Sad kalcijum karbonat miriše na dobru zaradu
NOVI SAD: Nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da je u Srbiji pronađeno zlato i kalcijum-karbonat, o ovoj temi se u javnosti mnogo govori. Da podsetimo, Vučić je rekao da je pronađen kalcijum-karbonat i potpuno novo nalazište zlata u jednom od najsiromašnijih delova Srbije, jedno od 80 najvećih nalazišta zlata na teritoriji Srbije.
Da Srbija ima značajna prirodna bogatstva rekla je i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović, koja je ukazala i na mogućnsot korišćenja kalcijum-karbonata koristi za proizvodnju baterija.
- Srbija ima veoma bogate minerale, prirodna bogatstva i to potencijalno znači milijarde evra za našu zemlju - rekla je Dubravka Đedović. - Jeste dobra vest i za rezerve zlata i kalcita izuzetno visoke čistoće, preko 99 odsto, što povećava vrednost minerala. Ono što jeste budućnost a na čemu rade svetski univerziteti je prelazak s litijumskih baterija na baterije koje koriste kalcijum karbonat i već se uspešno istražuje ta mogućnost. Bitno je reći i da se trenutno za industrije farmacije, kozmetike i prehrambene reagense, sirovina kalcijum-karbonata uvozi u Srbiju i region u potpunosti, što otvara prostor za pozicioniranje Srbije kao vodećeg regionalnog izvoznika u budućnosti.
Tim povodom saopštenjem se oglasilo i Ministarstvo rudarstva i energetike, a u njemu se objašnjavaju karakteristike i upotrebna vrednost kalcita, uključujući i njegove ekološke karakteristike i ukazuje da je Srbija, srazmerno svojoj veličini, veoma bogata mineralnim sirovinama, uključujući i onima koje Evropska unija prepoznaje kao kritične za privredni razvoj.
Iz Ministarstva se ukazujeda se kalcit koristi, između ostalog, i u filterima za prečišćavanje vode i odsumporavanje. Ističe se da je kalcit vrsta kalcijum-karbonata- koji u Srbiji ima čistoću 99,63 procenta, što ga čini jednim od najčistijih kalcijum karbonata u svetu. Njegova primena je izuzetno širokog spektra i koristi se gotovo u svim industrijama - od boje i lakova, plastike, papira, pa sve do sirovine za farmaciju, kozmetiku, aditiva za prehranu, u hemijskoj industriji. Vrednost kalcijum karbonata je srazmerno velika njegovoj čistoći, tačnije kada nema primese olova, žive, kadmijuma, magnezijuma u velikim količinama, baš kao onaj koji je nađen u Srbiji.
Rude na jugu i na istoku zemlje
Rude su pronađene na jugu i na istoku zemlje, a kako je rekla Dubravka Đedović na tom području plate građana i su dalje male i da je to šansa za razvoj tih delova Srbije. Može se reći da bi rudnik kalcita mogao biti na Suvoj planini, u neposrednoj blizini sela Ćelija jer tamo ima rezervi tog minerala.
Iz Ministarstva ukazuju da je vađenje kalcijum karbonata jednostavno, bezbedno i nije štetno po životnu sredinu, zahvaljujući savremenim tehnologijama koje se koriste u postupku.
Stav kojim se Ministarstvo rudarstva i energetike u potpunosti rukovodi jeste da moderno rudarstvo i zaštita životne sredine mogu i moraju biti komplementarni procesi. Takva strategija najbolje se može primeniti upravo na kalcitu, čime bi se obezbedilo ne samo puko očuvanje životne sredine, već aktivno učešće u njenoj zaštiti. Naša mineralna bogatstva, ističu iz Ministarstva rudarstva i energetike, mnogo će značiti u godinama koje dolaze, imajući u vidu da su mineralni resursi ključni i za proces energetske tranzicije, razvoj novih, ekološki prihvatljivih tehnologija bez kojih nema razvoja obnovljivih izvora energije, skladištenja električne energije i novih pametnih tehnologija.
D. Mlađenović