Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Svako jaje i na pijacama obeleženo po propisu

01.02.2020. 15:37 15:39
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Primena Pravilnika o kvalitetu jaja praktično je počela juče, premda je propis stupio na snagu 1. januara, pošto je krajem januara istekao rok trajanja jajima (28 dana) pakovanim u decembru 2019. godine, koja nisu morala da budu klasifikovana po novim pravilima.

Tokom januara u prometu su bila i jaja koja su bila obeležena po novom i ona za koje još nije važila nova klasifikacija. Uprkos tome, propis je u potpunosti zaživeo s početkom nove godine jer su proizvođači pakovali namirnicu bez zadrške kako novina nalaže, što se moglo uočiti i na pijacama i u marketima.

Tako su na novosadskim pijacama jaja poređana u kartonima i ispred svakog kartona napisana je klasa, gramaža, naziv farme, datum proizvodnje i trajanja... i svako jaje obeleženo je crvenim žigom. Isto je i u marketima, s tim što su na pakovanjima napisane informacije o tome.

Te novine, po rečima pijačnih prodavaca, nisu iznenadile kupce, posebno nisu iznenađeni što je na svakoj ljuski jajeta uočljiva crvenom bojom utisnuta deklaraciju o kvalitetu. Kupci biraju očima i ne gledaju šta na njima piše, rekli su prodavci. 

Na tu disciplinu proizvođača uticalo je Ministarstvo poljoprivrede – Uprava za veterinu, koja je odlagala primenu u nameri da olakša preduzetnicima kupovinu mašina – štampača za obeležavanje. Naime, pravilnik je bio donet u februaru prošle godine i trebalo da počne da važi od juna, ali je odložen za šest meseci da bi se dalo vremena da preduzetnici obezbede novac za štampač i uređenje prostorije u kojoj će jaja obeležavati prema higijensko-sanitarnim uslovima.

Po Pravilniku o kvalitetu jaja, na svakom pakovanju sada mora da piše datum pakovanja, klasa jaja, težinska grupa, rok trajanja, trgovačko ime ili oznaka i način kako se koke nosilje uzgajaju.


Novac iz EU i živinarima

Poslovno udruženje „Zajednica  živinara” uspelo je da kod nadležnih obezbedi mogućnost da i živinari učestvuju na konkursima za dobijanje novca iz IPARD fondova, pa će tako, naveo je direktor Udruženja Škorić, od septembra ove godine moći da se javljaju za podsticaje.

– Imamo 900 farmi koka nosilja, koje imaju od 350 koka pa do 850.000  i ukoliko uz strane podsticaje bude i domaćih, i u toj grani poljoprivrede se može napraviti veliki pomak i dobar biznis – naveo je Rade Škorić.    


Novi pravilnik je sada razvrstao jaja u dve klase kvaliteta – A i B. Klasa A označava sveža jaja, a klasa B – da je namirnica namenjena za industrijsku proizvodnju.

Jaja imaju klasifikaciju u pogledu težine i biće po gramaži  razvrstana u četiri grupe (kao odeća) S, M, L i XL. Kôd na jajetu mora da sadrži broj koji označava način uzgoja koka nosilja pa tako oznaka 0 znači da su jaja iz organskog uzgoja, 1 – da su koke uzgajane na otvorenom prostoru, 2 – da su rasle u živinarniku, a 3 – da su koke othranjene u kavezu. Kôd na jajetu mora da ima državu porekla i broj farme na kojoj su uzgajane koke nosilje.

Obaveza proizvođača je na pakovanjima potrošačima pruži informacije o tome da se jaja moraju držati na odgovarajućoj temperaturi, zatim moraju istaći i veterinarski kontrolni broj objekta za pakovanje jaja, naziv i adresu proizvođača ili objekta za pakovanje jaja ili prodavca, broj komada jaja i način hranjenja koka nosilja.

– Pravilnikom je naša zemlja počela da usaglašava promet jaja po standardima EU i na tom putu preduzetnike čekaju i druge obaveze i trošak – kazao je direktor Poslovnog udruženja „Zajednica živinara” Rade Škorić. – Naredni posao biće zamena kaveza da bi se koke nosilje držale  prema EU standardima, pa sledi novo prilagođavanje jer pravilnik o tome  stupa na snagu za godinu dana, 1. januara 2021. Tim propisima naša zemlja pokušava da stvori ambijent za izvoz jaja jer sada domaća jaja mogu da pređu granicu samo prema BiH, Severnoj Makedioniji i Crnoj Gori.  

On je rekao da je Pravilnik o kvalitetu jaja preduzetnike koštao u proseku oko 2.000 evra, ali da taj izdatak kupci nisu osetili.

– Cena jaja ostala je ista i ta namirnica i dalje je najjeftinija hrana – naveo je Škorić.

Na novosadskim pijacama jaja su 11, 12 i 13 dinara, a u marketima neznatno skuplja.

Z. Delić

Piše:
Pošaljite komentar