Pekarima brašno, a građanima vekna od 46 dinara
Unija pekara Srbije saopštila je da će podržati Uredbu Vlade Srbije o maksimalnoj ceni hleba od brašna tipa T-500, koja neće prelaziti 46 dinara.
„Unija pekara Srbije posle niza sastanaka i predloga Vlade Republike Srbije, povodom premošćavanja trenutno nerealnih poskupljenja pšenice i brašna, dogovorila je da će podržati uredbu o maksimalnoj ceni hleba od brašna tipa T-500, koja neće prelaziti 46 dinara”, navodi se u saopštenju.
Podrška je, kako se dodaje, usledila posle dogovora sa predstavnicima Vlade Srbije, koja će preko Unije pekara Srbije i Republičke direkcije za robne rezerve pekarima, koji se bave proizvodnjom hleba, obezbediti brašno po ceni od 30 dinara.
Unija pekara Srbije očekuje već za nekoliko meseci stabilizaciju cena pšenice u Srbiji, kao i na stranim berzama, i nada se da neće biti potrebe za produženjem uredbe.
Unija pekara Srbije, kao najveće udruženje proizvođača hleba i drugih pekarskih proizvoda, takođe podseća da nije održala nikakve sastanke u okviru svog udruženja povodom povećanja cene hleba.
„Ovim dogovorom sa vladom sprečavamo bilo kakve insinuacije i špekulacije o nerealnom poskupljenju hleba”, navodi se u saopstenju Unije pekara.
Uredba Vlade Srbije o obaveznim količinama i ograničenoj ceni od 46 dinara za veknu hleba tipa „sava” važiće sve dok se ne stabilizuju prilike oko cene pšenice, rekao je ranije državni sekretar u Ministarstvu trgovine Uroš Kandić.
Gostujući na TV Prva on je rekao da je donošenjem Uredbe Vlada Srbije garantovala i stabilnost cena i stabilno snabdevanje tržišta. Istakao je da će preko Unije pekara biti intervenisano brašnom sa povoljnijom cenama od 30 dinara za kilogram što će omogućiti i njihovu stabilnost. Kandić je naglasio da Srbija ima dovoljne količine pšenice od oko 3,5 miliona tona, a za unutrašnje potrebe godišnje treba 1,7 miliona, te da su rezerve od prošle godine oko 300.000 tona. Istakao je da se nakon žetve pšenice na južnoj polulopti Zemlje očekuje stabilizacija cena pšenice na svetskom i domaćem tržištu i istakao da republičke robne rezerve imaju dovoljno zaliha i da građani mogu da budu spokojni.
Odgovarajući na interesovanje zašto uredba nije obuhvatila i polubeli, narodni, hleb on je rekao da osim u Vojvodini građani nemaju praksu da kupuju taj hleb, te da više kupuju hleb „sava”.
Predsednik Unije pekara Zoran Pralica očekuje da će do stabilizacije cene pšenice doći za par meseci, a najkasnije do žetve.
„Uredba nije populističak mera, ali nije bilo drugog rešenja da bi se zaštitili građani. Smatramo da uredba nije dugoročna mera, nego je samo adekvatna intervencija”, rekao je on.
Pralica je rekao da će svi ostali pekarski proizvodi poskupeti jer su sve drugi inputi u pekarskoj industriji poskupeli od 40 do 60 posto, a cena struja je veća 100 posto.
„I cene ostale vrste hleba doživeće skok. Uredba obezbeđuje se cena osnovne vekne po pristupačnoj ceni”, rekao je on.
Z. Delić