Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PREDSTAVLJENA MAPA investicionih prilika za Srbiju u Ujedinjenim nacijama

18.07.2023. 22:53 23:01
Piše:
Foto: FoNet/Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija

NJUJORK: Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Srbije Jelena Begović, predstavila je danas Mapu investicionih prilika u skladu sa Ciljevima održivog razvoja za Srbiju, na događaju koji je održan u okviru Političkog foruma na visokom nivou u Ujedinjenim nacijama (UN).

Begović je Mapu prezentovala na događaju „Od okvira za finansiranje Ciljeva održivog razvoja do akcije“, koji su zajednički organizovale misije Srbije, Bosne i Hercegovine i Indonezije pri UN, Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA) i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

“Mislim da je Srbija nekako kao i uvek lider u regionu ali mogu da kažem i na širem, globalnom nivou”, rekla je Begović.

Dodala je da je mapa urađena za ključne sektore u koje treba ulagati ukoliko Srbija želi da ostvarimo ciljeve održivog razvoja koje su UN zacrtale da treba da se dostignu do 2030. godine "kako bi svet postao bolje mesto za život".

“Srbija je identifikovala pet glavnih sektora uključujući poljoprivredu, proizvodnju hrane, infrastrukturu, obnovljive i nove izvore energije, informacione tehnologije i to su oblasti koje doprinose boljitku ne samo naših građana već i boljitku i poboljšanju uslova žovota na čitavoj planeti”, rekla je Begović.

Dodaje da je u Mapi investicionih prilika predstavljen primer vetroparkova, kao velikog potencijala za strane i domaće investicije i biotehnologiju, kao i primer Bio4 kampusa, odnosno "kako Srbija vidi da nauka i obrazovanje mogu da doprinesu ostvarivanju nekih od ciljeva održivog razvoja".

Stalni predstavnik UNDP-a u Srbiji Jakup Beriš izjavio je da se prezentacijom Mape u UN Srbija predstavila kao zemlja koja je posvećena ubrzanju održivog razvoja, u skladu sa Agendom 2030.

"Bio je zaista fantastičan događaj, učestvujem u njima gotovo svake godine i ovo je zaista bio jedan od boljih događaja organizovanih u okviru foruma. Poslate su važne poruke o važnosti korišćenja svih dostupnih domaćih resursa, ali i o podršci privatnog sektora koji treba da bude implementiran u sve kritične sektore. Zaista mi je drago da smo podržali ministarku Begović”, rekao je Beriš.

Mapu investicionih prilika u skladu sa Ciljevima održivog razvoja su zajednički izradili Vlada i kancelarija UNDP-a u Srbiji, koja je takođe pružila podršku institucijama Srbije u organizaciji ovog događaja.

Mapa za Srbiju je izrađena u skladu sa metodologijom UNDP-a koja je primenjena u više od 30 zemalja u svetu.

 UNDP, Vlada i nadležne institucije odredili su sektore i oblasti koji predstavljaju isplative prilike za održiva ulaganja.

Zahvaljujući ovoj Mapi, investitori iz celog sveta mogu da pronađu informacije o oblastima i sektorima u Srbiji u kojima postoje najatraktivnije prilike za ulaganja u skladu sa Ciljevima održivog razvoja UN-a, kao i sa nacionalnim razvojnim potrebama i prioritetima Vlade Srbije.

Mapa je identifikovala pet sektora u kojima postoje prilike za održiva ulaganja: hrana i piće, obnovljivi izvori energije i alternativna energija, infrastruktura, tehnologija i komunikacije i zdravstvena zaštita. 

U okviru ovih sektora, izdvojilo se 13 najatraktivnijih oblasti za održiva ulaganja: proizvodnja svežeg voća i povrća, organska poljoprivredna proizvodnja, proizvodnja solarne energije i izgradnja vetroelektrana, razvoj i primena pametnih tehnologija u poljoprivredi, kao i razvoj i primena sofisticiranih softverskih proizvoda i usluga, zatim pružanje usluga upravljanja otpadom, izgradnja i upravljanje lučkom infrastrukturom, izgradnja energetski efikasnih stambenih objekata, izgradnja i upravljanje turističkom infrastrukturom, kao i proizvodnja i isporuka lekova, razvoj i pružanje digitalnih i specijalizovanih zdravstvenih usluga i upotreba biotehnologije u medicini.

Potencijalni investitori na Mapi mogu da pronađu informacije o tome koliko je novca potrebno uložiti u pojedinačne projekte u ovim oblastima, koliki povraćaj investicije mogu da očekuju i u kom vremenskom roku, na koji način je ova vrsta investicije usklađena sa nacionalnim razvojnim prioritetima, kao i o konkretnim Ciljevima održivog razvoja čijem ostvarenju bi njihovo održivo ulaganje doprinelo.

Ova događaj je organizovan u okviru Političkog foruma na visokom nivou koji se održava u sedištu UN u Njujorku od 10. do 19. jula, pod pokroviteljstvom Komiteta UN za ekonomska i socijalna pitanja, a čija je ključna tema ubrzavanje oporavka nakon pandemije korona virusa i primena Agende 2030 za održivi razvoj.

Piše:
Pošaljite komentar