Li: Kina posebno zainteresovana za RTB Bor i PKB
BEOGRAD: Kina je zainteresovana da učestvuje u privatizaciji velikog broja državnih preduzeća u Srbiji, a naročito kada su u pitanju velike kompanije poput RTB Bor i Poljoprivredne korporacije Beograd (RTB), izjavio je ambasador Kine Li Mančang. Na pitanje da li je Kina zainteresovana da učestvuje u privatizaciji oko 120 državnih preduzeća u privatizacionom portfelju Ministarstva privrede, Li je rekao su zainteresovani za polovinu tih preduzeća.
Sada pričamo o nekoliko najvećih, kao što su Rudarsko topioničarski basen Bor i PKB. Jedna od naših najvećih i vodećih kompanija je dolazila ovde tri puta, što pokazuje ne samo da imamo interesovanje, već i jaku želju, naglasio je ambasador.
Kada je reč o PKB-u, Li kaže da jedna kineska kompanija “studira” to preduzeće i da će uskoro poslati posebnu stručnu ekipu u Beograd tim povodom.
Li je naveo da je i sam učestvovao u tim dogovorima oko predstojeće posete PKB-u.
Ministarstvo energetike je ranije najavilo da će najkasnije u maju ili junu biti objavljen tender za izbor strateškog partnera za RTB Bor, kao i da bi RTB mogao da dobije partnera u 2018. godini.
Očekujem da ćemo čitav model imati najkasnije u maju ili junu i da ćemo tada objaviti i poziv za prikupljanje ponuda potencijalnih strateških paratnera. U 2018. bi mogli da očekujemo strateškog partnera, rekao je Antić.
Istakao je da su za RTB Bor zainteresovane velike kineske, ruske i kanadske kompanije, koje već mesecima unazad prate poslovanje RTB.
Naveo je da će uslov biti da strateški partner obezbedi 300 do 330 miliona dolara za investicije u RTB.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u martu sa predstavnicima kineske kompanije “Zijin”, koji su preneli da su zainteresovani za učešće na tenderu za strateško partnerstvo u RTB Bor i da imaju ozbiljne razvojne planove za tu kompaniju.
Vučić je poručio da je kineska kompanija “Zijin” dobrodošla na budućem tenederu, s obzirom na tradicionalno prijateljstvo dveju zemalja. Predstavnici “Zijin Majning Grupe” su naveli da imaju ozbiljne razvojne planove za kompaniju RTB Bor, ali i za ceo region, izrazivši nameru da ulože više stotina miliona dolara u modernizaciju proizvodnje i restrukturiranje kompanije, koja bi bila organizovana u skladu s najvišim svetskim standardima.
Kada je reč o privatizaciji PKB-a, još ne postoji konačna odluka o strategiji privatizacije i o tome da li će država zadržati kontrolu nad tim preduzećem.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović je ranije rekao ima više opcija i da jedna od njih je da država zadrži učešće, što bi značilo da bi morala da investira u obnovu tog preduzeća.
Ali, država nema para za investicije. Bez njih nema PKB-a, jer tamo je potrebno da se uloži bar 100 miliona evra, istakao je Nedimović.
Precizirao je da bi u toj korporaciji morale da budu revitalizovane farma i prerada, a potreban je i novi sistem za navodnjavanje, za šta se traži partner.
Prema pisanju medija, početkom 2017. godine interesovanje su između ostalih pokazali Industrija mesa “Matijević”, “MK grupa”, kao i “Al Dahra” iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Lekovito bilje iz Srbije za kinesko tržište
Kina želi da investira u gajenje lekovitog bilja u Srbiji za kinesko tržište, ali i da napravi fabriku za preradu, izjavio je ambasador Kine Li Mančang.
On je rekao da tim povodom u Srbiji boravi kineska delegacija koja je posetila Ministarstvo poljoprivrede u cilju uspostavljanja saradnje na proizvodnju lekovitog bilja, kao i da je kineska strana ponudila četiri ili pet vrsta kineskih lekovitih biljaka koje bi mogle da se uzgajaju u Srbiji.
Smatramo da klima u Srbiji odgovara gajenju ovakvih biljaka, kazao je Li.
Na sastanku su pomenuta dva modela. Jedan model je da kineska strana ponudi seme biljaka i da se postigne dogovor o otkupnoj ceni za kinesko tržište. Drugi model je da kineska strana zakupi zemljište za uzgoj biljaka i zaposli radnike u Srbiji koji žele da rade na tome, naveo je Li.
Kako kaže, tek će se razgovarati o detaljima tog zajedničkog poduhvata, a mišljenje će dati i instituti za biljke u Srbiji.
Li je rekao u Privrednoj komori Srbije da bi u slučaju zajedničke proizvodnje lekovitih biljaka Kina mogla da uvozi sve što se proizvede u Srbiji.
Ističe da bi i u tom slučaju celokupna proizvodnja Srbiji bila mala za potrebe Kine.
Ambasador je napomenuo da još nije nema međudržavnog sporazuma o izvozu srpske pšenice i kukuruza i da bi na tome trebalo da se poradi.