Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Prodaja prehrambenih proizvoda skočila trećinu

24.04.2020. 11:29 11:31
Piše:
Foto: pixabay.com

NOVI SAD: Više od meseca u Srbiji je zbog koronavirusa na snazi vanredno stanje, a to je značajno izmenilo način života i rada. Najveći potres u poslovanju doživele su oblasti turizma i ugostiteljstva, ali nema delatnosti u kojoj potresa nije bilo.

Kada je reč o trgovini, praktično su, osim prodavnica hrane i apoteka, sve druge radnje bile zatvorene, a nisu radile ni pijace. Ovih dana situacija se promenila, pijace su otvorene, počele su da rade i neke druge radnje i trgovine, a svi očekuju da će se u skorijoj budućnosti sve vratiti u uobičajeno stanje.

Po rečima potpredsednika Skupštine Privredne komore Vojvodine i  predsednika Grupacije za trgovinu u PKV-u Spomenka Đordana, pandemija koronavirusa i mere koje su zbog toga na snazi značajno su uticale na stanje u trgovini u gotovo svim segmentima ove branše – od prodaje automobila, nameštaja, elektromaterijala do supermarketa, ali se situacija sada polako menja nabolje.

Najviše su pogođene trgovina nameštajem, belom tehnikom, automobilima... odnosno prodaja onih proizvoda koji se ne kupuju svakodnevno, a najbolja je situacija u trgovinama robe široke potrošnje, odnosno prehrambenih proizvoda, prodavnicama kućne hemije, apotekama, kaže Đordan.

Tako je, dodaje, u trgovinama prehramebnih proizvoda promet u martu i aprilu ove godine značajno veći nego u istom periodu lane – od 15 do 35 odsto.

On ističe i da su potrošači u protekla dva meseca češće odlazili u prodavnice velikih trgovinskih lanaca jer je u njima ponuda bogatija od one u manjim radnjama, ali i da se pokazalo da male trgovine, „komšijske radnje”,  daju veliki doprinos snabdevanju potrošača. Po njegovim rečima, pokazalo se i da su se trgovinski lanci, kao i domaći proizvođači prehrambenih proizvoda, dobro snašli, da i pored velikih kupovina nije bilo nestašica, ili su one bile kratkotrajne, kao i da je organizacija rada u cilju zaštite i potrošača i trgovaca urađena na vreme i kvalitetno.

S druge strane, u martu i aprilu zabeležen je značajan pad prometa u trgovini nekretninama. Na osnovu zvanično raspoloživih podataka, u toj oblasti je u drugoj polovini marta promet opao oko 30 odsto. Taj trend nastavljen je i ovog meseca, a verovatno neće biti velikih promena ni u maju, odnosno sve dok se situacija ne bude vratila na pređašnje stanje, ističe Đordan.


Oporavak zavisi od vrste proizvoda kojim se trguje

Teško je reći koliko će vremena biti potrebno da se trgovina oporavi, a to u značajnoj meri zavisi i od vrste proizvoda kojim se trguje, kaže Spomenko Đordan.

Kako dodaje, sigurno je da je sada promet u mnogim trgovinama manji jer je i potreba za robom koja se nudi manja, kao što je, recimo, slučaj s potrošnjom naftnih derivata.

Neke oblasti u trgovini imaće veći gubitak, neke manji, negde promena neće biti, a neki segmenti uošte neće moći da nadoknade izgubljeno tokom protekla dva meseca. Sigurno je da će oporavku doprineti mere Vlade Srbije usmerene ka privredi – za likvidnost, poreske olakšice i one koja će omogućiti pravnim licima isplatu zarada zaposlenima. Tu pre svega mislim na direktna davanja malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima – isplata zarade od 30.000 dinara tokom tri meseca za svakog zaposlenog – jer su ti privrednici u mnogo težoj situaciji nego velika trgovinska preduzeća. I za njih je predviđena podrška, ali pošto je većina radila i ostvarila veći promet, neće biti korišćena, poručuje naš sagovornik.


Naš sagovornik naglašava da je veliki rast zabeležen u onlajn prodaji te da je sigurno da bi on bio i veći da su postojeći kapaciteti veći. 

Ova situacija, koju niko nije mogao predvideti pa zato ni svoje poslovanje unapred prilagoditi, širom je otvorila vrata onlajn trgovini, u kojoj je zabeležen rast od 100 odsto u odnosu na prošlu godinu. Sada su mnogi započeli pružanje te vrste usluga pa se onlajn može kupiti praktično sve – od namirnica do nameštaja. Na takav način kupovine se, kao alternativno rešenje, odlučuje mnogo potrošača, potražnja prevazilazi mogućnosti onih koji takvu vrstu usluge pružaju i zato o tome treba razmišljati u budućnosti, kaže Đordan.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar
Predsednik PKV: Povratak u normalu biće relativno brz

Predsednik PKV: Povratak u normalu biće relativno brz

21.04.2020. 10:51 10:53