Otvoreno rekordnih 17.000 novih radnih mesta
U najnovijem izveštaju IBM-a „Global Location Trend 2017” navodi se da je Srbija svetski lider po broju otvorenih radnih mesta u 2016. godini posmatrano prema broju stanovnika.
Takođe, objašnjavaju u Razvojnoj agenciji Srbije, po kriterijumu broja kreiranih novih radnih mesta u odnosu na broj projekata čija realizacija je započela u 2016. godini, Srbija je zauzela peto mesto među evropskim zemljema, ispred Mađarske, Češke, Rumunije, Francuske i Poljske, kao i 13. mesto među ostalim državama sveta.
Po oceni vršioca dužnosti direktora Razvojne agencije Srbije Radoša Gazdića, takav rezultat posledica je višegodišnjeg rada, velikih napora i odricanja, ali i sinhronizovanog zalaganja svih relevantnih institucija, počev od Vlade Srbije, Ministarstva privrede, RAS-a, lokalnih samouprava i potencijalnih investitora.
– Do sada su najčešće naši vrhunski sportisti u različitim disciplinama radovali rezulatatima, sada smo i u disciplini privlačenja investicija u samom svetskom vrhu – rekao je Gazdić. – Takav rezultat Srbiju sigurno visoko pozicionira i u budućnosti na mapi investitora i mnogo govori o posvećenosti i predanosti ljudi koji rade na investicionim projektima u Vladi i Razvojnoj agenciji Srbije.
Prošle godine su, kroz projekte koje sprovodi Razvojna agencija Srbije, realizovana 22 investiciona ugovora, koja će u narednom periodu doneti oko 240 miliona evra investicija i otvoriti više od 17.000 radnih mesta, što je rekord u poslednjoj deceniji. U toku ove godine, RAS je realizovao 16 ugovora, koji će generisati više od 154 miliona evra ulaganja i omogućiti otvaranje 7.000 novih radnih mesta.
Srbija je u lane privukla 12 puta više grinfild direktnih stranih ulaganja nego što bi se očekivalo za ekonomiju te veličine. Broj najavljenih projekata prošle godine bio je 35 odsto veći nego godinu ranije. Najčešći razlozi za investiranje u Srbiju su, po oceni RAS-a, prvenstveno politička i ekonomska stabilnost, jedinstveni set sporazuma o slobodnoj trgovini i to s EU, SAD, Carinskom unijom Rusije, Belorusije i Kazahstana, EFTA, CEFTA, Turskom, kao i tržište od 1,2 milijarde potrošača proizvoda Made in Serbia, 14 slobodnih zona, poreske olakšice, povoljna geografska lokacija, obrazovana, kvalifikovana i konkuretna radna snaga, konkurentni operativni troškovi i drugo.
Trenutno razvojna agencija Srbije radi s 50 potencijalnih investitora, čijom bi odlukom da investiraju u Srbiju bile realizovane investicije vredne oko milijardu evra i donele bi 20.000 radnih mesta. Najveći broj projekata je iz automobilske industrije, ali je veliko interesovanje i za elektronsku i mašinsku industriju, kao i industriju tekstila i poljoprivredu.
Sva je prilika da će se dobri prošlogodišnji rezultati u privlačenjeu stranih investitora i otvaranju novih radnih mesta nastaviti i tokom 2017. Naime, po podacima NBS-a, u prvoj polovini ove godine stranci su u Srbiju uložili 992 miliona evra, što je 12,2 odsto više nego u istom lanjskom periodu. Očekuje se da će priliv stranih direktnih investicija u 2017. godini biti 1,7 milijardu evra, što bi održalo njihovo učešće u bruto domaćem proizvodu od oko pet procenata i obezbedilo punu pokrivenost tekućeg deficita platnog bilansa, ocenili su u NBS-u.
U prvoj polovini ove godine stranci su oko 30 odsto uloženog kapitala plasirali u izgradnju novih pogona prerađivačke industrije, što nagoveštava dvocifren rast izvoza u ovoj godini. Po zvaničnim statističkim podacima, u Srbiji posluju 2.624 strane kompanije, koje zapošljavaju 198.797 radnika. One čine tri odsto ukupnog broja preduzeća u Srbiji, a zapošljavanjem 198.797 radnika one u ukupnog broju zaposlenih u ovoj državi učestvuju s 19,7 odsto.
Najviše stranih kompanija ima u sektoru trgovine i popravke motornih vozila – 39,9 odsto, zatim u prerađivačkoj industriji – 22,9 odsto, a ima ih i u stručnim, naučnim, inovacionim i tehničkim delatnostima – 12,2 odsto.
LJ. Malešević