Одлазак на скијање повољнији у иностранству
Мада је до почетка праве зимске сезоне још доста времене и ски-центри се тек припремају за то, туристичке агенције увелико су почеле да продају аражмане и за домаће и иностране ски-центре.
Понуде су разноврсне, а туристима који се за скијање припремају преостаје да уклопе цене аражмана с количином новца којим располажу.
Паралелно с продајом аражмана у туристичкима агенцијама и ЈП „Скијалишта Србије” убрзано се спремају за почетак скијашке сезоне, који је најављен за 8. децембар и то на Копаонику. Након тога, ски-сезона стартоваће и на Старој планини и на Торнику на Златибору. Они који сваки тренутак желе да проведу на снегу не треба да брину јер су системи за вештачко оснежавање спремни и радиће када год за то постоје временски услови, а почела је и припрема стаза, речено је „Дневнику” из „Скијалишта Србије”. Из овог јавног предузећа посебно су нагласили да се није мењала цена ски-паса.
- Скијање је увек било скупо - казала је за „Дневник” Вера Крстић из Удружења туристичких агенција Србије и навела да цене аражмана зависе од термина боравка на планинама јер није исто ићи на зимовање уочи Нове године или уживати на снегу крајем фебруара. - У понуди је тешко наћи аражман за две особе на домаћим планинама по цени мањој од 1.000 евра и ретке су агенције које имају понуде у којима су укључени превоз и ски-пакет, а то нису мали трошкови јер додатно поскупљују зимовање за око 50 одсто. Иначе, готово све туристичке агенције цене зимских аражмана прво рачунају у еврима па их онда претварају у домаћу валуту.
Она је нагласила да су цене боравка на скијалиштима у иностранству повољније у односу на домаће планинске центре да се, као најповољнија дестинација издваја Бугарска, те да су за yep домаћих скијаша прихватљиве и понуде хотелијера у Словенији и Аустрији.
- У Банском у Бугарској шест ноћења у хотелу на бази полупансиона, што значи доручак и вечера, уз урачунат превоз и осиграње, кошта 300 евра по особи, а ски-пакет није укључен. Недавно је продат седмодневни аражман на бази полупансиона за петочлану породицу у Банском за 1.800 евра на бази полупансиона, а у цену су укључени и ски-пас и превоз аутобусом - указује Вера Крстић.
Ценовник ски-карата налази се на сајту ЈП „Скијалишта Србије”, а цене зависе од термина боравка на планинама. Тако је, рецимо, карта за појединачну вожњу на Копаонику, Торнику и Старој планини за децу кошта 350 динара, за одрасле 500 динара, а за сениоре 400 динара и та цена се неће мењати током зимске сезон. Цене осталих карта - дневне, петодневне, за седам или 10 дана различите су у сваком планинском центру.
На Копаонику је, рецимо, до половине децембра појединачна карта гондолом за малишане 700 динара, за одрасле 1.100 динара, а за сениоре 900 динара. Дневна карта за децу кошта 2.600 динара, за одрасле 3.700, а за сениоре 3.300 динара. Карта за пет дана скијања за децу стаје 9.400 динара, за одрасле 14. 500 динара, а за сениоре 12.600 динара.
ЈП „Скијалишта Србије” ће од данас до 4. децембра одобравати попусте од десет одсто за куповину ски онлајн, а од 5. децембра ће важити стални попуст од пет одсто до краја сезоне, за куповину карата преко веб-шопа.
Да је повољније скијати се у иностранству потврђује и, како је навела наша саговорница, цена аранжмана који укључује седам ноћења за две особе на Крањској Гори од 877 евра, док је исти аранжман, али у хотелу с четири звездице 1.000 евра. У Аустрији седам полупансиона, без превоза и ски-пакета, за две особе кошта 1.368 евра.
За разлику од тих цена, на Старој планини, која из године у годину постаје све траженија зимска дестинација, седам ноћења у хотелу с четири звездице за две особе кошта око 300.000 динара, односно 2.500 евра. Боравак је на бази полупансиона, али гости морају сами да се снађу за превоз.
- На Копаонику седам ноћења на бази полупансиона за две особе кошта 1.300 евра, без превоза и ски-пакета, а има и и аранжмана, такође на бази полунапсиона, без превоза и ски пакета који коштају 1.000 евра - рекла је Вера Костић.
З. Делић