Све више ратара тражи услуге берзе у Новом Саду
Тренутна ценовна кретања примарних пољопривредних култура на берзама превазишла су процене многих тржишних зналаца.
Почетак ове сезоне већ је квалификован као одличан за произвођаче јер је килограм кукуруза тренутно 17 динара, без пореза на додату вредност, што је 20 одсто виша цена у односу на исти период прошле године. Код соје је ценовни раст још израженији. Та уљарица се тренутно прометује по 43 динара, без ПДВ-а, у поређењу с прошлогодишњих 36,20 динара. И цена пшенице је у значајном порасту у односу на лане. Преко Продуктне берзе у Новом Саду последњи уговор је закључен по 20 динара, без ПДВ-а, док је 2019. године цена била 17,60 динара.
Паралелно с растом цена основних пољопривредних култура, расте и интересовање пољопривредника за берзанско кретање цена. Наиме, од маја и ступања на снагу Закона о робним берзама, индивидуални пољопривредници могу самостално да тргују на Берзи без посредовања агенција, које су уместо њих нудиле производе и зарађивали на њиховој муци и труду.
– Већ сада је уочљиво колико је био потребан нови систем берзанског трговања јер је само протекли месец број чланова Берзе порастао чак 35 одсто, међу којима су газдинства, задруге, трговци – изјавио је за „Дневник” директор Продуктне берзе Милош Јањић. – И број трансакција и количина у појединачним уговорима увећани су у последња три месеца, и то ће дати позитиван замајац у наредном периоду.
Он је казао да су на крају процеса усаглашавања пословања с регулативом новог Закона о робним берзама. Да би одредбе тог закона заживеле на прави начин, помоћ им пружа Немачка развојна банка.
– Ако не буде неких изненађења, до краја године нови систем треба у потпуности да буде у примени. Све мењамо – од софтвера за трговање, преко система плаћања робе, гаранција, праћења испоруке и контроле квалитета робе, па до правила комуникације са члановима и објављивања информација. Трудимо да систем који се уводи не представља велику промену у самој технологији трговања са становишта чланова Берзе, односно да остане што једноставнији, да сваки члан Берзе има могућност директног испостављања налога тако да на свом рачунару котира продају или тражњу и да добија све релевантне информације о ценама на Берзи – истакао је Јањић.
По његовим речима, Берза ће преко брокера пратити испоруку и квалитет испоручене робе.
– Једноставно, циљ је да свако добије оно што је уговорио – купац робу, а продавац новац јер је зарада у трговању пољопривредним производима много мања него што је била пре десетак година. Зато ћемо организовати компактан берзански систем, где ће под једним кровом бити брокерски сектор, обрачун и плаћање и контрола. На основу искустава других светских берзи и великог броја разговора с клијентима, дефинисали смо модел гаранција, који, с једне стране, мора да буде ликвидан, а с друге, да не представља превелико оптерећење за чланове Берзе. Продуктна берза ће, истиче Јањић, примењивати такозвани модел маргинских рачуна, што значи да ће и купац и продавац уплаћивати новац на рачун Берзе.
– Маргински рачун ће представљати гаранцију у одређеном проценту од вредности уговора. На терминском тржишту ће висина гаранције бити додатно усклађивана с тренутном ценом уговорене робе. Превасходни циљ је да и купац и продавац не „искоче” из уговора, односно да, у супротном, буду обештећени. Свему томе значајно доприноси увођење регулатора у виду Комисије за хартије од вредности, која ће, као независно тело, контролисати рад робне берзе и трговања берзанским робама.
Закон о робним берзама је омогућио и плаћање робе у страној валути, што представља основ да купци из иностранства, односно друге берзе, направе с Продуктном берзом линк за лакши промет робе преко заједничке платформе.
– Сарађујмо с берзама у Бечу, Будимпешти и Букурешту, а одскоро и оном у Болоњи, а прве информације показују велику заинтересованост њихових чланова за дубљу сарадњу – навео је Милош Јањић, и додао да Продуктна берза, осим сарадње с берзама на којима се тргује пољопривредним производима, планира проширење рада и на другу берзанску робу, те да ће сарадња, пре свега, ићи у том смеру.
З. Делић