Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Evropa širom otvara vrata za naše radnike:  Nikad lakše do posla u Nemačkoj, Sloveniji...

02.09.2019. 12:19 12:22
Piše:
Foto: Dnevnik (Filip Bakić)

Odlazak naših građana na rad put zemalja Evropske unije do sada je bio povezan s nizom prepreka.

Posao su veoma teško mogli da dobiju jer je bilo veoma teško obezbediti radnu dozvolu. Međutim, sada se situacija značajno promenila jer su mnoge zemlje  EU suočene su s problemom nedostatka radnika i zbog toga su otvorile svoje granice i za građane zemlja koje nisu članice.

Pored samostalnog odlaska na rad u inostranstvo može se otići i preko državnih instiucija, što je za radnike i najbolje jer je tada stepen zaštićenosti njihovih radnih prava, kao i sigurnost posla izevsnija. Šansu da se na taj način zaposle u inostranstvu od početka ovog meseca imaju građani naše zemlje koji su zainteresovani da rade u Sloveniji. Naime, juče je stupio na snagu sporazum o zapošljavanju državljana Srbije u Sloveniji, koji je ratifikovan u maju i koji će značajno olakšati zapošljavanje srpskih državljana u Sloveniji. Sva posredovanja prilikom zapošljavanja obavljaće se u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, a sporazumom su definisana prava i obaveze i poslodavaca i nezaposlenih lica i obezbeđena efikasna zaštita prava radnika u drugoj državi, odnosno oni će imati jednak tretman s državljanima Slovenije.


Neko se vrati, a neko ne

Radne migracije su uobičajene - van zemlje u potrazi za radnim mestom odlazili su, odlaze i odlaziće i građani drugih država, ne samo Srbije. Nekad je motiv bolja zarada, nekad napredovanje u karijeri, nekad usavršavanje, ponekad radoznalost... Mnogi se vrate vrzo, mnogi ostanu nekoliko decenija, ali je i mnogo onih koji zauvek ostanu da žive u zemlji u koju su otišli da rade nekoliko meseci - jer su osnovali porodice, stekli prijatelje, uspostavili poslovne i životne kontakte...


Od početka naredne godine građanima naše zemlje biće lakše da nađu posao i u Nemačkoj jer će početi primena novog zakona o zapošljavanju u toj zemlji. Po rečima direktora NSZ Zorana Martinovića, za sada se ne zna kako će nemačka strana ceniti ravnopravnost kvalifikacija u skladu sa standardima koji važe u toj zemlji.  -  Sarađujemo s Nemačkom agencijom za zapošljavanje u nekim drugim oblastima, ali u pogledu tog zakona za sada ne - rekao Martinović - Videćemo da li oni očekuju  saradnju s nama ili će raditi jednostrano, s obzirom na to da će oni ceniti i vrstu kvalifikacija i izjednačnost tih kvalifikacija s njihovim standardima i uslove pod kojima će naši državljani ulaziti u Nemačku, sticati radne dozvole i raditi. Siguran sam da će novim zakonom biti olakšan odlazak i zapošljavanje u Nemačkoj, i   očekujem veliko interesovanje.

Martinović je istakao da prema tom zakonu građanin može da se useli kako bi radio ili tražio prikladan posao, a da nije neophodno da ima posao da bi dobio dozvolu za boravak, što je obaveza u pojedinim zemljama. Po njegovim rečima, s Nemačkom se najintenzivnije sarađuje u oblasti medicinske delatnosti i medicinsko osoblje iz Srbije u Nemačkju odlazi pod vrlo jasnim uslovima, kao i da ta pojava nije tako masovna, bar što se tiče odlaska preko NSZ.

- Odlazak medicisnkog osoblja nije alarmantno da bismo mogli da kažemo da će to ugroziti naš zdravsteni sistem jer na evidenciji uvek ima oko 7.000 medicinskih sestara i tehničara koji čekaju posao, a godišnje se, preko NSZ kroz saradnju sa Nemačkom zaposli njih oko 500. Pored kadra medicinske struke Nemci su najviše tražili vozače. Uz to, potrebni su im i sezonski radnici u poljoprivredi, ali se u tom segmentu nismo dogovorili jer su ponuđeni uslovi koje naša strana nije mogla da prihvati – nije bio definisan način uplate penzijskog staža jer u toj oblasti u Nemačkoj poslodavac nema tu vrstu obaveze. To naravno, ne znači da naši državljani neće odlaziti i bez tog sporazuma i da neće nalaziti neki drugi način da se zaposle u Nemačkoj. Veliki broj vozača u Nemačku nije otišao preko NSZ, pa mi se čini da više odlaze preko agencija za zapošljavanje ili posao nalaze zahvaljujući poznanstvima - rekao je Martinović.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar
Za naše radnike nemačka vrata nisu zatvorena

Za naše radnike nemačka vrata nisu zatvorena

27.09.2015. 21:45 13:33