Odlazak na skijanje povoljniji u inostranstvu
Mada je do početka prave zimske sezone još dosta vremene i ski-centri se tek pripremaju za to, turističke agencije uveliko su počele da prodaju aražmane i za domaće i inostrane ski-centre.
Ponude su raznovrsne, a turistima koji se za skijanje pripremaju preostaje da uklope cene aražmana s količinom novca kojim raspolažu.
Paralelno s prodajom aražmana u turističkima agencijama i JP „Skijališta Srbije” ubrzano se spremaju za početak skijaške sezone, koji je najavljen za 8. decembar i to na Kopaoniku. Nakon toga, ski-sezona startovaće i na Staroj planini i na Torniku na Zlatiboru. Oni koji svaki trenutak žele da provedu na snegu ne treba da brinu jer su sistemi za veštačko osnežavanje spremni i radiće kada god za to postoje vremenski uslovi, a počela je i priprema staza, rečeno je „Dnevniku” iz „Skijališta Srbije”. Iz ovog javnog preduzeća posebno su naglasili da se nije menjala cena ski-pasa.
- Skijanje je uvek bilo skupo - kazala je za „Dnevnik” Vera Krstić iz Udruženja turističkih agencija Srbije i navela da cene aražmana zavise od termina boravka na planinama jer nije isto ići na zimovanje uoči Nove godine ili uživati na snegu krajem februara. - U ponudi je teško naći aražman za dve osobe na domaćim planinama po ceni manjoj od 1.000 evra i retke su agencije koje imaju ponude u kojima su uključeni prevoz i ski-paket, a to nisu mali troškovi jer dodatno poskupljuju zimovanje za oko 50 odsto. Inače, gotovo sve turističke agencije cene zimskih aražmana prvo računaju u evrima pa ih onda pretvaraju u domaću valutu.
Ona je naglasila da su cene boravka na skijalištima u inostranstvu povoljnije u odnosu na domaće planinske centre da se, kao najpovoljnija destinacija izdvaja Bugarska, te da su za yep domaćih skijaša prihvatljive i ponude hotelijera u Sloveniji i Austriji.
- U Banskom u Bugarskoj šest noćenja u hotelu na bazi polupansiona, što znači doručak i večera, uz uračunat prevoz i osigranje, košta 300 evra po osobi, a ski-paket nije uključen. Nedavno je prodat sedmodnevni aražman na bazi polupansiona za petočlanu porodicu u Banskom za 1.800 evra na bazi polupansiona, a u cenu su uključeni i ski-pas i prevoz autobusom - ukazuje Vera Krstić.
Cenovnik ski-karata nalazi se na sajtu JP „Skijališta Srbije”, a cene zavise od termina boravka na planinama. Tako je, recimo, karta za pojedinačnu vožnju na Kopaoniku, Torniku i Staroj planini za decu košta 350 dinara, za odrasle 500 dinara, a za seniore 400 dinara i ta cena se neće menjati tokom zimske sezon. Cene ostalih karta - dnevne, petodnevne, za sedam ili 10 dana različite su u svakom planinskom centru.
Na Kopaoniku je, recimo, do polovine decembra pojedinačna karta gondolom za mališane 700 dinara, za odrasle 1.100 dinara, a za seniore 900 dinara. Dnevna karta za decu košta 2.600 dinara, za odrasle 3.700, a za seniore 3.300 dinara. Karta za pet dana skijanja za decu staje 9.400 dinara, za odrasle 14. 500 dinara, a za seniore 12.600 dinara.
JP „Skijališta Srbije” će od danas do 4. decembra odobravati popuste od deset odsto za kupovinu ski onlajn, a od 5. decembra će važiti stalni popust od pet odsto do kraja sezone, za kupovinu karata preko veb-šopa.
Da je povoljnije skijati se u inostranstvu potvrđuje i, kako je navela naša sagovornica, cena aranžmana koji uključuje sedam noćenja za dve osobe na Kranjskoj Gori od 877 evra, dok je isti aranžman, ali u hotelu s četiri zvezdice 1.000 evra. U Austriji sedam polupansiona, bez prevoza i ski-paketa, za dve osobe košta 1.368 evra.
Za razliku od tih cena, na Staroj planini, koja iz godine u godinu postaje sve traženija zimska destinacija, sedam noćenja u hotelu s četiri zvezdice za dve osobe košta oko 300.000 dinara, odnosno 2.500 evra. Boravak je na bazi polupansiona, ali gosti moraju sami da se snađu za prevoz.
- Na Kopaoniku sedam noćenja na bazi polupansiona za dve osobe košta 1.300 evra, bez prevoza i ski-paketa, a ima i i aranžmana, takođe na bazi polunapsiona, bez prevoza i ski paketa koji koštaju 1.000 evra - rekla je Vera Kostić.
Z. Delić