Direktor NTP NS Nebojša Drakulić: Inovativna zajednica sjajnih ideja
NOVI SAD: Naučno-tehnološki park u Novom Sadu, najmlađi u državi, u decembru je obeležio prvu godinu od otvaranja vrata za kompanije i startape, a direktor Nebojša Drakulić za "Dnevnik" objašnjava šta se krije iza ovog naziva i zgrade od stakla i betona na uglu Bulevara cara Lazara i Fruškogorske ulice. Ujedno, Drakulić otkriva i razloge zašto je 19.000 kvadrata malo za sve one koji bi da posluju na ovoj adresi.
Šta je zapravo Naučno-tehnološki park u Novom Sadu?
- Naučno-tehnološki park Novi Sad, čiji je osnivač Autonomna pokrajina Vojvodina, sagledavamo najpre kao mesto sjajnih ideja i kao inovativnu zajednicu koja pruža infrastrukturne i stručne usluge svojim članicama-visokotehnološkim i srednjetehnološkim privrednim društvima, inovacionim organizacijama, naučno-istraživačkim i visokoškolskim ustanovama, s ciljem što brže primene i razvoja novih tehnologija, kao i radi stvaranja i plasmana novih proizvoda i usluga na tržištu. Osnovni cilj osnivanja i razvoja NTP Novi Sad je ubrzani tehnološki razvoj grada Novog Sada, Autonomne Pokrajine Vojvodine i Republike Srbije. Takođe, NTP NS je mesto koje stavljanja u fokus ohrabrivanje mladih za tehnopreduzetništvo i inovacije i pruža mogućnost studentima da potraže dodatne informacije, da učestvuju u obukama, predavanjima, kursevima i gde imaju priliku da potraže svoju šansu za stipendiranje, stručnu praksu ili zaposlenje u nekim od najmoćnijih kompanija u Srbiji. NTP NS, kao najmlađi park u državi, na jednom mestu i na jedinstven način ujedinjuje nauku i privredu. Lokacija pametne zgrade NTP-a, koja je pozicionirana u širem centru grada Novog Sada, orijentisana ka Kampusu Univerziteta je još jedna značajna karika u povezivanju svih činilaca značajnih za što kvalitetniji razvoj ekosistema.
Koja je njegova namena i svrha?
- Namena i svrha NTP Novi Sad je da privuče domaće i strane inovativne tehnološko-razvojne kompanije, stvori uslove za razvoj ekonomije zasnovane na znanju, to jest komercijalizaciji inovacija nastalih u procesu istraživanja i razvoja, pospeši izvoz proizvoda i usluga sa dodatnom vrednošću i samim tim ojača konkurentsku poziciju naše privrede. Paralelno sa tim, NTP Novi Sad intenzivno radi na stvaranju uslova za osnivanje i razvoj većeg broja startap preduzeća. Na ovaj način stvaraju se uslovi za zapošljavanje mladih visokoobrazovanih kadrova i povratak naših stručnjaka iz inostranstva, čime će svoju ekonomsku egzistenciju ostvariti u Srbiji.
Nova zgrada na vidiku
Govori se i o proširenju NTP-a u Novom Sadu?
- Imajući u vidu ograničene infrastrukturne kapacitete NTP Novi Sad, biće uvedene aktivnosti na širenju mreže i jačanju seta usluga virtuelnim članovima, kako bi se dodatno podstakao razvoj inovativnog sektora i uticaj inovacija proširio van ograničenog kapaciteta objekta NTP Novi Sad. Usled velike zainteresovanosti za članstvo, „Naučno- tehnolški park Novi Sad“ d.o.o. je u 2022. godini pokrenuo izradu planske dokumentacije, koja će obezbediti planski preduslov za izgradnju još jednog objekta Naučno-tehnološkog parka. U 2023. godini, nakon usvojenih izmena Plana detaljne regulacije Univerzitetskog kompleksa u Novom Sadu, obezbeđena je izrada i projektne dokumentacije za izgradnju nove zgrade parka, čime će se proširiti kapaciteti institucije. Planirana nova zgrada je predviđena na parceli u Univerziteskom kampusu, koja je u svojini APV. Izgradnja nove zgrade Parka će omogućiti i drugim kompanijama i startapovima članstvo u Parku, s obzirom da postojeći kapaciteti nisu dovoljni za sve zainteresovane.
Ko su članice NTP-a i koliko ih danas ima i na koji način se postaje član?
- Od septembra 2021. godine NTP NS raspisao je ukupno pet javnih poziva za prijem članica: tri javna poziva za tehnološko-razvojne kompanije i dva javna poziva za startap kompanije i timove. Kao rezultat raspisanih javnih poziva, danas NTP NS broji ukupno 29 članica: od toga dva Instituta, 11 tehnološko-razvojnih kompanija i 16 startap kompanija. U NTP NS nalaze se dva naučno-istraživačka instituta: Institut za veštačku inteligenciju, koji se bavi istraživanjima koja se odnose na primenu veštačke inteligencije u različitim oblastima i Istraživačko-razvojni institut za informacione tehnologije biosistema "Biosens", koji razvijaju informacione tehnologije biosistema. U oblasti automotiv industrije delatnost obavljaju četiri članice, kompanije koje se bave razvojem i primenom inovativnih rešenja u ovoj oblasti i posluju na svim kontinentima: Norma Grupa LLC, Continental Automotive Serbia, ZF Serbia i Novelic. U oblasti razvoja softverskih proizvoda i pružanja usluga naše članice su: Vega IT, Schneider Electric, Lanaco, Syrmia, Plassido, Open Fyle i kompanija 3Lateral iz industrije kompjuterskih igara. NTP NS kao deo šire institucionalne podrške razvoju privrede, zasnovane na inovacijama, sa ponosom predstavlja i svoje startap kompanije, koje se nalaze u različitim fazama razvoja, ali sa istim zajedničkim ciljem - da kroz kreiranje novih inovativnih rešenja doprinesu unapređenju domaće ekonomije i kvalitetu života u celoj društvenoj zajednici. Shodno odredbama zaključenog ugovora sa članicama, stručna komisija osnovana od strane NTP NS jednom godišnje realizuje evaluaciju, odnosno kontinuirani monitoring napretka članica koji su u NTP Novi Sad, a u pravcu ocene postavljenih projektnih ciljeva. S obzirom na izuzetno veliko interesovanje za članstvo u NTP NS, želim da najavim da će NTP NS krajem januara raspisati otvoreni javni poziv i za tehnološko - razvojne kompanije i za startap kompanije za članstvo u NTP NS, koje mogu, ukoliko ispune konkursne uslove, doprineti razvoju inovacionog ekosistema u regionu i razviti modele i aktivnosti koji će doprineti razvoju ekonomije zasnovane na znanju.
Da li postoje neki merljivi pokazatelji uticaja NTP-a na rast privrede u gradu i pokrajini?
- Već u prvoj godini poslovanja članice NTP NS zaposlile su oko 1.000 visokoobrazovanih stručnjaka iz oblasti informacionih tehnologija. Postoji, za sad, zvaničan podatak na nivou države da je izvoz srpskog IT-ja u 2022. godini premašio dve i po milijarde evra, od čega je suficit preko 1,5 milijarde evra, a da je u proteklih godinu dana svako drugo novo radno mesto bilo u IT sektoru. Za ovaj rast i sve veću popularnost pomenute industrije zaslužni su najvećoj meri naučno-tehnološki parkovi.
Koji su planovi NTP-a i kakva je njegova budućnost?
- Naučno-tehnološki park Novi Sad će i u 2023. godini nastaviti sa realizacijom Javnog poziva tehnološko-razvojnim kompanijama i startap kompanijama za članstvo u NTP NS, uz kontinuirani monitoring napretka članica koje su već u NTP NS, intenzivno raditi na identifikaciji subjekata koji mogu doprineti razvoju inovacionog ekosistema u regionu, iz privatnog sektora, javnog sektora, naučno-istraživačkog sektora, uključujući i fizička lica, i razviti modele i aktivnosti koji će pospešiti saradnju među njima i koji će doprineti razvoju ekonomije zasnovane na znanju, a takođe identifikovati i prioritetne potrebe ključnih ciljnih grupa i zainteresovanih strana i u skladu sa tim definisati prioritetne aktivnosti NTP Novi Sad u oblasti razvoja inovacionog ekosistema.
Svetozar Krstić