti i Bukureštu, a odskoro i onom u Bolonji, a prve informacije pokazuju veliku zainteresovanost njihovih članova za dublju saradnju – naveo je Miloš Janjić, i dodao da Produktna berza, osim saradnje s berzama na kojima se trguje poljoprivrednim proizvodima, planira proširenje rada i na drugu berzansku robu, te da će saradnja, pre svega, ići u tom smeru.
Z. Delić