NAŠA GEOSTACIONARNA ORBITALNA POZICIJA Neki budući srpski sateliti dobili svoje mesto na nebu
Srbija je dobila geostacionarnu orbitalnu poziciju za FSS (Fixed Satellite Service) i BSS (Broadcast Satellite Service) satelitsku mrežu, kao i odgovarajući frekvencijski resurs.
Kako kažu u Regulatornom telu za elektronske komunikacije i poštanske usluge, reč je o izuzetno značajnom dostignuću , koje je i velika prednost, pre svega ekonomska, jer se smanjuju troškovi realizacije tih mreža, a istovremeno se doprinosi razvoju satelitskih komunikacija u Srbiji.
Srbija je jedna od malobrojnih zemalja koje imaju istu orbitalnu poziciju za buduću FSS i BSS satelitsku mrežu, a zahtev za upis satelitske mreže Srbije u FSS plan i izmenu orbitalne pozicije satelitske mreže Srbije u BSS planu podnet je 2020. godine.
Po rečima koordinatorke Grupe za fiksne i satelitske radio-komunikacije u Ratelu Aleksandre Vučić, većina država članica koje su upisale svoje satelitske mreže u pomenuti plan imaju različite orbitalne pozicije u FSS i BSS planu. Ona ukazuje da je prilikom podnošenja zahteva za upis satelitske mreže u BSS plan i izbora odgovarajuće orbitalne pozicije podnet zahtev za upis satelitske mreže Srbije u FSS plan na istoj orbitalnoj poziciji.
− U tom periodu je 47 administracija podnelo zahtev za upis u BSS plan i sedam za upis u FSS plan − kaže za “Dnevnik” Aleksandra Vučić. − Administracije koje imaju različite orbitalne pozicije za FSS i BSS plan u slučaju puštanja satelitske mreže u rad moraju da lansiraju dva satelita s primopredajnicima, dok Srbija, u slučaju puštanja u rad obe satelitske mreže, može da lansira jedan satelit, na kome su instalirana dva ili više primopredajnika koji rade na odgovarajućim frekvencijskim opsezima, što smanjuje troškove lansiranja i samog satelita. Zadatak Ratela bio je da se obezbedi orbitalna pozicija i odgovarajući frekvencijski resurs za FSS i BSS satelitsku mrežu Srbije i to smo uspeli. U budućnosti neko od domaćih operatora može da realizuje satelitske mreže, a postoji mogućnost i da se ovaj resurs da nekome na najam.
Aleksandra Vučić ukazuje da je FSS plan formiran još 1988. godine, kada je bivša Jugoslavija dobila orbitalnu poziciju i frekvencijski opseg i upisala satelitsku mrežu u FSS planu. Srbija od 2000. godine ima upisanu satelitsku mrežu u BSS planu.
Po rečima Aleksandre Vučić, način korišćenja RF spektra i upotreba satelitskih orbita između država članica ITU uređuje se Međunarodnim pravilnikom o radio-komunikacijama Međunarodne unije za telekomunikacije.
− Pravilnikom je definisano da svaka članica ITU ima pravo na dodelu geostacionarne satelitske orbite i određenih frekvencijskih opsega namenjenih za upis u plan satelitske mreže u FSS (Fiksna satelitska služba) i BSS (Radiodifuzna satelitska služba), pri čemu ne postoji vremenska obaveza puštanja u rad ovih satelitskih mreža − kaže Aleksandra Vučić. − FSS podrazumeva namenu satelitske mreže u fiksnoj satelitskoj službi koja obezbeđuje komunikaciju između satelita i fiksnih radio-stanica na Zemlji, dok se BSS odnosi na radiodifuznu satelitsku službu koja podrazumeva emitovanje ili reemitovanje radijskog i TV programa sa satelita.
− Satelitske komunikacije omogućavaju pokrivanje signalom širokog područja na Zemljinoj površini, a samim tim i pokrivanje područja teško dostupnih terestričkim mrežama. Satelitska mreža bi bila još jedan vid mreža za pružanje različitih usluga i samim tim se obezbeđuje veća dostupnost infrastrukturi elektronskih komunikacija i uslugama, kako rezidencionalnim tako i poslovnim korisnicima, povećava se konkurencija međe operatorima, a samim tim moguće je i smanjenje cene usluge za krajnje korisnike − ističe Aleksandra Vučić.
D. Mlađenović
Foto: pixabay.com