Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Predsednik PKV: Povratak u normalu biće relativno brz

21.04.2020. 10:51 10:53
Piše:
Foto: Boško Vučurević, predsednik Privredne komore Vojvodine foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Kako poslovati u sadašnjoj situaciji i kako se prilagoditi stanju na tržištu sigurno je pitanje na koje mnogi privrednici u Srbiji traže odgovor. Po rečima predsednika Privredne komore Vojvodine, Boška Vučurevića, u situaciji vanrednog stanja različiti sektori naše privrede iz specifičnih uglova posmatraju trenutno stanje u privredi i iščekuju mogućnost ponovnog starta.

Kao važan deo prerađivačke industrije, proizvođači hrane, posebno u AP Vojvodini, imaju sigurno najbolju startnu poziciju, kaže Vučurević. Kako dodaje, s obzirom na strukturu roba i značajno povećanu tražnju, povratak u normalnu situaciju biće za njih relativno brz.

Osim domaćeg tržišta, koje je u prethodnim nedeljama, iz poznatih razloga, apsorbovalo veoma visoke količine raznih artikala, zadržana je dobra pozicija na tradicionalnim tržištima, posebno u regionu, gde je naša roba uvek beležila značajnu tražnju. Osim berzanskih proizvoda, kao što su kukuruz, pšenica i soja, gde je realizacija slična kao i prethodnih godina, važno je da su prilagođavanja ekonomske politike Vlade Srbije dovela do mogućnosti da se izvezu značajne količine roba koje su bile u startu na listi proizvoda koje se ne mogu izvoziti, veli Vučurević.

On je dodao da se tu pre svega misli na brašno i ulje i da prema informacijama različitih proizvođača drugih prehrambenih proizvoda, proizvodnja i izvoz teku nesmetano i najčešće se radi u punom kapacitetu.

Prema njegovim rečima, sve ovo dovelo je do toga da se od oktobra 2019. godine, pa do marta tekuće izveze 1,6 miliona tona kukuruza, a od jula 2019. do marta 2020. godine 260.000 tona pšenice i 110.000 tona brašna.

On ističe da su trgovinski lanci različitih kategorija dobro snabdeveni svim robama i beleže znatno viši promet nego u istom periodu prošle godine. 

Problem predstavlja plasman povrtarskih i ranih voćarskih kultura zbog nemogućnosti prodaje preko pijaca. Aktivnost Republičke vlade na organizovanju elektronske prodaje u određenoj meri je ublažilo ovaj problem, tako da bi bilo dobro da se što veći broj proizvođača uključi u ovu platformu. S druge strane, ostaje da se nadamo da će epidemiološka situacija dozvoliti otvaranje pijaca, uz ispunjavanje potrebnih bezbednosnih mera. Ovo bi imalo veoma visok uticaj na likvidnost ovog tržišnog segmenta, rekao je naš sagovornik.


Složena privredna slika

Naravno, privredna slika je složena i postoje mnogi segmenti koji na razne načine trpe posledice ove situacije. rekao je Boško Vučurević. Kako je dodao, od izuzetnog značaja je da nakon stabilizacije unutrašnjih ekonomskih tokova, bude nastavljena intenzivna spoljna saradnja.

U tom smislu, jako je važno što se u zemljama u regionu situacija smiruje, kao i normalizacija situacije kod naših ključnih spoljnotrgovinskih partnera u Evropi i šire. Uvereni smo da će nedavno objavljene sveobuhvatne mere Republičke vlade za pomoć privredi i građanima u očuvanju radnih mesta i ekonomske aktivnosti, uticati da iz ove teške situacije izađemo sa što manjim negativnim posledicama, poručio je Vučurević.


Kargo železnički, rečni i drumski transport za sada funkcionišu neometano. Treba naglasiti, istakao je Vučurević, da je u prethodnim danima Sekretarijat CEFTA otvorio takozvane „zelene koridore” za Zapadni Balkan u cilju nesmetanog prometa proizvoda od životne važnosti. Zadržavanje kamiona na graničnim prelazima je bitno kraće što je značajna razlika u odnosu na prethodni period.

IT sektor za sada ne oseća značajnije posledice ove krize, a trenutni trendovi usmeravanja ka informacionim tehnologijama i elektronskoj trgovini daju očekivanja da će oni preboditi ovu krizu bez značajnijih posledica. Najveći problemi su u sektoru turizma i ugostiteljstva, gde je došlo do skoro potpunog prestanka aktivnosti i gde je neophodna pomoć u očuvanju radnih mesta i aktivnosti ovog segmenta privrede koji je u prethodnih nekoliko godina beležio značajan rast i visok nivo investicija. Jedan od načina kako u perspektivi popraviti nespornu štetu koja će nastati u ovom sektoru je da se pokrene inicijativa kod naših građana da se ove godine usmere ka domaćim destinacijama i smeštajima u svim kategorijama objekata, rekao je Vučurević.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar
Vučurević: Plate veće, a rastao i izvoz

Vučurević: Plate veće, a rastao i izvoz

05.04.2020. 08:08 08:10