Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„Mitrosrem” čeka boljeg gazdu od Šarića i ekipe

22.08.2017. 08:47 08:48
Piše:
Foto: Dnevnik/B. Lučić

Sva je prilika da je država odlučila da po modelu kojim je rešila pitanje „Galenike”, „Petrohemije” i drugih strateški važnih preduzeća, posle nekoliko godina nađe rešenje i za sremskomitrovački „Mitrosrem” kao jedno od najvećih poljoprivrednih preduzeća u Vojvodini.

To poljoprivredno preduzeće, koje obrađuje 4.000 hektara vlastitog zemljišta i još 550 hektara zakljupljenog državnog, sa zalivnim sistemom, ima nekoliko hiljada svinja i nekoliko stotina goveda, u svom sastavu ima i fabriku za preradu kukuruza „Korn produkt”, već nekoliko godina čeka da mu bude rešen status nakon poništene privatizacije 2010. godine. Naime,  Agencija za privatizaciju avgusta 2010. godine raskinula je privatizaciju četiri firme, među kojima je bio i „Mitrosrem”, zbog otkrivanja nezakonitih poslova Darka Šarića i s njim povezanih lica. Poljoprivredno preduzeće „Mitrosrem” privatizovano je decembra 2006. godine, kada je prodato za 15,1 miliona evra Konzorcijumu „DSD Tobako”, koje ga je kasnije ustupilo firmi „DTM Rilejšen” iz Beograda. Ni jedna ni druga firma nisu ispunile obavezu iz ugovora da u „Mitrosrem” investiraju deset miliona evra.

Od tada, dakle 2010. godine, brigu o „Mitrosremu” preuzima Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom, čiji je jedini zadatak da ne umanji njegovu vrednost. Sama činjenica da je Direkcija preuzela brigu o „Mitrosremu”, zaposlene, njih oko 500, navela je na zaključak da je država postala vlasnik tog poljoprivrednog dobra. Međutim, zapravo je sudbina „Mitrosrema” od te 2010. godine neizvesna i svaka nada da su slični PKB-u do sada nije imala osnova jer država nije njegov većinski vlasnik već je njim samo upravljala, a suštinski je i dalje bio u vlasništvu ljudi protiv koji se vode sudski postupci. Zbog te činjenice „Mitrosrem” nije ni mogao računati na državnu pomoć, a dugovi iz prošlosti dovodili su do blokiranja računa i kašnjenja u isplati zarada zaposlenima, ali i daljeg gomilanja dugova. 

No, „Mitrosrem” izgleda polako staje na noge i na putu je da se njegova sudbina napokon reši. Naime, Vlada Srbije je uputila preporuku Pokrajini Vojvodini i lokalnim samoupravama Sremska Mitrovica, Ruma i Šid da se izvrši konverzija potraživanja javnih prihoda u kapital preduzeća AD „Mitrosrem”. Srbija će svoja potraživanja po osnovu poreza i doprinosa pretvoriti u akcije „Mitrosrema” i zajedno s Pokrajinom i pomenute tri sremske lokalne samouprave napraviti UPPR koji se vodi na osnovu stečajnog postupka i na taj način pronaći stareškog partera koji će od tog velikog poljoprivrednog preduzeća napraviti uspešnu firmu.

Odluke o konverziji potraživanja javnih prihoda u kapital preduzeća „Mitrosrem” donele su sve tri navedene sremske opštine. Gradonačelnik Sremske Mitrovice Vladimir Sanader, koji je predlog o konverziji „Mitrosovog” duga obrazlagao na sednici gradske skupštine, podsetio je na to da iza tog preduzeća stoji više turbulentnih i teških godina i da ono zaslužuje da se nađe način da ponovo posluje uspešno kao nekad. Odbornici Skupštine grada Sremska Mitrovica prihvatili su zaključak o davanju saglasnosti da se potraživanja grada od „Mitrosrema” po osnovu javnih prihoda koji pripadaju gradu, konvertuju u trajni ulog – akcije. 

Nakon sremskomitrovačke Skuštine, o „Mitrosremu” su se izjašavali i odbornici Skupštine opštine Ruma, i to na sednici zakazanoj po hitnom postupku. Konvertovanja rumskih potraživanja su takođe usledila nakon preporuke Vlade Srbije, a sve s ciljem da to poljoprivredno preduzeće stane na noge.

Predsednik Sindikalne organizacije u „Mitrosremu” Stevan Jovanić objašnjava da radnici prihvataju svaku promenu i akciju koja vodi do stabilnosti preduzeća.

– Hoćemo da preduzeće bude stabilno, da mi radimo i budemo nagrađeni platama. Za taj cilj nismo protiv bilo koje opcije, bila ona ustupanje preduzeća, reorganizacija ili nova prodaja – rekao je Jovanović.

LJ. Malešević

Priprema za novu privatizaciju

Tako će dugovi „Mitrosrema” državi, Pokrajini i opštinama postati akcije, odnosno država će postati većinski vlasnik tog poljoprivrednog preduzeća, koje već ima 4.000 malih akcionara. Sama takva odluka države, po oceni gradonačelnika Sanadera, znači da je ona odlučila da to preduzeće opstane.

– Ali je problem kako izaći iz nagomilanih dugova na razne načine. I naša ideja u Sremskoj Mitrovici je da probamo da očuvamo „Mitrosrem”, da ga ne naki način stabilizujemo i pripremimo za dalju prodaju. I ideja Vlade Srbije je da se preduzeće sačuva, da mu se pronađe strateški partner, da nastavi poljoprivrednu proizvodnju. Zato smo se na taj korak odlučili i mi i javna preduzeća – objasnio je Sanader.

Piše:
Pošaljite komentar