Socijalne karte će konačno biti uvedene za dve godine
Završena je javna rasprava o nacrtu zakona o socijalnoj karti, koji je izradilo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, i ako sve bude išlo po planiranom redosledu sistem socijalnih karata u Srbiji zaživeće 2021.godine.
Novi zakonski akt zapravo treba da uredi Bazu socijalno-ekonomskog statusa pojedinaca i sa njim povezanih lica, način objedinjavanja i obrade i analize kao i izrade izveštaja potrebnih za obavljanje posla iz nadležosti Ministarstva, a sve u cilju kako bi se definisali prioriteti socijalne politike u oblasti socijalne zaštite. Tek kada se to uradi moći će se identifikovati pojedinci i ciljane grupe korisnika socijalne pomoći. Zakon o socijalnoj karti treba da obezbedi što potpuniji obuhvat socijalno ugrožeog stanovništva uz smanjivanje greške isključivosti.
Takođe, novi zakonski propis treba da doprinese smanjivanju “neopravdanog” dodeljivanja prava na socijalnu zaštitu, da doprinese povećanju efikasnosti i transparentnosti u dodeljivanju socijalne pomoći kao i da pruži podršku pri kreiranju socijalne politike i doprinese boljem sagledavanju socijalno-ekonomskog statusa stanovništva. Ujedno, on treba da obezbedi i brže reagovanje države u slučaju promena koje utiču na socijalni status.
Na ovaj način bi se zapravo učinila pravednija raspodela socijalnih davanja, ali i smanjile postojeće zloupotrebe. Pored potstojećih korisnika socijalne zaštite , proaktivnost sistema će biti usmerena i ka potencijalnim korisnicima tako što će se vršiti periodično ukršanje i procena podataka o socijalnom statusu prema različitim kriterijuma i u željenoj vremenskoj dinamici.
Kada zaživi baza socijalno-ekonomskog statusa pojedinaca korisnicima socijalnih prava biće znatno olakšano apliciranje na neko od tih prava i to bez prethodnog pribavljanja dokumentacije, a i sami zahtevi za pomoć će se brže rešavati. Ujedno, baza će doprineti poboljšanom usmeravanju sredstava namenjenih za socijalnu zaštitu.
U obrazloženju nacrta zakona o socijalnim kartama navodi se da trenutno svaki pojedinac može imati različit status u okviru različitih prava. Kao primer navodi se da nosilac prava na materijalno obezbeđenje porodice može biti član domaćistva u zahtevati ostvarivanje prava na dečiji dodatak.
Ministar za rad Zoran Đorđević očekuje da će sistem socijalnih karata u Srbiji zaživeti 2021. godine, s obzirom da je podeljen u tri faze. Prva faza tog projekta je upravo usvajanje zakonskog okvira i objedinjavanje svih podataka ministarstva na jednom mestu. To će trajati pola godine i na tome će se raditi ove i početkom naredne. U drugoj fazi je primena Zakona o socijalnim kartama, a u trećoj izrada alata za sprovođenja sistema socijalnih karata u praksi.
Ministar Đorđević je objasnio je je Srbiji u izradi ovog zakonskog predloga uzor bila Danaska , koja ima najsavršenije socijalne karte i koja se bazira na ukrštanju podataka, koji su predloženi i kod nas.
- Ideja je da se onima kojima je potrebna socijalna pomoć dodeljuje po automatizmu i da sistem sam izračunava, u skladu sa mogućnostima države, koliko bi ta pomoć trebalo da iznosi – objasnio je Đorđević.
LJ. Malešević