Srbija napreduje, a guše je šverc, sporo sudstvo...
U okviru konferencije „Ekonomist – Svet u 2018” održan je panel „Kuda se kreće srpska privredna lađa?”, na kojem su ekonomisti i menadžeri govorili o ekonomskim perspektivama Srbije i regiona.
Predstavnici privrede slažu se u tome da je Srbija napredovala, ali da je potrebno još dosta rada na reformi javne uprave, efikasnijoj primeni zakona, ubrazanju sudskih procesa i smanjenju sive ekonomije.
Predsednik UO AmChama Zoran Petrović kaže da su za privlačenje investicija važni mnogobrojni faktori, te da Srbija ima dobre zakone koji se ne sprovode u dovoljnoj meri. Kako kaže, iz ličnog iskustva koje ima u saradnji s investitorima, oni u Srbiji nailaze na probleme koje se tiču institucija, Katastra, dugih i skupih sudskih procesa.
„Problem je visok nivo sive ekonomije koja stavlja nas koji radimo legalno u nepovoljan položaj, tako igramo istu igru s različitim pravilima“, ocenio je Petrović.
Važne nove tehnologije
Predsednica Saveta stranih investitora Jana Mihailova istakla je važnost inovacija, novih tehnologija i novih proizvoda koji mogu dovesti do većeg broja radnih mesta i poboljšanja poslovne klime.
„Važno je smanjenje administrativnog tereta“, zaključila je Jana Mihalkova.
„Ako Srbija želi da održi dugoročnu kompetitivnost, važno je da se menja u skladu s vremenom, mora da postoji politička volja da se stvari menjaju da bi privreda postala konkurentnija.“
„Stanje na terenu i procesuiranje slučajeva su poražavajući, a problem je i nekompetetnost onih koji sude u sporovima koji se tiču ekonomije.“
On ističe da postoje i dobre stane: stabilna fiskalna politika, smanjenje deficita, smanjenje javnog duga i drugi pokazatelji koji nas čine „normalnom zemljom”.
„Napravljeni su i pomaci u Zakonu o radu, a dobro je i da se nešto radi na reformi javne uprave jer i pojedinci i kompanije žele da što manje vremena provedu u odnosu s državom“, navodi Petrović.
Po njegovim mišljenju, za veći rast BDP-a neophodno je više investicija, ne samo privatnih već još više državnih.
„Kao država ne investiramo dovoljno, ne trošimo ni novac u buyetu koja su za to opredeljen. Nismo dobri u definisanju projekata i njihovom sprovođenju, a jaka država, u smislu investicija, može nas dovesti do bržeg rasta“, kaže Petrović.
Predsednica Srpske asocijacija menayera Stanka Pejanović kaže da se mora raditi na „ekonomskom patriotizmu”, saznanju da nivo potrošnje zavisi od zarade, kao i na tome da ne budemo prepoznati kao tržište jeftine radne snage.
„Mislim da je jedan od osnovnih problema odliv radne snage, moramo konkretno da se zalažemo za veća izdavanja za nauku, koja su na niskom nivou u odnosu na region i Evropu; mi imamo znanje koje moramo da zadržimo“, rekla je Stanka Pejanović.
LJ. Malešević