Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Metalci uspevaju i da izvoze uprkos koroni

31.03.2020. 11:18 11:21
Piše:
Foto: pixabay.com

Aktuelna situacija s koronavirusom iznenadila je sve pa tako i metalske radnike. Ipak, metalski kompleks radi, ali sada se svakodnevno prilagođava novim uslovima i načinu poslovanja.

U ovom trenutku radno je u svim komapnijama članicama „Vojvodina metal klastera”, a to je 150 firmi s više od 8.000 radnika. Uglavnom to su kompanije proizvođači mašinskih delova i opreme, procesne opreme, poljoprivredne mehanizacije, proizvođači metalnih proizvoda i pružaoci različitih usluga obrade metala.

– Metalci, nažalost, imaju iskustva s različitim krizama i društvenim događajima koji su dovodili u pitanje poslovanje, rad i razvoj – raspad SFRJ i velikog zajedničkog tržišta, ekonomske sankcije i ratovi u zemlji i okruženju, velika ekonomska kriza 2008. godine – naveo je menayer „Vojvodina metal klastera” Zoran Pekez. – Uspeli su da izdrže sve krize i da ostanu jedan od najvitalnijih delova privrede Srbije, što je posebno pokazalo poslovanje u vreme svetske ekonomske krize 2008–2010. godine.

Po njegovim rečima, snabdevanje sirovinama još uvek nije problem zato što, kao proizvođači, imaju deo u sopstvenom skladištu i što se veliki deo sirovina nalazi u skladištima domaćih dobavljača (trgovaca) koji su većinom članovi klastera.

– Potencijalno, ukoliko bi ova situacija potrajala duže od dva-tri meseca, javio bi se ozbiljan problem obezbeđivanja repromaterijala zbog problema u transportu, saobraćaju, granicama i, naravno, u radu i stanju robe na lagerima naših inostranih dobavljača – naglašava Pekez. – Izvoz i dalje postoji jer se sprovode ranije zaključeni ugovori, ali se do novih ugovora sada teško dolazi zato što su zemlje koji su glavni spoljnotrgovinski partneri – Nemačka, Italija, BiH, Rusija i drugi, ozbiljno pogođene novonastalom krizom.

Menadžer Klastera kaže da potencijalne gubitke zbog pandemije, kojih će sigurno biti, trenutno nije moguće korektno procenjivati. 

– Ne možemo unapred pretpostaviti koliko će sve ovo potrajati, kakva će biti tražnja na domaćem i inostranom tržištu i kakav će biti odgovor na krizu zemalja – naših glavnih spoljnotrgovinskih partnera. Izvesno je da će oporavak biti dugotrajan i težak.

Čini se, naglašava, da sada na svetskoj sceni dolazi do „smene civilizacija”, čemu i mi prisustvujemo.

– U svetlu aktuelnog ponašanja glavnih aktera na svetskom tržištu robe, ali pre svega kapitala – SAD, Kina, EU, Rusija… – evidentno je da dolazi do promene paradigme i potpuno novih, iako tokom svetske ekonomske krize 2008–2010. oprobanih odnosa prema novcu kao robi. Najavljeni i obećani paketi pomoći sopstvenom stanovništvu i privredi izraženi u stotinama i/ili hiljadama milijardi dolara – primer SAD, Nemačka, EU i sl. – neće proći bez novog štampanja novca i posledica koje štampanje novca samo po sebi nosi.

Srbija je malo tržište, navodi, ali je ipak deo svetskog tržišta i međunarodnih ekonomskih odnosa, pa će se sve promene na svetskom reflektovati i na domaću privredu.

– Metalski sektor jeste pogođen krizom, kao i sve druge grane, ali u ovom trenutku ne kao hotelijeri, turizam, ugostiteljstvo… Zato pozivamo privrednike da u vreme trajanja pandemije organizuju rad u svojim kompanijama u skladu s preporukama stručnjaka i Kriznog štaba, čuvajući pre svega zdravlje i živote svojih zaposlenih, ne prekidaju proizvodnju i ne otpuštaju zaposlene. Ujedno, pozivamo i zaposlene da pokažu razumevanje i poštovanje aktuelne situacije koje prouzrokuje probleme vlasnicima kompanija kao i zaposlenima, te da zajednički – jedinstveni i disciplinovani – sačuvamo naše komapnije za vremena koja dolaze. Pozivamo i sve građane da u ovom času budemo jedinstveni i disciplinovani u poštovanju preporuka stručnjaka i Kriznog štaba – naglasio je Pekez.

Naše pare za našu proizvodnju

– Od Vlade Srbije očekujemo set mudro osmišljenih, ciljano odabranih i dugoročno postavljenih mera u čijem će središtu pažnje isključivo biti domaća proizvodnja – istakao je Pekez. – Sav novac koji imamo, treba da usmerimo u domaću proizvodnju i nigde više. Treba da se okrenemo investitorima koji investiraju realno i pošteno, a ne onima za koje investira naša država od našeg novca. Sve mere koje budu preduzimane neće dati očekivane rezultate ukoliko procedure, dokumentacija i garancije budu komplikovane. Postupak dodele podrške za privredu i preduzetništvo mora biti apsolutno javan i transparentan, zasnovan isključivo na ekonomskim zakonitostima i lišen bilo kojeg ličnog interesa neformalnih grupa i/ili pojedinaca.

        Z. Delić

Piše:
Pošaljite komentar