Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

HOĆE LI BITI NOVI UDAR NA DŽEP GRAĐANA? Ako EU i SAD zarate zbog carina, CENE MESA na Balkanu biće ASTRONOMSKE

29.03.2025. 13:45 13:59
Piše:
Izvor:
biznis.kurir.rs/Handelsblatt
месо
Foto: freepik

Nakon što je EU zapretila kontramerama ukoliko SAD uvede nove carine na evropsku robu, sve više se govori o mogućem udaru na džepove potrošača.

Prema pisanju uglednog nemačkog dnevnika Handelsblatt, scenario u kojem Brisel uvodi carine na uvoz američke soje mogao bi značajno podići cene mesa u Evropi, pa samim tim i na Balkanu.

SAD su glavni snabdevač sojom na Starom kontinentu, a u Nemačkoj – ključnom tržištu EU – američka soja ima dominantan udeo. Soja se koristi za proizvodnju stočne hrane bogate proteinima, neophodne u ishrani svinja, goveda i živine. Pošto EU sama ne proizvodi dovoljne količine soje, uvoz iz SAD i Brazila je od presudnog značaja.

Meso bi moglo drastično da poskupi

Nemačka asocijacija mesne industrije potvrdila je za Handelsblatt da bi uvođenje carina na američku soju neminovno povećalo troškove proizvodnje mesa. Najpre bi posledice osetili stočari, a ubrzo i krajnji potrošači kroz više cene mesa i mesnih prerađevina.

трговина
Foto: freepik

- Trenutno je teško proceniti koliki bi rast cena bio“, saopšteno je iz udruženja. Problem je što nije poznato kolika bi bila visina carine, niti da li bi druge zemlje mogle da nadomeste američku soju. Analitičari podsećaju da SAD i Brazil zajedno obezbeđuju više od 90% potreba EU tržišta za sojom. Dodatni problem predstavlja i otežan uvoz iz Ukrajine zbog rata.

Potrošači bi mogli najviše da ispaštaju

- Carine i drugi nameti gotovo uvek najviše pogađaju krajnje potrošače - upozorava generalni direktor nemačkog udruženja za trgovinu hranom, Filip Henekers. U trenutku kada se Evropa suočava s ekonomskom neizvesnošću, dodatna poskupljenja hrane mogla bi ozbiljno pogoditi građane.

Ovo nije prvi put da soja postaje „oruđe“ trgovinskog rata

Zanimljivo je da se soja kao „poluga“ u trgovinskom ratu između Vašingtona i Brisela pojavila još tokom prvog mandata Donalda Trampa. Tada je EU, predvođena Žan-Klodom Junkerom, uspela da spreči širi trgovinski sukob upravo stavljanjem soje kao teme pregovora. Rezultat tih pregovora bio je skok uvoza američke soje od čak 133% u 2018. godini, uz pad cene od 25%.

Hoće li se trgovinski rat ponoviti?

EU već priprema prve kontramere kao odgovor na američke carine na čelik i aluminijum, a na listi su se našli viski, teksas garderoba, motocikli i puter od kikirikija. Međutim, dodatne carine koje bi mogle da obuhvate i poljoprivredne proizvode, uključujući soju, očekuju se već sredinom aprila.

biznis.kurir.rs/Handelsblatt

Izvor:
biznis.kurir.rs/Handelsblatt
Piše:
Pošaljite komentar