Bojović: Transportna zajednica-brži protok robe,više investicija
BEOGRAD: Odluka da Beograd postane sedište Transportne zajednice Zapadnog Balkana je privilegija i odgovornost, kaže dekan Saobraćajnog fakulteta Nebojša Bojović i dodaje da taj projekat podrazumeva integraciju prostora od 20 miliona ljudi.
"Odluka je logična i nastavak dogovora koji je napravljen u julu mesecu između zemalja članica. Transportna zajednica podrazumeva integraciju prostora od 20 miliona ljudi, a pravi efekti se postižu samo na većem tržištu", pojasnio je Bojović jutros za RTS.Bojović je dodao da to istovremeno znači i harmonizaciju u onim segmenmtima koji već postoje u EU, skraćenje transporta, mogućnost investicija, prevoz koji će biti po standardima EU, da roba ne čeka na granicama.
"To podrazumeva da je transport SMART, da je inteligentan, da počiva na digitalizaciji, da je održiv, da će narednim generacijama omogućiti da uživaju u blagodetima i da podrzumeva očuvanje životne sredine", naglasio je dekan.Govoreći o autoputu Beograd- Sarajevo i mogućoj trasi tog puta, Bojović je rekao da postoji nekoliko opcija, ali da struka treba da da odgovor.
"Postoje saobraćajne studije, tokovi putnika i dobara, intenzitet saobraćaja. Ideja je da povezuje ljude, mislim da isključivo tako treba pristupati", rekao je Bojović.Upitan za revitalizaciju pruge Beograd- Budimpešte on je rekao da je to važna i značajna vest i da je bitno da se Srbija pojavi na TENT mreži.
"To je mreža evropskih koridora, to je put ka integeraciji u EU. To znaci da granica prakticno nema i to je izazov ne samo u tehnickom smislu. Bliži smo nego ikada tome da nam vozovi idu velikim brzinama. Radi se o jednom o najvecih projekata i u roku od tri godine, mislim da cemo moci da se pohvalimo vozovima sa velikim brzinama", objašnjava Bojović.
Napominje da je Srbija zemlja tranzita i da treba koristiti prednosti Koridora 10.
EK: Beograd zasluženo sedište Transportne zajednice
BRISEL: Izbor Beograda za sedište Transportne zajednice za Zapadni Balkan zasnovan je na zaslugama, izjavila je danas evropska komesarka za transport Violeta Bulc. "Imali smo različite ponude na stolu i nakon pažljivog razmatranja, izabrana je ona koja je najviše odgovorila kriterijumima koje smo postavili. Veoma sam srećna što je juče u Briselu konsenzusom potvrđen izbor sedišta i, pre svega, što će sedište biti u regionu", istakla je Bulc za Tanjug.
To će, kako ocenjuje, zaista ojačati osećaj "vlasništva" nad ovim projektom kod svih strana na Zapadnom Balkanu koje bi mogle da doprinesu njegovoj uspešnoj implementaciji."Pakt o osnivanju Transpotne zajednice označava početak nove ere saradnje između Evropske unije i strana na Zapadnom Balkanu, kao i povezivanje čitave Evrope. Prvo, on jasno pokazuje da je region spreman da sarađuje i zajednički sprovodi neophodne reforme", ističe Bulc.
Prema njenim rečima, to donosi stabilnost i predvidljivost - okruženje koje će privući investicije u region. "Drugo, Zapadni Balkan će s ovim sporazumom usvojiti i primeniti čitav niz evropskih transportnih pravila, propisa i standarda, i sve to pre zvaničnog proširenja EU. Oni će, praktično, postati deo unutrašnjeg tržišta EU u skoro svim transportnim sektorima čim budu spremni", napominje komesarka EU za transport.
Na taj način će, ukazuje Bulc, značajno biti povećana efikasnost regionalne transportne mreže, a bolje transportne veze znače da će region moći da izvozi na velika tržišta, da privuče ulaganja i u druge sektore osim transporta i da podigne aktivnost turističke privrede.
"Konačno, ovaj sporazum predstavlja ključno sredstvo za poboljšanje svakodnevnog života građana i preduzeća, doprinoseći izgradnji dobrosusedskih odnosa, promovisanju mira i pomirenja u regionu i ubrzanju pregovora o pristupanju EU".