Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mlade treba školovati za radno mesto, a ne za biro rada

11.02.2017. 21:07 13:52
Piše:

radna mesta čim izađu iz školske klupe. Ondašnja Jugoslavija imala je škole učenika u privredi iz kojih su se obezbeđivali kadrovi za privredu koja je onda bila sigurna i jedino -  državna. Tako su ondašnji sredoškolci znali da čim završe školu, a uz praksu koju su nekoliko godina sticali u preduzećima, imaju obezbeđeno radno mesto. Danas je priča sasvim, sasvim drugačija...

Sigurne privrede više nema, a pogotovo nema one čiji je vlasnik država. Domaći i strani investitori su ti koji diktiraju privredu, ako se izuzmu državna javna preduzeća, i oni su ujedno i ti koji određuju koja proizvodna zanimanja su im potrebna, a koja ne, bez obzira na kvalifikacionu strukturu nezaposlenih na evidenciji NSZ. U takvoj situaciji privrednici  bi trebalo da budi ti koji će se potruditi da unapred ulažu u radnu snagu, odnosno profile radnika koji im trebaju u skladu sa proizvodnjom u pogonima, a to podrazumeva da imaju posebne sporazume sa obrazovnim institucijama. Jeste da na evidenciji nezaposlenih u Srbiji postoji rezervna armija onih koji bi bilo šta radili, ali problem je u tome što  malo njih ima konkretno znanje i veštinu i to do te mere da odmah mogu da rade. U to su se uverili oni koji bi ovde da otvaraju ili su to već učinili tekstilne i obućarske kompanije pa su sad u velikom problemu da nađu krojače i obućare.  Zbog toga se dolazi do apsurdne situacije da poslodavaci kukaju kako nemaju dovoljno kvalifikovane radne snage, a da s druge strane postoji oko 700.000 nezaposlenih, kao i mnogo onih koji se školuju za biro rada, jer je već sada jasno da njihova zanimanja nisu potrebna tržištu.
 
Takvo stanje mora pod hitno da se menja, a nadležni te promene najavljuju već od ove godine.  Obrazovanje ima volju da uvede dualno obrazovanje i da školuje kadrove koji su privredi potrebni, ali nedostaje dobra volja poslodavaca koji bi to morali delimično i da  finansiraju, a za uzvrat bi za nekoliko godina imali sigurnu i obučenu radnu snagu. Na nedavnom okruglom stolu o dualnom obrazovanju čulo se da bi to poslodavce koštalo samo u početku, ali bi im se zato višestruko vratilo time što bi dobijali obučene i vične radnike koji odmah startuju u radu.  Strane kompanije koje posluju u Srbiji na vreme su shvatile da moraju ulagati u obrazovanje mladih kadrova ukoliko žele da uvećavaju profit i da im se investicije isplate. Tako je nemački “ Boš“ još 2014. godine u saradnji sa Tehničkom školom “ Milenko Vekić Neša” u Pećincima pokrenuo projekat školovanja industrijskih mehaničara, da bi prošle godine  prva generacija ovog obrazovnog profila dobila ugovor o radu  i postala deo velikog privrednog giganta. Generalna direktorka kompanije “Boš Srbija” Jovanka Jovanović istakla je da su oni “pionir” uvođenja trogodišnjeg programa dvojnog obrazovanja.
 
- Ovo je prva opština i prva škola u Srbiji u kojoj je uveden ovakav sistem obrazovanja. U ovaj projekat sko krenuli 2014. godine, kada smo prepoznali da na tržištu postoji nedostatak za poziciju industrijski mehaničar. Učenici su kod nas obavljali praktičnu obuku – rekla je Jovanka Jovanović.
Da mlade ne treba školovati za evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje već za konkretno radno mesto, smatra i Dalibor Berić, GM nemačke kompanije IGB Automotiv iz Inđije. On za “Dnevnik” objašnjava da je ova kompanija još školske 2013/2014. uvidela značaj i potrebu stručnog usavršavanja mladih ljudi, pa je iste godine potpisan i prvi Protokol o saradnji sa Tehničkom školom “Mihajlo Pupin” iz Inđije, koji je učenicima mogućio izvođenje stručne prakse u ovoj kompaniji.
 
- Saradnja je uspostavljena i sa Fakultetom tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu i Ekonomskim fakultetom Univerziteta u Beogradu. Saradnja je nastavljena i ove školske godine, na obostrano zadovoljstvo kako obrazovnih institucija i učenika, tako i same kompanije. Omogućavamo učenicima stručnu nastavu u našoj kampanji i potencijalno zaposlenje najboljih - izjavio je Berić.
 
Važnosti saradnje kompanije i obrazovnih institucija u većoj meri svesni su strani investitori koji dolaze iz država u kojima je dualno obrazovanje prisutno već godinama, dok domaći investitori još uvek veruju da se u armiji nezaposlenih mogu naći i oni koji će “naučiti da rade”. Jedan od retkih domaćih privrednika koji je shvatio važnost saradnje škole i privrednika je Milorad Milošević, vlasnik Carskog vinograda M.A. Probus iz Šuljma, koji je prisustovao okruglom stolu o dualnom obrazovanju u Sremskoj Mitrovici.
 
- Pokretanje saradnje sa srednjom stručnom školom iz Iriga je od suštinskog značaja za dalji razvoj našeg preduzeća na području vinogradarstva, jer saradnjom škole i preduzeća dobijamo oformljen kadar koji zna šta ga čeka nakon školovanja, a preduzeće dobija saradnika koji već poznaje način i organizaciju rada sredine u koju dolazi. Takav pristup isključuje nesigurnost i bojažljivost obe strane. Ova saradnja je perspektiva za škole i mlade ljude, a posebno donosi jedan novi kvalitet za preduzeće – smatra Milošević.
Ljubinka Malešević
 
Stvaraju kadrove za budućnost
Generalni menayer IGB Automotiv Inđija Dalibor Berić ističe da je ova kompanija izvozno orijentisana, da ima siguran plasman proizvoda, siguran kvalitet i da to od nje i očekuju krajnji kupci, a toga nema bez dobre selekcije i regrutacije kadrova.
 
- Značaj i potrebe praktičnog osposobljavanja mladih ljudi koji bi u budućnosti svoj angažman mogli da nastave upravo u kompaniji u kojoj su pohađali stručnu praksu su, čini se, prirodni i nužni. Ulaganjem u obrazovanje, menjanjem ustaljenih načina organizacije i uvođenjem praktične obuke nadograđuje se teorijski pristup, čime kompanija dolazi u situaciju da u budućnosti raspolaže kvalifikovanim kadrom za potrebe sopstvenih procesa proizvodnje – ističe Berić.
 

Piše:
Pošaljite komentar