Na lizing firma može imati najviše deset odsto radnika?
Vlada Srbije usvojila je na sednici održanoj u četvrtak Predlog zakona o agencijskom zapošljavanju, koji ima za cilj da se uredi ta oblast i maksimalno zaštitite tzv. agencijski zaposleni.
Predlogom zakona predviđeno je da će zaposlenima biti obezbeđena jednaka zarada i drugi uslovi rada (radno vreme, odsustva, odmori), bezbednost i zdravlje na radu i drugi uslovi rada koji se primenjuju na zaposlene koje neposredno zapošljava poslodavac.
Kako se ističe u Predlogu, na zahtev predstavnika sindikata, a u cilju podsticanja neposrednog zapošljavanja radnika od poslodavaca-korisnika, mogućnost ustupanja zaposlenih preko agencija ograničena je na deset odsto u odnosu na ukupan broj neposredno zaposlenih kod poslodavca-korisnika, a imajući u vidu dosadašnju praksu otpuštanja zaposlenih po osnovu viška i njihovog ponovnog angažovanja preko agencija pod znatno nepovoljnijim uslovima rada.
Manji izuzetak od tog ograničenja propisan je za poslodavce koji imaju manje od 50 zaposlenih.
To je ujedno i bio najveći predmet sporenja socijalnih aktera u toku rasprave o nacrtu zakona.
Da bi se sprečilo kontinuirano angažovanje zaposlenih na određeno vreme kod istog poslodavca, propisano je da agencija ne može ustupiti zaposlenog na određeno vreme koji je prethodno bio u radnom odnosu na određeno vreme kod istog poslodavca-korisnika neposredno ili preko iste ili druge agencije u ukupnom trajanju dužem od 24 meseca, osim u slučajevima kada je rad na određeno vreme kod poslodavca-korisnika dozvoljen u dužem trajanju u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad.
Rezultati istraživanja sprovedenih 2017. potvrdili su da je tu pojavu radnog angažovanja neophodno zakonski urediti, navodi se u obrazloženju Predloga zakona.
Po podacima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u Republici Srbiji je zaključno sa septembrom 2018. godine bilo 111 registrovanih agencija za zapošljavanje.
U praksi, zaposleni agencije zaključuju ugovore o radu na određeno vreme ili ugovore o privremenim i povremenim poslovima s određenim licima a za potrebe rada kod drugih pravnih lica i preduzetnika, navodi se u Predlogu zakona.
Po podacima ankete o radnoj snazi iz 2016. godine, oko 45 odsto zaposlenih preko agencija imalo je neto mesečnu zaradu nižu od 25.000 dinara, nasuprot približno 41 odsto svih zaposlenih.
Trećina zaposlenih preko agencija ocenila je finansijsku situaciju u svom domaćinstvu kao lošu, dok je nešto više od četvrtine vidi kao „uglavnom lošu”.
Tako radno angažovana lica preko agencije za zapošljavanje su u svojevrsnom diskriminisanom položaju u odnosu na zaposlene kod poslodavca-korisnika. Tako se dolazi do situacije da ustupljeni radnici nemaju odgovarajuća prava koja proističu iz radnog odnosa kao što ih imaju zaposleni kod istog poslodavca.
Podaci ankete o radnoj snazi pokazuje i da je učestalost svih specifičnih vrsta radnog vremena (rad noću, subotom i nedeljom, kao i rad u smenama) veća kod zaposlenih koji imaju ugovor s agencijom za zapošljavanje nego u ukupnom skupu zaposlenih radnika.
U Savezu samostalnih sindikata Srbije za Tanjug kažu da je i najveći problem u dijalogu u vezi s tim zakonskim rešenjem bila upravo takozvana kvota i da su, iako je definisana na deset odsto, predviđene i alternative i ustupci.
– Po njima ispada da ih može biti znatno više, i smatramo da to nije prihvatljivo – kaže Zoran Mihajlović iz tog sindikata.
LJ. Malešević