Katastar radi trećinom kapaciteta
Građani Srbije koji su juče otišli na neki od šaltera ili drugih službi Republičkog geodetskog zavoda, imali su sve šanse da se vrate kući obavljenog posla.
Posle gotovo četiri meseca štrajka, službe Republičkog geodetskog zavoda ponovo su počele da rade, istina ne punim kapacitetom. Sada je na snazi minimum procesa rada i poslove obvalja 30 odsto zaposlenih. Odlukom Vlade Srbije, doneta je Uredba koja određuje minimum procesa rada. To će sigurno obradovati sve koji imaju posla u RGZ-u Srbije, a posebno građane koji čekaju da realizuju stambene kredite vezane za hipoteke. U novosadskim odeljenjima se juče radilo, a oko podneva nije bilo gužvi i redova.
Pomenutom odlukom Vlade taksativno su nabrojani poslovi koji se moraju obavljati u celini, i to u sektorima informatike i komunikacionih tehnologija, geodetskih poslova, strateškog razvoja, pravnih poslova, nadzora i kontrole, kao i Katastra nepokretnosti. Potonja služba će tokom štrajka, a u okviru minimuma procesa rada, izdavati kopije planova i uverenja iz elaborata i baze premera. Dok bude važio režim minimuma procesa rada, strankama će biti dostupna i prijemna kancelarija u službama katastra nepokretnosti. To znači da će im biti omogućeno da podnose zahteve za upis i izdavanje lista nepokretnosti, što je i jedna od češćih usluga koje se od službe traže.
Stanke i tokom minimuma procesa rada mogu dobiti kopije katastraskih planova, baze premera, uverenja iz elaborata. Takođe, strankama je omogućeno da podnesu zahtev za kopiju planova vezanih za bezbednost zemlje.
Mnogi koji su prethodnih meseci obilazili poslovne jedinice RGZ-a nailazili su na zaključana vrata, pa se juče u Novom Sadu u prostor gde su šalter-sale moglo nesmetano ući. Naime, odlukom o minimumu procesa rada koju je donela Vlada Srbije reguliše se i da tokom radnog vremena vrata Službe katastra ne smeju biti zaključana. Kontrolu ulaza i izlaza mogu sporovoditi samo oni koje je Zavod ovlastio.
Građani imaju brojne poslove u jedinicama RGZ-a širom zemlje, a zamerke zbog štrajka koji je trajao više meseci su, osim njih, imale i banke. Naime, štrajk je gotovo zaustavio realizaciju stambenih kredita, a pošto se kod nas baš stanovi, ali i druge nekretnine, kupuju uglavnom uz stavljenje hipoteke na to što se pazari, problem je i za banke i za klijente bio nerešiv. Sada građani mogu da upišu hipoteku, a zatim i da zahtevaju brisanje ukoliko je obaveza ispunjena i za to su se stekli uslovi. Od uverenja koja se izdaju, a za koja se mogu podneti zahtevi, tu su i promena pravnog statusa objekta, uverenja o identifikaciji parcele, uverenje o istoriji promene na nepokretnosti, te promeni naziva ulice i kućnog broja.
Kada je štrajk počeo, mnogi su očekivali pomoć od e-Uprave, odnosno da će ono što se zbog štrajka nije moglo dobiti na šalteru, moći da ostvare elektronskim putem. Međutim, prekid rada pođednako se odnosio i na redovne šaltere, odnosno službe, i na elektronske, pa sada i e-usluga radi s trećinom kapaciteta.
D. Vujošević