Brnabić: Radovi u KCV-u značiće mnogo za čitavu Vojvodinu; Radove obišli i Vučević i Mirović
NOVI SAD: U punom jeku su radovi na izgradnji potpuno novih lamela B i C Kliničkog centra Vojvodine (KCV), a po završetku radova tu će biti smešteno gotovo 400 ležajeva i 16 operacionih sala na preko 30.000 kvadratnih metara.
Prema rečima premijerke Ane Brnabić, radovi u KCV-u značiće mnogo za čitavu Vojvodinu, ali je to gradilište samo mali deo onoga što Srbija danas ulaže u svoj zdravstveni sistem.
Brnabić je podsetila da je u okviru projekta "Jedna milijarda evra u zdravstvo", koji je 2017. godine inicirao predsednik Aleksandar Vučić, urađeno već veoma mnogo, kao i da se trenutno na radi na izgradnji novih, ali i rekonstrukcijama domova zdravlja, opštih bolnica i kliničkih centara u Srbiji.
"Radi se u Pirotu, Prokuplju, Smederevskoj Palanci i Loznici na Opštim bolnicama. Ovi blokovi B i C KCV-a počeli su da se rade pre više od 30 i bili su, kao i mnogi objektu, godinama u sivoj fazi. Sada su ovakvi objekti slika svega ono što je Srbija danas - Srbija u kojoj se gradi i u kojoj se radi", kazala je Brnabić prilikom obilaska radova na proširenju KCV-a.
Dodala je da se neki projekti u zdravstvu finansiraju i direktno iz budžeta, kakav je bio slučaj i sa potpuno rekonstruisanom Klinikom za interne bolesti u okviru KCV-a, a u koju je uloženo sedam miliona evra.
Ona se zahvalila i Evropskoj investicionij banci (EIB) koja je, kako je istakla, imala razumevanja i sluha za projekte i ulaganja u zdravstvenim sistem širom Srbije, podsetivši da je EIB pomogao i prilikom rekonstrukcije dela Kliničkog centra Srbije, ali u gradnji potpuno novog Kliničkog centra u Nišu.
Ona je istakla da je prezadovoljna sa svim onim što se radi u Novom Sadu, najavivši novi dolazak u najveći grad severne pokrajine tokom sledeće nedelje, kada će biti postavljanje kamena temeljca za početak radova na, kako je navela, ozbiljnoj investicija za koju se Vlada zajedno sa Pokrajinom i Gradom Novim Sadom pripremala pune četiri godine.
Radovi u KCV obuhvataju dogradnju lamela B i C Urgentno dijagnostičkog centra površine od preko 33.000 kvadratnih metara, a planirana je i izgradnja direktne topla veza sa Poliklinikom, Internom klinikom i Urgentnim centrom.
U okviru lamele B i C planiran je i hiruški blok koje će se sastojati od 16 operacionih sala, jedinica intezivne i poluintezivne nege sa ukupno 348 kreveta, 22 kreveta za hiruršku intenzivnu negu, 24 kreveta na poluintenzivnoj hirurškoj nezi i 14 kreveta za jedinicu za transplantacionu hirurgiju u okviru potpuno nove jedinice Kliničkog centra Vojvodine. Blokovi će imati ukupno 10 liftova i četiri stepenišna jezgra.
Ugovor o izgradnji i rekonstrukciji Kliničkog centra Vojvodine potpisali su 27. novembra ministar zdravlja Zlatibor Lončar i izvršni direktor Konzorcijuma ” GH Holding ” Gregor Jernejc.
Glavni projekat je završen 2015. godine, a građevinska dozvola je dobijena oktobra 2016. godine. Za izvođača radova na tenderu je izabran Konzorcijum “GH Holding” iz Ljubljane i Delta Inženjering iz Beograda.
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, predsednik Skupštine APV Ištvan Pastor, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i šef Regionalne kancelarije Evropske investicione banke za Zapadni Balkan Alesandro Bragonzi obišli su radove na rekonstrukciji i dogradnji Kliničkog centra Vojvodine. Prema rečima direktorke KCV Edite Stokić to je gradilište lamela B i C Urgentno-dijagnostičkog centra, koji će obuhvatiti oko 30 000 m2, raspolagaće sa 348 postelja i 16 operacionih sala. Prizemlje će sublimirati dijagnostičke procedure radiologiju, laboratoriju i nuklearnu medicinu, a drugi, treći i četvrti sprat su rezervisani za hirurške grane medicine.
- Deluje za nepoverovati šta se sve dešava u Novom Sadu. Juče je počela izgradnja nove bolnice koja je sada Kovid, a sutra će biti gradska, a evo i projekat koji stoji decenijama konačno punom parom ide napred i dobićemo Klinički centar kakav ovaj deo Srbije zaslužuje. Ovo su veliki dani za naše zdravstvo bez kojeg nemamo budućnost, a da bi budućnost bila izvesnija moramo nastaviti proces vakcinacije. Sa jučerašnjim danom u Novom Sadu je vakcinisano 125 000 građana, od toga 84 000 njih potpuno. U procentima to je 39,8 posto populacije, ali nema stajanja. Apelujem na mlade i na one između 50 i 60 godina da se vakcinišu, da zaštite sebe i svoje porodice, pa da se svi što pre vratimo normalnom životu – naglasio je gradonačelnik Miloš Vučević.
- Ovo gradilište je samo mali deo mnogo šireg projekta ''Jedna milijarda evra u zdravstvo Republike Srbije'' koji je inicirao predsednik Aleksandar Vučić 2017. godine. Već smo završili mnoge objekte, izvode se radovi širom Srbije, a do 2025. godine moramo da završimo taj projekat. Neke obnove sami finansiramo iz budžeta Srbije i Pokrajine, a značajnu podršku nam pruža Evropska investiciona banka. Klinički centar Niš je prvi ikada koji je u potpunosti završen, radimo na KC Srbije i prva faza rekonstrukcije biće završena do kraja ove godine, a krenuli smo evo i KC Vovjodine i radimo projektnu dokumentaciju za Klinički centar Kragujevac. Po tome se vidi da je Srbija danas jaka i odgovorna zemlja koja se gradi – istakla je Ana Brnabić.
Šef Regionalne kancelarije za Zapadni Balkan Alesandro Bragonzi rekao je da je Evropska investiciona banka strateški partner Vlade Srbije, te da je do sada EIB uložila 250 miliona evra u obnovu 20 bolnica.
„Ne prestaju naši zajednički napori da rekonstruišemo klinike i bolnice širom zemlje, kako bi zdravstvena usluga i uslovi lečenja bili unapređeni, efikasniji i bolji. Građani i zdravstveni radnici koji su u protekloj godini izneli veliki teret u borbi protiv kovida-19, to i zaslužuju. Očekujemo da će ovaj posao u Vojvodini biti završen za dve do tri godine, kada ćemo imati kompletno rekonstruisan zdravstveni sistem”, izjavio je danas predsednik Mirović, nakon obilaska radova na rekonstrukciji i dogradnji B i C lamele Kliničkog centra Vojvodine s predsednicom Vlade Anom Brnabić.
Prema Mirovićevim rečima, Kamenica 3 biće završena do kraja naredne godine, a u toku je i priprema projektne dokumentacije za Kliniku za stomatologiju Kliničkog centra Vojvodine.
„Mnogo dobrih vesti u ovoj oblasti, paralelno radimo na više projekta, što će doprineti da imamo najsavremeniji zdravstveni sistem“, kazao je Mirović.
„Ovo je samo jedan deo većeg Projekta—jedna milijarda evra uložena u zdravstvo, koji je predsednik Aleksandar Vučić inicirao 2017. godine. U okviru toga, završeni su radovi na mnogim projektima, i dokaz su koliko je Srbija jaka i odgovorna. Ovaj objekat, koji je stajao decenijama, svedok je koliko je naša zemlja bila slaba za vreme bivših vlasti”, izjavila je je predsednica Brnabić i istakla da narednih dana počinje izgradnja Instituta Biosens.
„Danas je dan koji nosi u sebi simboliku služenja, i taj osećaj nas je okupio. Ova investicija je od izuzetnog značaja za Vojvodinu”, izjavio je predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor.
„Projekat koji je stajao decenijama radi se punom parom. Konačno ćemo dobiti KCV kakav Vojvodina zaslužuje. Ovo su veliki dani za naše zdravstvo, jer bez zdravstva nema ni budućnosti“, kazao je gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.
„Novi objekat KCV obuhvatiće 30.000 kvadratnih metara, imaće 340 bolničkih postelja i 16 operacionih sala”, izjavila je direktorka Kliničkog centra Vojvodine prof. dr Edita Stokić. Tom prilikom, ona je istakla da će navedenim projektom znatno biti unapređen rad KCV-a, imajući u vidu to da je u KCV-u, samo u prva četiri meseca ove godine pregledano 120.000 pacijenata i urađeno 4.000 operacionih zahvata.
„Zajedno s Vladom Republike Srbije, radimo na stvaranju efikasnijeg zdravstvenog sistema koji može da odgovori na sve potrebe i izazove”, poručio je direktor Regionalnog predstavništva EIB Alesandro Bragonzi.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas da će se u proširenim objektima zdravstvenih ustanova na teritoriji Novog Sada i Vojvodine zaposliti svi potrebni zdravstveni radnici.
On je nakon obilaska radova na izgradnji novih blokova Kliničkog centra Vojvodine rekao da niko ne treba da se sekira jer Srbija ima dovoljno kadrova, za razliku od brojnih evropskih zemalja koji nemaju koga da zaposle.
"Kod nas to nije slučaj, ovde će se zaposliti svi potrebni medicinski radnici, a razmišljamo da uskoro i medicinari uđu u tu kategoriju ljudi koji dobijaju mogućnost kupovine jeftinijih stanova, kao što sada mogu da učine zaposleni u strukturama bezbednosti", naveo je Lončar.
Lončar je ocenio i da će povoljniji uslovi za kupovinu nekretnina uticati na to da medicinski radnici u još većoj meri ostaju u Srbiji, kao i da su u poslednje vreme medicinarima povećane plate, nabavljena bolja oprema za ustanove u kojima rade, kao i da su oni često bili na raznim usavršavanjima.
Lončar je omaškom rekao da je od početka epidemije od posledica korona virusa u Novom Sadu preminulo 1.100 osoba, ali je kasnije u izjavi za Tanjug precizirao da je reč o broju umrlih u Vojvodini.
On ističe da Ministarstvo ništa ne krije i da su svi podaci transparentni, pa tako i oni o broju umrlih od kovida.
Komentarišući navode predsednika Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da je tokom marta meseca 2021. godine u Srbiji broj umrlih od kovida veći za 50 odsto nego u istom mesecu prethodne godine, Lončar je poručio Đilasu da se ne bavi zdravstvom jer je očito da se u to ne razume.
"On navija za što veći broj umrlih, to mu je politika, širi paniku među građanima i hoće da bude pametan sa jednim delim statistike, a to se ne gleda tako. U celoj Evropi broj umrlih je povećan, ali da biste imali precizne podatke morate uzeti čitavu godinu u razmatranje", rekao je Lončar.
Prema Lončarevima navodima vrlo je štetno kada se u tako ozbilje stvari mešaju oni koji su nestručni i zlonamerni.
"Đilas neka nastavi da gleda kako da krade i šta će da radi sa Mauricijusom i kako će vraćati sekunde unazad da bi uzeo što više novca, a u zdravstvo neka se ne meša", naveo je Lončar.